مدارستیزهوشان و نمونه دولتی

ویژگی ها و خصوصیات دانش آموز تیزهوش

کانال تلگرام تحصیلی     

شاید برای اکثر والدین سوال باشد که چطور تشخیص دهیم که آیا فرزند من تیزهوش است یا نه؟ چرا که هیچ پدر و مادری دوست ندارد که استعداد های فرزندش تلف شود. امروزه مدارس تیزهوشان برای تحصیل این دسته از دانش آموزان که از استعداد بالاتری نسبت به سایر دانش آموزان برخوردارند وجود دارد. اما مشکل این است که اکثر والدین بدون دلیل فرزندانشان را به سمت تحصیل در این مدارس سوق می دهند و باعث افت تحصیلی شدید فرزندانشان می شوند. با توجه به مطالب گفته شده، درست است که مدارس تیزهوشان یکی از بهترین مدارس برای تحصیل هستند، اما این نکته را نیز باید در نظر داشت که نحوه ی آموزش در این مدارس برای دانش آموزان تیزهوش طراحی شده است. در اینجا یک سوال مهم مطرح می گردد که آیا فرزندانمان را برای تحصیل به مدارس تیزهوشان بفرستیم یا نه؟ آیا فرزند ما جزو دانش آموزان تیزهوش محسوب می شود؟ برای پاسخ به این سوالات در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ویژگی ها و خصوصیات دانش آموز تیزهوش می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

ویژگی های دانش آموزان تیزهوش

بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده بر روی فعالیت های دانش آموزان، برای تشخیص دانش آموزان تیزهوش توسط پژوهشگران به 8 ویژگی نام برده در زیر رسیده اند:

  1. این افراد از حافظه ای قوی و قدرت تخیل خوبی برخوردارند.
  2. آنان در تحصیل، همیشه از هم سن های خود جلوتر هستند و عاشق یادگیری اند.
  3. تیزهوشان، بسیار کنجکاو بوده وخواهان یادگیری مطالب است.
  4. مسیر اکثر دانش آموزان تیزهوش به سمت پیروزی و موفقیت است.
  5. تیزهوشان معمولا عصبانی نیستند و با خشونت با دیگران رفتار نمی کنند.
  6. دانش آموزان تیزهوش سر کلاس درس بی حوصله اند چون مطالب و مفاهیم برای آنها ساده است.
  7. دانش آموزان تیزهوش دارای ادراک قوی و سرعت بالایی در کسب اطلاعات هستند و مطالب را به خوبی تحلیل و بررسی می کنند.
  8. پر انرژی بودن دانش آموزان تیزهوش یکی از صفاتی است که در زمینه درسی به آنان کمک می کند.

 

امروزه تعریف های زیادی برای تیزهوشی و تیزهوشان ارائه شده است. بهترین و کامل ترین تعریف، تعریف “وکسلر” است که می گوید: هوش شامل توانایی های فرد برای تفکر منطقی، اقدام هدفمندانه و برخورد موثر با محیط است. تیزهوشی، یک پارامتر انتزاعی است و نمونه ی عینی و محسوس ندارد. با این تعاریف، اگر حس می کنید که فرزند شما تیزهوش است و می تواند خودش را با اینگونه مدارس وقف دهد، می توانید دانش آموز خود را در مدارس تیزهوشان ثبت نام کنید. در غیر این صورت، تنها کسی که ضرر می کند فرزند شماست، چرا که اگر از پس سختی تحصیل در تیزهوشان بر نیاید، از درس خواندن زده شده و احساس شکست می کند.

 

توصیه ی مشاوران دانتل برای تحصیل در مدارس تیزهوشان

الزاما تحصیل در مدارس تیزهوشان خوب نیست و باید به پتانسیل دانش آموزان هم توجه کرد. اجبار برای تحصیل در مدارس تیزهوشان باعث افت تحصیلی شدید دانش آموز می شود که قابل جبران نیست. پس ویژگی های فرزند خود را به خوبی بشناسید و طبق این شناخت، بهترین انتخاب را داشته باشید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ویژگی ها و خصوصیات دانش آموز تیزهوش می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره