کارشناسی ارشدانتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

شرایط ثبت نام ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400

کانال تلگرام تحصیلی     

دانشگاه آزاد هر ساله از میان داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ هم پذیرش با کنکور و هم پذیرش بدون کنکور دارد. پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد از دو طریق پذیرش بر اساس سهمیه استعداد درخشان و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو انجام می شود. متقاضیان برای ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد از طریق هر کدام از دو روش فوق، بایستی که واجد الشرایط ثبت نام باشند تا بتوانند موفق به کسب قبولی شوند. به همین منظور در ادامه این مطلب شرایط ثبت نام ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400 را برای متقاضیان ارائه کرده ایم.

 

شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400 | استعداد درخشان

پذیرش بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد با سهمیه استعداد درخشان از میان داوطلبانی که واجد الشرایط هستند، انجام می شود. از مهم ترین شرایط پذیرش بدون کنکور ارشد آزاد با سهمیه استعداد درخشان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✅ داوطلبانی که فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته های علوم انسانی هستند، بایستی که دارای حداقل معدل 17 و داوطلبانی که فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته های غیر علوم انسانی هستند، بایستی که دارای حداقل معدل 16 باشند.

✅ فقط فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه آزاد می توانند در ثبت نام بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد شرکت کنند.

✅ متقاضیان این مرحله از جذب بدون کنکور دانشگاه آزاد تا سه سال پس از فارغ التحصیلی مجاز به ثبت نام می باشند.

✅ داوطلبان در این مرحله فقط یک بار و مجاز به انتخاب رشته متجانس با رشته فارغ التحصیلی خود هستند.

✅ در صورتی که داوطلب دوره کارشناسی پیوسته را حداکثر در 10 نیمسال و کارشناسی ناپیوسته را حداکثر در 6 نیمسال تحصیلی گذرانده باشد، ترم تابستانی و مرخص جزو سنوات مجاز او نخواهد بود.

✅ برای پدیرفته شدگان در این مرحله امکان تغییر رشته یا تغییر گرایش و همینطور انتقالی به دیگر واحد دانشگاهی وجود نخواهد داشت.

✅ در این مرحله برای هر داوطلب امکان انتخاب 100 کد رشته محل وجود دارد که بایستی همه را از یک مجموعه کد رشته محل انتخاب کند.

✅ وضعیت خدمت وظیفه عمومی بایستی برای داوطلبان آقا مشخص باشد.

✅ در این مرحله داوطلبان در انتخاب دانشگاه محدودیتی ندارند، اما الویت با دانشگاه محل تحصیل می باشد.

ثبت نام بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد با استفاده از سهمیه استعداد درخشان، به صورت همزمان با انتخاب رشته دانشگاه آزاد و یا پس از آن انجام می شود.

 

شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400 | سوابق تحصیلی

پس از اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد، فرصت مجددی به داوطلبانی که از مرحله انتخاب رشته ارشد آزاد به نتیجه درستی نرسیده اند داده می شود تا از میان کد رشته محل هایی از دانشگاه آزاد که دارای ظرفیت خالی هستند، بر اساس سوابق تحصیلی انتخاب رشته کنند. نکته ای که در پذیرش در این مرحله وجود دارد، این است که متقاضیان بایستی دارای شرایط لازم باشند و تنها واجدین شرایط مجاز به شرکت در این مرحله می باشند که با توجه به اهمیت موضوع در ادامه به این شرایط اشاره کرده ایم.

 

شرایط عمومی

❌ اعتقاد به دین اسلام یا یکی از دین های به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

❌ اجرای احکام عملی اسلام (انجام واجبات و دوری از محرمات)

❌ عدم داشتن عناد و  دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران

❌ عدم سابقه فساد اخلاقی و اعتیاد

 

شرایط تخصصی

✅ داشتن مدرک کارشناسی و یا بالاتر ( مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری حرفه ای )

✅ دانشجویان سال آخر مقطع کارشناسی بایستی حداکثر تاریخ 30 بهمن ماه 1400 فارغ التحصیل شوند.

✅ پذیرفته شدگان دوره روزانه دانشگاه های سراسری کنکور ارشد 99، مجاز به شرکت در این مرحله نیستند و دانشجویان دوره روزانه ماقبل 99 بایستی قبل از اتمام مهلت ثبت نام در این دوره، از محل تحصیل خود انصراف دهند.

✅ داوطلبانی که در انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400 در کد رشته محلی پذیرفته شده اتد، می توانند در این دوره شرکت کنند اما قبولی قبلی آن ها لغو خواهد شد.

✅ داوطلبانی که دارای مدرک سطح دو حوزوی هستند و یا تا تاریخ 31 شهریور ماه فارغ التحصیل می شوند، فقط مجاز به انتخاب رشته و ثبت نام در یکی از کد رشته های امتحانی گروه علوم انسانی می باشند.

✅ داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری هستند، باید فرم تقاضانامه خود را بر اساس اطلاعات مقطع کارشناسی تکمیل کنند.

✅ معیار پذیرش در این مرحله بر اساس سوابق تحصیلی است که فارغ التحصیلان با مدرک کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته بایستی دارای حداقل معدل 12 باشند.

 

مشاوره ثبت نام ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400

حال اگر داوطلبانی که قصد شرکت در ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد را داشته باشند، مطابق با مطالبی که ارائه دادیم واجد شرایط ثبت نام بودند، بایستی برای کسب نتیجه قبولی در این مرحله  چند نکته را در نظر داشته باشند که در واقع توصیه مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد است.

1️⃣ نکته اول و مهمی که متقاضیان باید حتما در انتخاب رشته خود در نظر بگیرند، این است که الویت پذیرش در هر دانشگاه، فارغ التحصیلان همان دانشگاه می باشد. بنابراین متقاضیان بایستی در انتخاب رشته خود ابتدا دانشگاهی را انتخاب کنند که در مقطع کارشناسی در آن دانشگاه تحصیل کرده اند. برای مشاهده مدارک ثبت نام بدون کنکور ارشد دانشگاه آزاد 1400 کلیک کنید.

2️⃣ متقاضیان در این مرحله از ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه آزاد، می توانند 100 کد رشته محل از کد رشته محل های مندرج در دفترچه ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزادرا انتخاب کنند. بنابراین باید انتخاب های اول خود را به دانشگاه مقطع قبلی خود اختصاص دهند. چنانچه در این کد رشته محل به دلیل تکمیل ظرفیت و … قبول نشوند، انتخاب های بعدی او بررسی خواهد شد.

3️⃣ پس از اتمام مرحله انتخاب رشته، نتایج از سوی سازمان سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد برای متقاضیان استعداد درخشان و سازمان سنجش آموزش کشور برای متقاضیان با سوابق تحصیلی اعلام خواهد شد که پذیرفته شدگان بایستی جهت دریافت نتایج به این سامانه ها مراجعه کنند. 

4️⃣ متقاضیان بایستی که در انتخاب الویت های خود نهایت دقت را داشته باشند، چراکه پس از قبولی و ثبت نام در دانشگاه، مجاز به ثبت درخواست انتقالی نمی باشند.

چینش الویت ها در فرم انتخاب رشته بایستی با دقت و در نظر گرفتن الویت ها و نکات گفته شده در مطلب فوق انجام شود. چنانچه پیرامون انتخاب رشته این دوره سوالی داشتید، می توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل تماس بگیرید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شرایط ثبت نام ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 46291403-021 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

آیا ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بدون کنکور نیازمند پرداخت هزینه است؟

بله، متقاضیان برای شرکت در انتخاب رشته کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد، با خرید کارت اعتباری هزینه کنید.

آیا فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در دانشگاه دولتی نیز مجاز به ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد هستند؟

خیر، این امتیاز فقط برای فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد در نظر گرفته شده است.

در ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد آیا امکان انتخاب رشته غیر متجانس با مقطع کارشناسی وجود دارد؟

خیر، داوطلبان بایسیتی رشته‌های متجانس با رشته تحصیلی خود در مقطع کارشناسی وجود دارد.

کانال تلگرام تحصیلی     

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام . من بهمن 1400 فارغ التحصیل میشم . میخواستم ببینم میتونم برای بدون ازمون امسال ثبت نام کنم ؟

  2. سلام وقت بخیر،دانشگاه آزاد واسه ترم بهمن واسه مقطع ارشد بر اساس سوابق تحصیلی و بدون آزمون هم دانشجو میگیره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره