ثبت نام کنکور کارشناسی ارشدکارشناسی ارشد

زمان ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد 1400 | شرایط و نحوه تکمیل ظرفیت

ثبت نام بدون کنکور ارشد شیوه‌ای از سنجش و پذیرش دانشجو برای مقطع کارشناسی ارشد است. در این شیوه داوطلبان تنها براساس سوابق تحصیلی خود و بدون اینکه در کنکور سراسری ارشد شرکت کنند، وارد مقطع کارشناس ارشد می‌شوند. به طور کلی هریک از دانشگاه‌های سراسری کشور تنها درصد محدود و مشخصی از ظرفیت پذیرش خود را به پذیرش‌های بدون کنکور اختصاص می‌دهند. پس با توجه به ظرفیت پایین پذیرش بدون کنکور ارشد، تنها افرادی که واجد شرایط باشند قادر به ثبت نام بدون کنکور ارشد خواهند بود. هر داوطلبی که فکر می‌کند سوابق تحصیلی مناسبی دارد، می‌تواند برای ثبت نام بدون کنکور ارشد اقدام کند. در این مقاله جزئیاتی از نحوه و زمان ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد 1400 ارائه شده است.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه زمان ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید.

 

زمان ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد 1400

ثبت نام بدون کنکور ارشد برای تمام دانشگاه‌های روزانه، شهریه پرداز و آزاد انجام می‌گیرد. این نوع ثبت نام برای دانشگاه‌های آزاد به صورت یکپارچه و مشترک انجام می‌گیرد. اما برای دانشگاه‌های سراسری ثبت نام یکپارچه و منسجمی وجود ندارد. هر یک از دانشگاه‌های دولتی به طور جداگانه و با انتشار اطلاعیه‌های منحصر به فرد اقدام به پذیرش دانشجوی ارشد بدون کنکور می‌کنند.

با توجه به شیوه ثبت نام بدون کنکور ارشد، نمی‌توان تاریخ ثبت نام بدون کنکور ارشد را به طور دقیق مشخص کرد. اما می‌توان آغاز بازه‌های زمانی ثبت نام بدون کنکور ارشد دانشگاه‌های مختلف را از اواخر آذرماه تخمین زد. ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد مختص دانشجویان استعدادهای درخشان و سایر دانشجویان دارای سوابق تحصیلی درخشان است.

نحوه ثبت نام

همانطورکه گفته شد شکل منسجمی از ثبت نام بدون کنکور برای متقاضیان کارشناسی ارشد وجود ندارد. بدین ترتیب نحوه ثبت نام بدون کنکور ارشد برای دانشگاه‌های مختلف سراسری نیز به یک شکل نخواهد بود. ثبت نام بدون کنکور ارشد برای هر دانشگاه از طریق سایت اختصاصی همان دانشگاه انجام می‌گیرد.

داوطلبان با مراجعه به سایت دانشگاه موردنظر می‌توانند به طور دقیق از فراخوان‌های ثبت نام بدون کنکور ارشد مربوطه مطلع شوند. با آغاز زمان ثبت نام بدون کنکور ارشد برای هر دانشگاه، دفترچه ثبت نام مربوطه نیز منتشر خواهد شد. دفترچه ثبت نام کنکور ارشد شامل لیست رشته‌های ارائه شده و میزان ظرفیت هریک از آنهاست. داوطلبان مطابق با دفترچه ثبت نام بدون کنکور ارشد می‌توانند برای ثبت نام و انتخاب رشته اقدام کنند.

به طور تقریبی بازه زمانی ثبت نام بدون کنکور ارشد برای دانشگاه‌های مختلف از اواخر مهرماه آغاز شده و تا اردیبهشت‌ماه ادامه می‌یابد. با توضیحات ارائه شده، فرایند ثبت نام بدون کنکور ارشد به شرح زیر خواهد بود:

 1. مطالعه فراخوان دانشگاه موردنظر
 2. دریافت دفترچه ثبت نام بدون کنکور ارشد
 3. استخراج کدرشته‌های مورد علاقه به ترتیب اولویت
 4. اقدام به ثبت نام و تکمیل فرم انتخاب رشته
 5. دریافت نتایج ثبت نام بدون کنکور ارشد

نتایج ثبت نام بدون آزمون ارشد نیز توسط هر دانشگاه به صورت جداگانه منتشر می‌شود. ثبت نام کنندگان با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر قادر خواهند بود تا از نتیجه ثبت نام خود آگاه شوند.

شرایط لازم برای ثبت نام

ثبت نام بدون کنکور ارشد تنها برای افرادی مجاز است که مشمول شرایط لازم باشند. بدیهی است که ورود بدون کنکور به مقطع کارشناسی ارشد تنها برای افرادی که معدل بالا و سابقه تحصیلی مناسبی داشته باشند امکان پذیر است. در ادامه عمده شرایطی که برای ثبت نام بدون کنکور ارشد مورد نیاز است شرح داده شده است.

 • داوطلبان تنها یک بار مجاز هستند اقدام به ثبت نام بدون کنکور ارشد کنند. این یک بار ثبت نام نیز باید بلافاصله پس از فارغ التحصیلی داوطلب انجام شود.
 • تنها افرادی می‌توانند به صورت بدون کنکور در مقطع ارشد ثبت نام کنند که دوره کارشناسی خود را حداکثر در 8 نیمسال به اتمام رسانده باشند.
 • ثبت نام بدون کنکور ارشد باید براساس رشته تحصیلی مقطع کارشناسی داوطلب انجام گیرد. پذیرش در رشته‌های مرتبط نیز با نظر شورای سنجش و پذیرش استعدادهای درخشان دانشگاه مربوطه امکان پذیر خواهد بود.
 • برای ثبت نام بدون کنکور ارشد لازم است داوطلب سه چهارم از واحدهای درسی مقطع کارشناسی را در 6 نیمسال گذرانده باشد.
 • جهت ثبت نام بدون کنکور ارشد داوطلب باید جزء 15 درصد دانشجویان برتر هم رشته و هم ورودی خود باشد.
 • داوطلب باید حداقل معدل لازم برای ثبت نام بدون کنکور ارشد را دارا باشد.

شرایطی که ذکر شده تعدادی از شرایط کلی و عمومی ثبت نام بدون کنکور ارشد هستند. با توجه به اینکه ثبت نام بدون کنکور ارشد برای هر دانشگاهی به صورت مجزا انجام می‌گیرد، ممکن است هر دانشگاهی دارای شرایط منحصر به فرد نیز باشد. بدین ترتیب در کنار این شرایط، درنظر داشتن شرایط اختصاصی ثبت نام بدون کنکور ارشد هر دانشگاه ضروری است. آگاهی از شرایط اختصاصی ثبت نام بدون کنکور ارشد هر دانشگاه با مطالعه دفترچه راهنمای و یا اطلاعیه های مربوطه قابل دریافت خواهد بود.

زمان ثبت نام تکمیل ظرفیت بدون کنکور کارشناسی ارشد 1400

یکی از فرصت‌های ویژه دیگری که برای ثبت نام ارشد وجود دارد، مرحله تکمیل ظرفیت است. تکمیل ظرفیت ثبت نام بدون کنکور ارشد زمانی اجرا می‌شود که دانشگاه همچنان ظرفیت خالی برای پذیرش داشته باشد. داوطلبان اگر به هر دلیلی موفق به کسب قبولی در ثبت نام بدون کنکور ارشد نشدند، می‌توانند شانس خود را یک بار دیگر در مرحله تکمیل ظرفیت بیازمایند.

تکمیل ظرفیت همانند مرحله اول برای هر دانشگاهی به صورت جداگانه برگزار می‌شود. در این مرحله مطابق با فراخوان‌هایی که منتشر می‌شود می‌توان به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه و ثبت نام را انجام داد.

گفتنی است متقاضیان مجاز هستند تا در صورت داشتن شرایط، در هریک از دانشگاه‌هایی که مایل هستند اقدام به ثبت نام بدون کنکور ارشد کنند. علاوه بر این، این دسته از داوطلبان قادر به ثبت نام کنکور ارشد دانشگاه آزاد به صورت همزمان نیز هستند. برای مرحله تکمیل ظرفیت ثبت نام بدون کنکور ارشد نیز این شرایط پا برجاست. نکته مهم این است که داوطلب اگر در دو یا چند کد رشته پذیرفته شود، در نهایت مجاز به گزینش یکی از آن‌ها خواهد بود.

زمان ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد 1400 | اهمیت ثبت نام کنکور

سنجش دانشجو از میان ثبت نام کنندگان بدون آزمون ارشد انجام می‌گیرد. گاهی ممکن است داوطلبی با وجود داشتن سوابق تحصیلی درخشان موفق به کسب قبولی نباشد. این موضوع به علت رقابتی است که بین ثبت نام کنندگان بدون کنکور ارشد وجود دارد. به همین علت دانشجویان دارای سوابق تحصیلی درخشان بهتر است تنها به ثبت نام بدون کنکور اکتفا نکنند. بهتر است علاوه بر ثبت نام بدون آزمون، در کنکور ارشد نیز ثبت نام کنید تا زمینه های ورود به مقطع کارشناسی ارشد را از دست ندهید. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه زمان ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا