کارشناسی ارشدثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

مدارک لازم برای ثبت نام ارشد بدون کنکور 1400 | اطلاعات مورد نیاز کارشناسی

پذیرفته شدن در مقطع کارشناسی ارشد برای هر داوطلب و در هر دانشگاهی به دو شکل بدون کنکور و با کنکور امکان‌پذیر است. در روش با کنکور باید در کنکور کارشناسی ارشد شرکت و رتبه لازم را به دست آورد. در روش پذیرش بدون کنکور ارشد نیز ملاک پذیرش صرفا سوابق تحصیلی متقاضیان است. ثبت نام بدون کنکور ارشد سالانه از استقبال بالایی مواجه می‌شود و رقابت گرمی در این زمینه ایجاد می‌شود. افرادی که تمایل به ثبت نام بدون کنکور ارشد دارند، باید واجد شرایط لازم باشند. از مهمترین شرایط ثبت نام بدون کنکور ارشد، حدنصاب معدل است. هر دانشگاه معیار پذیرش بدون کنکور دانشجوی ارشد را سوابق تحصیلی آنان قرار می‌دهد. بدین ترتیب فرایند سنجش و پذیرش دانشجو برای مقطع کارشناسی پس از بررسی مدارک و اطلاعات ثبت نام کنندگان انجام می‌گیرد. در این مقاله مدارک لازم برای ثبت نام ارشد بدون کنکور 1400 معرفی شده‌اند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه مدارک لازم برای ثبت نام ارشد بدون کنکور 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

 

لیست مدارک لازم برای ثبت نام ارشد بدون کنکور 1400

مدارک به این دلیل از داوطلب اخذ می‌شود که صحت سوابق تحصیلی درخشان آنان مورد بررسی قرار گیرد. این مدارک در حین ثبت نام بدون کنکور ارشد ارائه می‌شود. در ادامه لیستی از آنچه موردنیاز است شرح داده ایم.

 • اسکن عکس داوطلبی با ابعاد 4*3
 • اسکن تصویر کارت ملی و شناسنامه متقاضی
 • اسکن فرم مخصوص داوطلب برای دانشجویان ترم آخر کارشناسی
 • اسکن تصویر مدرک کارشناسی و یا گواهی موقت
 • اسکن کارت پایان خدمت و یا معافیت داوطلبان آقا
 • اسکن رزومه‌های علمی، تحصیلی و پژوهشی برای داوطلبان استعدادهای درخشان
 • تکمیل فرم ثبت نام بدون کنکور ارشد

فرم ثبت نام بدون کنکور ارشد فرمی است که در هنگام ثبت نام دراختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. این فرم باید توسط اطلاعات فردی و تحصیلی داوطلب تکمیل شود.

نحوه ارائه مدارک 

ثبت نام بدون کنکور ارشد به صورت اینترنتی و غیرحضوری انجام می‌گیرد. از همین جهت نحوه ارائه مدارک نیز به صورت اینترنتی خواهد بود. به طور کلی فرایند ثبت نام و ارائه مدارک بدون کنکور ارشد شامل مراحل زیر است:

 1. دریافت فراخوان ثبت نام: هریک از دانشگاه‌های مختلف جهت ثبت نام بدون کنکور ارشد فراخوان‌های جداگانه منتشر می‌کنند. این فراخوان‌ها تنها با مراجعه به سایت دانشگاه رسمی مورد نظر قابل مشاهده خواهد بود.
 2. دریافت دفترچه ثبت نام: همزمان با آغاز زمان ثبت نام بدون کنکور ارشد، دفترچه راهنمای مربوطه منتشر خواهد شد. این دفترچه توسط هر دانشگاه در سایت اختصاصی همان دانشگاه قرار داده می‌شود. داوطلبان باید دفترچه ثبت نام بدون کنکور ارشد را دریافت کرده و محتوای آن را مطالعه کنند.
 3. استخراج کدرشته‌های مورد علاقه: استخراج و اولویت بندی کد رشته‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. این کد رشته‌ها با توجه به لیست رشته‌های ارائه شده استخراج می‌شود.
 4. آماده سازی مدارک ثبت نام: دراین مرحله لازم است تمام مدارکی که برای ثبت نام بدون کنکور ارشد مورد نیاز است آماده شود. لیست مدارک نیز در دفترچه راهنمای ثبت نام هر دانشگاه درج می‌شود. آماده سازی مدارک قبل از اقدام به ثبت نام موجب تسهیل فرایند ثبت نام خواهد شد.
 5. انجام ثبت نام: در این گام نوبت به تکمیل فرم و بارگذاری می‌رسد. تکمیل فرم ثبت نام و همچنین بارگذاری مدارک بایستی به طور دقیق و بدون نقص انجام گیرد.
 6. دریافت نتایج: با اتمام بازه زمانی ثبت نام، بررسی مدارک توسط شورای استعدادهای درخشان دانشگاه آغاز می‌شود. پس از بررسی‌های لازم، نتیجه نهایی از طریق سایت رسمی دانشگاه منتشر می‌شود.

مدارک تکمیلی لازم برای ثبت نام ارشد بدون کنکور 1400 

به طور کلی ورود بدون کنکور به مقطع کارشناسی ارشد در دو مرحله انجام می‌گیرد. مرحله اول از ثبت نام شامل ثبت نام اولیه است که تمام واجدین شرایط می‌توانند در آن شرکت کنند. مرحله دوم نیز مختص افرادی است که در مرحله اول پذیرفته شده باشند. در هر یک از این دو مرحله از ثبت نام بدون کنکور ارشد، ارائه مدارک فردی و تحصیلی ضروری خواهد بود. مدارک تکمیل ثبت نام بدون کنکور ارشد شامل مدارک مهمی است که جزئیات آن از طرف دانشگاه مربوطه تعیین می‌شود. به طور کلی این دسته از مدارک عبارتند از:

 • عکس 4*3 داوطلب
 • مدرک تحصیلی داوطلب
 • ریزنمرات دوره کارشناسی داوطلب

شاید مهمترین مدرک مورد نیاز در مرحله تکمیل ثبت نام ریزنمرات دوره کارشناسی باشد. البته لازم به ذکر است که در این مرحله صحت اطلاعات درج شده در فرم ثبت نام و مدارک ارائه شده مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورتی که هرگونه مغایرتی بین اطلاعات وارد شده در فرم و اطلاعات حقیقی داوطلب وجود داشته باشد، پذیرش داوطلب لغو خواهد شد.

مرحله تکمیل ثبت نام بدون کنکور ارشد با توجه به شرایط اختصاصی هر دانشگاه به شکل‌های متفاوتی انجام می‌گیرد. گاهی ممکن است این ثبت نام به صورت اینترنتی و گاهی نیز به صورت حضوری انجام شود. البته تکمیل ثبت نام بدون کنکور ارشد و ارائه مدارک فردی و تحصیلی در سال 99 همگی به صورت اینترنتی انجام گرفت. این شکل از تکمیل ثبت نام برخواسته از شیوع ویروس کرونا و ایجاد شرایط خاص در کشور بود.

مدارک ثبت نام بدون کنکور ارشد دانشگاه آزاد 1400

شیوه ثبت نام بدون کنکور ارشد برای دانشگاه آزاد و سایر دانشگاه‌ها کاملا متفاوت است. متقاضیان ثبت نام بدون کنکور ارشد با مراجعه به سایت سنجش دانشگاه آزاد قادر به ثبت نام بدون کنکور ارشد هستند. به عبارت دیگر برای تمام دانشگاه‌های آزاد سراسر کشور یک ثبت نام مشترک و منحصر به فرد انجام می‌گیرد. اما به هرحال مدارک دانشگاه آزاد با سایر دانشگاه‌ها تفاوت چندانی ندارد. بدین ترتیب متقاضیان دانشگاه آزاد نیز با داشتن مدارک گفته شده می‌توانند ثبت نام بدون کنکور ارشد خود را انجام دهند.

لازم به ذکر است که در رابطه ثبت نام بدون کنکور ارشد در دانشگاه‌های مختلف محدودیتی برای داوطلب وجود ندارد. متقاضیانی که در سایر دانشگاه‌ها به صورت بدون کنکور ثبت نام کرده‌اند، می‌توانند این ثبت نام را برای دانشگاه آزاد نیز انجام دهند. دانشگاه آزاد نیز همانند سایر دانشگاه‌ها دارای شرایط خاصی برای ثبت نام بدون کنکور ارشد هستند. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مدارک لازم برای ثبت نام ارشد بدون کنکور 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره