ثبت نام کنکور کارشناسی ارشدکارشناسی ارشد

شرایط ثبت نام بدون کنکور ارشد 1400 | شرایط پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه ها

ثبت نام بدون کنکور ارشد نوعی از ثبت نام است که در آن داوطلبان بدون شرکت در آزمون شانس ورود به مقطع کارشناسی ارشد را پیدا می‌کنند. در این نوع از ثبت نام، مهمترین ملاک و معیار سنجش و پذیرش دانشجو سوابق تحصیلی وی است. درحال حاضر تمام دانشگاه‌های سراسر کشور در زمینه ثبت نام بدون کنکور ارشد فعالیت می‌کنند. طبق مقررات هر دانشگاهی موظف است تا درصدی از ظرفیت پذیرش خود را به ثبت نام بدون کنکور ارشد اختصاص دهد. ضروری‌ترین پیش‌نیاز برای ثبت نام بدون کنکور ارشد، دارا بودن شرایط مورد نیاز است. این اصل در رابطه با تمام دانشگاه‌های روزانه، شهریه پرداز و آزاد صدق می‌کند. در این مقاله به شرح شرایط ثبت نام بدون کنکور ارشد 1400 پرداخته شده است.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شرایط ثبت نام بدون کنکور ارشد 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید.

 

زمان و نحوه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور 1400

ثبت نام بدون کنکور ارشد برای هر دانشگاه به صورت جداگانه انجام می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلف در بازه‌های زمانی مخصوصی اقدام به انتشار فراخوان کرده و ثبت نام را آغاز می‌کنند. متقاضیان ثبت نام بدون کنکور ارشد بهتر است هرسال از اواخر آبان ماه پیگیر فراخوان ثبت نام بدون کنکور ارشد دانشگاه موردنظر خود باشند.

گفتنی است که همزمان با ثبت نام بدون کنکور ارشد هر دانشگاه، دفترچه راهنمای ثبت نام نیز منتشر می‌شود. متقاضیان با دریافت این دفترچه فرصت خواهند داشت تا از جزئیات مربوط ثبت نام بدون کنکور ارشد آگاه شده و سپس ثبت نام خود را انجام دهند. لیست رشته‌های ثبت نام بدون کنکور ارشد نیز از طریق همین دفترچه در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد.

ناگفته نماند که داوطلب مجاز است در هر دانشگاهی که می‌خواهد اقدام به ثبت نام بدون کنکور ارشد کند. داوطلبان در نهایت و در صورت پذیرفته شدن در بیش از یک دانشگاه به صورت بدون کنکور، مجاز به انتخاب یکی از آن‌ها خواهند بود.

شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور 1400

ثبت نام بدون کنکور ارشد یکی از محبوب ترین شیوه های ورود به دانشگاه محسوب می‌شود. بدیهی است که پذیرفته شدن در مقطع ارشد به صورت بدون کنکور نیازمند سوابق تحصیلی درخشانی است. در ادامه به شرح شرایط ثبت نام بدون کنکور ارشد پرداخته شده است.

  • شرط معدل از مهمترین شرایط ثبت نام بدون کنکور ارشد در دوره‌های مختلف است. دارا بودن معدل بالای 17 برای رشته‌های انسانی و معدل بالای 16 برای رشته‌های غیرانسانی ضروری است.
  • داوطلبان تنها می‌توانند در رشته‌های مرتبط با رشته مقطع کارشناسی اقدام به ثبت نام بدون کنکور ارشد کنند.
  • ثبت نام بدون کنکور ارشد برای دوره‌های روزانه تنها یک بار و بلافاصله پس از اتمام دوره کارشناسی مجاز است.
  • برای ثبت نام بدون کنکور ارشد لازم است داوطلب مقطع کارشناسی را حداکثر در 8 نیمسال به اتمام رسانده باشد.
  • گذراندن سه چهارم از واحدهای درسی در 6 نیمسال اول تحصیلی در مقطع کارشناسی برای متقاضیان ثبت نام بدون کنکور ارشد اجباری است.
  • داوطلبان در صورتی که بدون آزمون در مقطع ارشد پذیرفته شوند، مجاز به درخواست تغییر رشته، انتقال و جابه‌جایی نخواهند بود.
  • ثبت نام بدون کنکور ارشد برای افرادی امکان‌پذیر است که جزء 15 درصد برتر دانشجویان هم ورودی و هم رشته خود باشند.

هر دانشگاهی موظف است در صورت خالی ماندن ظرفیت، به صورت بدون کنکور دانشجو جذب کند. این فرایند در مرحله تکمیل ظرفیت اجرا می‌شود. البته این نوع از جذب دانشجوی ارشد همچنان بر اساس مقررات ثبت نام و پذیرش بدون کنکور ارشد انجام می‌گیرد.

شرایط پذیرش مازاد بر ظرفیت

علاوه بر شرایط رایجی که برای ثبت نام بدون کنکور ارشد وجود دارد، پرداختن به برخی از شرایط مهم دیگر نیز ضروری است. در این دسته از شرایط، استثنائاتی درنظر گرفته می‌شود که طبق آن ظرفیت ثبت نام بدون کنکور ارشد افزایش می‌یابد. در ادامه به مهمترین شرایط ثبت نام بدون کنکور ارشد برای پذیرش مازاد بر ظرفیت اشاره شده است.

  • دانشجویان دارای رتبه اول تا پانزدهم المپیادهای دانشجویی امتیاز لازم برای ثبت نام بدون کنکور ارشد را دارند. دانشگاه‌های مختلف موظف به جذب این دسته از داوطلبان به صورت مازاد بر ظرفیت هستند.
  • افرادی که در طول 6 نیمسال از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل می‌شوند، شانس پذیرش بدون آزمون را دارند. البته این دسته از دانشجویان باید جزء دانشجویان 15 درصد برتر باشند.
  • افزایش طول سال تحصیلی مقطع کارشناسی تا 2 سال در صورت داشتن دلایل کاملا موجه محدود کننده نخواهد بود. این دسته از افراد می‌توانند در فرایند پذیرش بدون کنکور ارشد ثبت نام کنند. دانشگاه‌ها نیز موظف هستند شرایط و سوابق تحصیلی این داوطلبان را بررسی کرده و آنان را به صورت مازاد بر ظرفیت جذب کنند.

شرایط ثبت نام بدون کنکور ارشد 1400 | تفکیک هر دانشگاه

تقریباً تمام دانشگاه‌های معتبر سراسر کشور هر ساله امکان ثبت نام بدون کنکور ارشد را برای متقاضیان خود فراهم می‌کنند. ممکن است هر یک از این دانشگاه‌ها ضوابط و مقررات منحصر به فردی را برای پذیرش بدون کنکور ارشد داشته باشند. در ادامه کلیاتی در رابطه با رویکردهای مختلف هر یک از دانشگاه‌ها تشریح شده است.

داشگاه های شهریه پرداز دولتی

دانشگاه‌های شهریه پرداز دولتی شامل دانشگاه‌های غیر روزانه مانند دوره‌های نوبت دوم و پردیس خودگردان هستند. شرایطی که برای ثبت نام بدون کنکور ارشد در این دانشگاه‌ها وجود دارد مطابق با شرایط کلی ذکر شده هستند.

دانشگاه پیام نور

پذیرفته شدن در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور تنها از طریق آزمون فراگیر امکان پذیر خواهد بود. آزمون فراگیر دانشگاه پیام نور آزمونی است که برای سنجش و پذیرش دانشجو برای مقطع ارشد برگزار می‌شود. فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور می‌توانند در این آزمون شرکت کرده و شانس خود برای ورود بدون کنکور به مقطع ارشد را بیازمایند. بدین ترتیب ثبت نام بدون کنکور ارشد دانشگاه پیام نور بر اساس آزمون خواهد بود. البته چهارچوب این آزمون در مقایسه با کنکور کارشناسی ارشد بسیار متفاوت است.

دانشگاه غیرانتفاعی

دانشگاه‌های غیرانتفاعی از میان فارغ‌التحصیلان همین دانشگاه اقدام به جذب دانشجو بدون کنکور ارشد می‌کند. ثبت نام بدون کنکور ارشد دانشگاه آزاد نیز بر مبنای مقررات اختصاصی وضع شده انجام می‌گیرد.

دانشگاه علمی کاربردی

هیچ نوع ثبت نام با آزمون و بدون آزمون ارشد برای دانشگاه علمی کاربردی انجام نمی‌گیرد.

دانشگاه آزاد

ثبت نام بدون کنکور ارشد دانشگاه آزاد به صورت منسجم و از طریق سایت سنجش مربوطه انجام می‌گیرد. متقاضیان می‌توانند تعداد 100 کد رشته را در فرم انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد وارد کنند. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه شرایط ثبت نام بدون کنکور ارشد 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا