کنکور سراسریمشاوره کنکور سراسری

شرایط تغییر رشته مقطع کارشناسی | ضوابط و معادل سازی

قبولی در کنکور سراسری باعث احساس کسب موفقیت در داوطلبان می‌گردد. اما برخی دانشجویان در طی مسیر ادامه تحصیل، این حس رضایت را از دست می‌دهند. تغییر رشته یکی از اقداماتی است که این گونه افراد در پی آن هستند. امکان تغییر رشته در مقطع کارشناسی وجود دارد. اما متقاضیان باید از شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی مطلع باشند. اگر شما نیز در جستجوی کسب اطلاعات دقیق در این مورد هستید، مقاله را تا انتها دنبال نمایید. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شرایط تغییر رشته مقطع کارشناسی می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

 

شرایط تغییر رشته مقطع کارشناسی

بعضی از دانشجویان پس از ورود به دانشگاه و حضور در کلاس‌های درس، کم کم به این نتیجه می‌رسند که رشته تحصیلی آنها ایده آل نیست. از این رو به دنبال ایجاد تغییر در شرایط خود خواهند بود. یکی از گزینه‌های در دسترس دانشجویان برای ایجاد تغییرات مثبت، تغییر در رشته تحصیلی می‌باشد.

هر دانشجو در طول زمان تحصیل خود می‌تواند یک بار درخواست تغییر رشته تحصیلی خود را داشته باشد. دانشجو در صورت کسب موافقت دانشگاه مبدا و مقصد برای تغییر رشته، موظف است در اولین نیمسال تحصیلی بعدی در رشته جدید ثبت نام نماید. در غیراین صورت، عدم ثبت نام به عنوان انصراف دانشجو تلقی می‌شود. همچنین دانشجویانی که تغییر رشته داده اند دیگر مجاز به بازگشت به رشته قبلی خود نیستند.

ضوابط تغییر رشته مقطع کارشناسی

دانشجویان در صورت داشتن کلیه شرایط زیر می‌توانند به رشته دیگری در گروه آزمایش خود تغییر رشته دهند. البته موافقت واحد دانشگاهی و تصویب سازمان مرکزی نیز جزء شرایط اصلی است.

 • دانشجو برای ادامه تحصیل در رشته قبلی از لحاظ مقرارت آموزشی مشکلی نداشته باشد.
 • دانشجو باید حداقل وحداکثر واحدهای دوره را گذرانده باشد.
 • معدل کل واحدهای گذرانده شده توسط دانشجو، نباید کمتر از 12 باشد.
 • با توجه به سنوات مجاز تحصیل، امکان تکمیل نمودن واحدهای درسی رشته جدید وجود داشته باشد.
 • نمره آزمون ورودی متقاضی از نمره آزمون ورودی آخرین فرد پذیرفته شده در همان سال و در همان سهمیه بیشتر باشد.

نحوه ارائه درخواست تغییر رشته

برای ارائه درخواست تغییر رشته، متقاضیان باید حداقل شش هفته پیش از شروع نیمسال تحصیلی مدارک خود را تسلیم آموزش دانشگاه نمایند. دانشجویان در ادامه باید منتظر تکمیل مراحل زیر از جانب مسئولین مربوطه باشند.

نحوه ارائه درخواست تغییر رشته

شرایط تغییر رشته مقطع کارشناسی | نکات مهم

 1. تغییر رشته فقط در مقطع تحصیلی هم سطح و یا از مقطع بالا به پایین امکان پذیر است.
 2. تغییر رشته برای دانشجویانی که به دستگاه‌های اجرایی تعهد دارند، با موافقت آن دستگاه اجرایی امکان پذیر خواهد بود.
 3.  دانشجویان مقطع کارشناسی ناپیوسته نمی توانند تغییر رشته انجام دهند.
 4. تغییر رشته به رشته‌هایی که محدودیت ورودی دارند، در صورت احراز شرایط مربوطه امکان پذیر خواهد بود.

معادلسازی واحدهای درسی پس از تغییر رشته

دانشجویان متقاضی تغییر رشته می‌توانند برخی از دروس گذرانده شده خود را معادلسازی کنند. در این صورت دانشجو نیازی به گذراندن واحد تکراری در رشته جدید نخواهد داشت. برای معادلسازی واحدها قوانینی وجود دارد که  دانشجو ملزم به رعایت آنها می‌باشد. واحدهای درسی گذرانده شده توسط دانشجو، در دانشگاه رشته جدید بررسی می‌شود. دروس پذیرفته شده در کارنامه دانشجو ثبت می‌شود. نمرات این دروس تنها در محاسبه معدل کل لحاظ می‌شود. همچنین رعایت نکات زیر نیز اجتناب ناپذیر خواهد بود:

 • در صورتی‌که تعداد واحدهای پذیرفته شده به اندازه‌ای باشد که امکان گذراندن تعداد واحد موردنیاز رشته جدید موجود نباشد، تغییر رشته ناممکن می‌شود.
 • دانشگاه قبلی دانشجو باید مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد.
 • محتوای دروس گذرانده شده در رشته جدید با رشته قبلی اشتراک داشته باشد.
 • نمره اکتسابی دانشجو در دروس کمتر از 12 نباشد.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شرایط تغییر رشته مقطع کارشناسی می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

‫9 دیدگاه ها

 1. اگر شخصی دوره شبانه یک دانشگاه قبول شده باشه
  و بخواد با کارنامه سبز در همون دانشگاه تغییر رشته بدهد
  آیا میتونه به رشته نوبت روزانه یک رشته دیگه تغییر رشته بده در همون دانشگاه؟

 2. سلام و خسته نباشید،اگر بعد ۸ ترم تغییر رشته بدیم،دوباره فرصت ۴ساله میدن برای ادامه رشته جدید؟یعنی سنوات از اول حساب میشه؟

 3. سلام،من ترم اول رشته علوم ورزشی هستم و قصد تغییر رشته دارم کی باید درخواست بدم تا از ترم دوم رشته موردعلاقمو بخونم و چقدر مهلت دارم؟! ودر آخر از رشته علوم ورزشی به کدوم رشته ها میشه تغییر رشته داد؟

 4. سلام وقت بخیر. من دارم کارشناسی پیوسته میخونم میخواستم تغییر رشته بدم به یه رشته دیگه ای که مقطعش کاردانی پیوسته هستش. از لحاظ نظام وظیفه مشکلی نیست؟

 5. سلام من ترم ۳ روانشناسی هستم
  کنکور ریاضی فیزیک داده بودم الان امکان تغییر رشته به رشته های فنی و شروع دوباره از این رشته ها را دارم هنوز؟

 6. سلام . از رشته هایی مثل اقتصاد . مدیریت بازرگانی میشه به رشته آموزش زبان انگلیسی تغییر رشته داد ؟؟ اگر تجدیدی داشته باشیم چطور ؟؟ با فرض این که دانشگاه محل تحصیل رشته های مورد نظر را ارائه میدهد ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره