کنکور سراسریمشاوره کنکور سراسری

تحصیل مجدد در رشته پزشکی | شرایط تحصیل در رشته های پزشکی دانشگاه سراسری

کانال تلگرام تحصیلی     

بسیاری از افرادی که دانشگاه نرفته، رفته و انصراف داده اند، و حتی افرادی که فارغ التحصیل شده اند تصمیم میگیرند تا دوباره برای دانشگاه ثبت نام کنند. هرسال شاهد این موضوع هستیم که بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری گروه آزمایشی علوم تجربی را کسانی تشکیل می‌دهند که یکبار در دانشگاه تحصیل کرده اند و مدرک کارشناسی یا حتی کارشناسی ارشد و دکتری دریافت کرده اند و قصد دارند که با شرکت در کنکور تجربی، وارد رشته های پرطرفدار پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و رشته های پیراپزشکی شوند. خوشخبتانه امکان ادامه تحصیل در رشته های مذکور برای این دسته از داوطلبان فراهم است اما می بایست واجد شرایطی باشند که در ادامه ذکر خواهیم کرد. در ادامه این مقاله به تحصیل مجدد در رشته پزشکی پرداخته‌ایم. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تحصیل مجدد در رشته پزشکی می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

 

تحصیل مجدد در رشته پزشکی

متقاضیان شرکت در کنکور تجربی برای ورود به رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی با توجه به رشته و دانشگاه فارغ التحصیلی قبلی خود در 4 دسته کلی قرار می‌گیرند:

  • فارغ التحصیلان رشته‌های علوم پزشکی و پیزاپزشکی
  • فارغ التحصیل رشته‌های غیرعلوم پزشکی دوره کارشناسی
  •  فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد
  •  فارغ التحصیلان مقطع دکتری

در ادامه به بررسی شرایط تحصیل مجدد در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی هریک از داوطلبان فوق می‌پردازیم:

شرایط تحصیل مجدد برای فارغ التحصیلان در رشته های علوم پزشکی و پیراپزشکی

طبق آیین نامه اجرایی قانون خدمت پزشگان و پیراپزشکان، دانش آموختگان رشته‌های با طرح اجباری وزارت بهداشت در مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکتری حرفه ای برای شرکت مجدد در کنکور سراسری می‌توانند طرح خود را نگذرانند مشروط به اینکه حتما در یکی از 3 رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند و ادامه طرحشان را پس از پایان دوره تحصیلی رشته جدید بگذرانند.

بنابراین این دسته از داوطلبان در صورت شرکت در کنکور سراسری و قبولی در یکی از سه رشته مذکور، می‌توانند بدون هیچگونه محدودیتی در هر دانشگاهی که پذیرفته شده اند به تحصیل بپردازند.

تحصیل مجدد در رشته پزشکی | شرایط تحصیل مجدد برای فارغ التحصیل رشته های غیر علوم پزشکی دوره کارشناسی

دانش آموختگان رشته های فنی مهندسی، رشته های انسانی، رشته های علوم پایه و سایر رشته‌های غیرعلوم پزشکی که مدرک کارشناسی یا همان لیسانس را دارند و متقاضی تحصیل مجدد در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و رشته های پیراپزشکی هستند، می‌توانند با شرکت در کنکور تجربی و کسب رتبه لازم وارد این رشته‌ها شوند.

در واقع برای این دسته از داوطلبان هیچ محدودیتی برای تحصیل مجدد و ورود به دانشگاه وجود ندارد و می‌توانند با ورود به دانشگاه های علوم پزشکی در رشته مورد علاقه خود به تحصیل بپردازند.

تحصیل مجدد در رشته پزشکی | شرایط تحصیل مجدد برای فارغ التحصیل دوره کارشناسی ارشد و دکتری

شرایط کنکور مجدد برای دارندگان مدرک فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری متفاوت است. این دسته از داوطلبان در صورت شرکت در آزمون سراسری تجربی و قبولی در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی فقط می‌توانند وارد دانشگاه‌های پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد شوند و حق ورود به دانشگاه روزانه را ندارند.

هزینه تحصیل مجدد در رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی یا پیراپزشکی

مطابق رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی  حتی اگر یکبار از مزایای تحصیل رایگان دانشگاه روزانه استفاده کرده باشند، برای بار دوم تحصیل مجدد در این دانشگاه در یکی از سه رشته مذکور، هیچ هزینه ای را پرداخت نمی‌کنند و به صورت رایگان دوره تحصیلی رشته خود را به پایان می‌رسانند.

بنابراین اگر شما از دانشگاه روزانه فارغ التحصیل شده اید، اگر برای بار دوم در این دانشگاه قبول شوید به شرط اینکه رشته قبولی شما یکی از سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی باشد، تحصیلتان رایگان خواهد بود. البته طبق آخرین رای دیوان عدالت اداری هر دانشجو در هر مقطع مجاز است دو بار تحصیل رایگان داشته باشد.

تحصیل مجدد در رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی یا پیراپزشکی دانشگاه آزاد

اگر متقاضی تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه آزاد هستید، تفاوتی ندارد که دانشگاه فارغ التحصیلی قبلی شما چه نوع دانشگاهی بوده است. در هر صورت باید شهریه پرداخت کنید و میزان شهریه دانشجویانی که یک مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد دارند با دانشجویانی که برای اولین بار است وارد دانشگاه شده اند، هیچ فرقی ندارد و یکسان است.

همچنین تحصیل در دانشگاه پردیس خودگردان نیز با پرداخت شهریه همراه است و فرقی‌ نمی‌کند که شما قبلا تحصیل رایگان داشته اید یا نه، در هرصورت باید شهریه مصوب دانشگاه را پرداخت کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تحصیل مجدد در رشته پزشکی می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

کانال تلگرام تحصیلی     

یک دیدگاه

  1. سلام
    من دکتری مهندسی مواد دارم آیا میتونم دوباره در رشته دندانپزشکی بصورت رایگان در دانشگاه سراسری تحصیل کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره