کنکور سراسریمشاوره کنکور سراسری

مدارک لازم برای انتقالی و مهمانی ۱۴۰۰

تعداد دانشجویانی که بنابر دلایل متعدد خواستار تغییر در محل تحصیل خود هستند، قابل توجه است. به همین علت نقل و انتقالات مبتلا به گروه کثیری از دانشجویان است. دانشجویان برای انتقال به دانشگاه مورد نظر خود باید حائز شرایطی باشند. در صورت وجود این شرایط ، می‌توانند درخواست انتقال و یا مهمانی خود را در سامانه سجاد به ثبت برسانند. اطلاعات تکمیلی در زمینه مدارک لازم برای انتقالی و مهمانی را در ادامه مقاله دنبال کنید. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

 

مدارک لازم برای نقل و انتقال دانشجویان ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱

تمام دانشجویانی که درخواست انتقال و یا مهمانی را دارند باید به سامانه سجاد مراجعه نمایند. آدرس اینترنتی سامانه سجاد portal.saorg.ir می‌باشد. دانشجویان باید با مراجعه به این سامانه ابتدا آیین نامه نقل و انتقالات را کامل مطالعه نمایند. سپس در صورت احراز شرایط، درخواست خود را ثبت نمایند.

دانشجویان جهت نقل و انتقال می‌توانند درخواست میهمانی و یا انتقال دائم داشته باشند. که میهمانی نیز انواعی دارد که شامل میهمان مبنا، میهمان و میهمان دائم می‌شود. در ادامه توضیحات کاملتری در رابطه با انواع نقل و انتقالات ارائه می‎‌شود.

 

مدارک لازم برای انتقالی و مهمانی | انتقال دائم

مظور از انتقال دائم این است که دانشجو از دانشگاه مبدا خود به دانشگاهی دیگر بدون تغییر رشته و مقطع تحصیلی جابه جا می شود. انتقال دائم مشروط به کسب معدل بالاتر از میانگین دانشجویان دانشگاه مقصد در همان دوره و رشته می‌باشد. این شرط معدل باید حداقل برای چهارترم در دوره کارشناسی تامین شود. متقاضیانی که علاوه بر درخواست انتقالی درخواست تغییر رشته نیز دارند، باید از طریق دانشگاه درخواست تغییر رشته خود را دنبال نمایند.

انتقالات زیر ممنوع می‌باشد:

 • انتقال ازدوره شبانه به روزانه
 • انتقال از دوره پیام نور به دوره روزانه و شبانه
 • انتقال از دانشگاه غیردولتی به دولتی
 • انتقال از دوره‌های غیردولتی به دوره های علمی کاربردی و فنی حرفه ای

انتقالات زیر بلامانع است:

 • انتقال از دانشگاه‌های فنی حرفه ای به موسسات غیردولتی
 • انتقال از موسسات دولتی به موسسات غیردولتی و دانشگاه پیام نور

 

مدارک لازم برای انتقالی و مهمانی | میهمان مبنا

میهمان مبنا به معنای میهمان بر اساس نمره آزمون سازمان سنجش و آموزش کشور است. دانشجویی که محل سکونت دائمی خانواده اش در نزدیک ترین محل به شهر مورد تقاضاباشد، طبق جدول زیر می‌تواند میهمان مبنا شود.

قبولی در آزمون قابل معرفی جهت میهمانی مبنا ملاحظات
روزانه یا نوبت دوم روزانه یا نوبت دوم پس از اتمام دوره مهمانی، درصورت داشتن شرایط انتقالی انجام می شود در غیر این صورت باید برای تمدید مهمانی در ترم بعدی اقدام کند
غیرانتفاعی غیرانتفاعی- پردیس خودگردان پس از پایان یافتن دوره مهمان باید برای تمدید آن افدام کند
پردیس‌های خودگردان پردیس خودگردان-غیرانتفاعی مهمانی همراه با انتقال انجام میگیرد
نیمه حضوری نیمه حضوری
مجازی مجازی
دانشگاه فرهنگیان دانشگاه فرهنگیان
فنی حرفه ای فنی حرفه ای و غیرانتفاعی

دانشجو در صورت داشتن 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده، می‌تواند حداکثر چهار ترم میهمان مبنا شود. پس از این مدت، دانشجو در صورت احراز شرایط انتقال می‌یابد. در غیراین‌صورت می‌توانند از طریق سامانه درخواست تمدید میهمانی داشته باشد.

ظرفیت میهمانی مبنا 5 درصد تعداد کل دانشجویان پذیرش شده در همان سال می‌باشد. تقاضای میهمانی مبنا صرفا در همان سال ورود صورت می‌گیرد.

 

مدارک لازم برای انتقالی و مهمانی | میهمان

در صورتی که دانشجو حداقل یک ترم با معدل بالاتر از 13 در دانشگاه مبدا سپری کرده باشد می‌تواند درخواست دو ترم مهمانی کند. دانشجو حداکثر چهار ترم می‌تواند میهمان شود. ادامه میهمانی بعد از این مدت،با تائید دانشگاه مبدا و مقصد امکان پذیر است. انتخاب دروس دانشجو در هر ترم، باید با تائید دانشگاه مبدا باشد. نمرات اکتسابی در کارنامه دانشجو در دانشگاه مبدا عینا ثبت می‌شود. مدرک تحصیلی دانشجویان میهمان توسط دانشگاه مبدا صادر می‌شود. سقف پذیرش میهمان به اندازه 20 درصد تعداد پذیرش دانشجو درهمان سال است. میهمانی از مراکز دولتی و غیردولتی به مراکز علمی کاربردی ممنوع است. اما میهمانی از موسسات غیردولتی به فنی و حرفه ای و بالعکس بلامانع است.

 

مدارک لازم برای انتقالی و مهمانی | میهمان دائم

در این نوع از میهمانی، دانشجو واحدهای خود را به صورت میهمان می‌گذراند و در پایان هر ترم نمرات به دانشگاه مبدا ارسال می‌شود. تفاوت میهمان دائم با میهمان دراین است که در میهمانی دائم دیگر نیازی به حضور دانشجو در دانشگاه مبدا در ابتدای هر ترم نیست. در صورتیکه دانشجو یک ترم با معدل بالای 13 در دانشگاه مبدا سپری کرده باشد، می‌تواند برای چهار ترم تقاضای میهمانی دائم کند.

اولویت ها برای میهمان شدن

با توجه به ظرفیت محدود هر دانشگاه برای پذیرش میهمان، اولویت‌هایی تعریف شده است . وضعیت متقاضیان میهمانی براساس این اولویت‌ها تعیین تکلیف می‌شود.اولویتها عبارتند از:

 1. دانشجو دختر
 2. فوت یا معلول شدن سرپرست خانواده به طوری که منجر به سرپرست شدن فرد دانشجو شود.
 3. افراد دارای بیماری خاص و صعب العلاج
 4. معلولیت موثر در زمان دانشجویی و یا معلولانی که تحت حمایت بهزیستی بوده اند.
 5. ازدواج دانشجوی دختر در زمان تحصیل در صورتیکه محل اشتغال همسر وی از قبل از ازدواج نزدیک به دانشگاه مقصد بوده باشد.
 6. یکی از والدین دارای شرایط خاص به تائید مرجع ذی‌صلاح باشد.
 7. خانم‌های متاهل دارای فرزند
 8. افراد تحت پوشش کمیته امداد
 9. دانشجوی پسر متاهل که همسر وی نیز دانشجو باشد.

 

نحوه ثبت نام در سامانه سجاد

کلیه متقاضیان نقل و انتقالات باید ابتدا در سامانه سجاد ثبت نام نموده و نام کاربری و رمز عبور اختصاصی خود را دریافت نمایند. برای ثبت نام ابتدا باید به سامانه سجاد با آدرس portal.saorg.ir مراجعه کرده و همانند تصویر زیر لینک ثبت نام را انتخاب نمایید.

ثبت-نام

در تصویر زیر گزینه ” با قوانین گفته شده موافق هستم” را تیک بزنید.

قوانین

اطلاعات درخواستی در تصویر زیر را کامل کنید.

اطلاعات

در مرحله فوق اگر گزینه پیامک را انتخاب نمایید کدفعالسازی برای شما پیامک می‌شود. اگر گزینه تماس را انتخاب کنید با شماره شما تماس حاصل شده و کدفعالسازی برایتان به صورت سیستمی خوانده می‌شود. دقت کنید پیش از زمان اتمام اعتبار کد فعالسازی آن را در فیلد مربوطه ثبت نمایید.

در این مرحله با داشتن نام کاربری و رمز عبور می‌توانید وارد سامانه شوید. برای ورود باید مجددا به صفحه اول باز گردید. این بار به جای گزینه ثبت نام از لینک ورود استفاده نمایید و مدارک لازم برای نقل و انتقال را بارگذاری کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه زمان ثبت نام آزمون مدارس نمونه دولتی 1401 – 1402 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 46291403-021 تماس بگیرید.

‫39 دیدگاه ها

 1. سلام من دانشگاه سراوان رشته اقتصاد قبول شدم ولی راهم خیلی دوره و نمی تونم برم آیا امکانش هست وقتی کارنامه سبز رو دادن دانشگاه های پایین تر که شانس قبولی در اون ها رو دارم به دانشگاه مقصد درخواست بدم آیا امکانش هست قبول کنن ظرفیت میتونن داشته باشن

   1. سلام برای انتقالی از دانشگاه مدارک موردنیاز چه چیزهایی رو باید ارسال کنیم؟

 2. با سلام من ترم3علوم سیاسی محقق هستم میخواستم اردیبهشت سال بعد که ترم4میشم انتقالی بگیرم به تبریز شهر خودم اگر دائم باشد چه بهتر میخوام فرار کنم کلا چقدر احتمال دارد که با این درخواستم موافقت بشه؟؟ و چیکار باید کرد؟

  1. سلام، باید در زمان مشخص برای انتقالی درخواست خودتون رو ثبت کنید
   شرایطی داره که اگر شرایط رو داشته باشید با انتقالی موافقت میکنن

 3. سلام من دانشجوی سال سوم دندانپزشکی روزانه قزوینم تازه ازدواج کردم و همسرم تهران ساکنه و کار میکنه میتونم بقیه دوران تحصیلم رو دانشگاه تهران بگذرونم؟

   1. سلام وقت بخیر
    من دانشجوی پزشکی روزانه مشهدم و در کارنامه سبز کد رشته پزشکی روزانه تبریز (هم مهر هم بهمن)رو اوردم.در صورت منتقل شدن باید شهریه بدم؟؟؟
    بعد از چند ترم میتونم تقاضا بدم؟؟؟
    من مادرم روماتیسم شدید داره و تحت درمانه پدرم هم سکته قلبی داشته و فنر گذاشتن.این موارد تاثیری داره؟؟؟

    1. سلام خسته نباشيد من دانشجو ترم ٢ مهندسي مكانيك دانشگاه ياسوج هستم . ارديبهشت ميتونم براي انتقالي درخواست بدم ؟ و در صورت داشتن معدل بالا درصد قبولي انتقالي از دانشگاه ياسوج به اصفهان چقدره ؟

     1. سلام
      امکان ثبت درخواست انتقالی را دارید اما باید مدارک لازم انتقالی موجه برای انتقالی داشته باشید.

 4. سلام من دانشجوی کارشناسی ترم 3 رشته حقوق هستم و در حال حاضر در حال تحصیل در دانشگاه آزاد هستم
  میخواستم بپرسم میتونم از دانشگاه آزادبه دانشگاه دولتی انتقالی بگیرم

 5. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی معماری دانشگاه دولتی هستم میتونم از اون دانشگاه در یکی از دانشگاه‌های محل زندگیم (تهران ) مهمان موقت بشم؟

 6. با سلام من دانشجوي ترم دوم مهندسي كامپيوتر دولتي كرمانشاه هستم براي ترم بعدي ميخوام مهمان به تهران بشم و با دانشگاه مقصد هم صحبت كردم از كي سايت باز ميشه كه اقدام كنم و آيا از ابتدا ميتونم درخواست انتقالي بدم يا اول بايد مهمان بشم بعد انتقالي و تفاوت مهمان دائم با انتقالي چيست ؟

  1. سلام در صورت موافقت دانشگاه مقصد بر اساس مدارک انتقالی می توانید درخواست انتقالی دهید.
   امکان پذیرش مهمانی نسبت به انتقالی آسان تر هست.
   تا کنون زمان انتقالی اعلام نشده است.

  2. سلام.من دانشجو ترم ۳ حقوق دانشگاه لرستان هستم امکان موافقت با انتقالم با یکی از دانشگاه های تهران چقده اگه محل سکونتم تهران باشه و سرپرست خانوادم محسوب بشم؟

 7. سلام، من دانشجوی ترم دو مهندسی کامپیوتر دانشگاه بناب هستم و سرپرست خانواده هستم و معدلم هم الف بود. آیا با این وضعیت میتونم به تبریز که هم به محل زندگی من نزدیکه و هم رفت و آمدش راحته انتقالی بگیرم؟

  1. سلام بله امکان قبولی انتقالی شما وجود دارد.
   در سامانه سجاد در زمان ثبت درخواست مدارک انتقالی دانشگاه را بارگذاری کنید.

 8. سلام
  من دانشجوی روزانه روانشناسی هستم و میخواستم واسه دانشگاه اصفهان مهمانی بگیرم و معدل و رتبه خوبی دارم ولی شرایط خاص ازدواج و .. رو ندارم.
  میخواستم بدونم که اصلا درخواستم مورد بررسی قرار میگیره یا نه؟

  1. سلام
   بله امکان قبولی مهمانی شما وجود دارد. در سامانه سجاد ثبت نام و مدارک لازم مهمانی را بارگذاری کنید.

 9. سلام من تک فرزند هستم و پدرم شاغل طرح اقماری یعنی۱۴روزکارو۱۴روزاستراحت در یکی از جزایر است ترم دوم هستم آیا این امتیاز حساب میشه

 10. من دانشجوی ترم دوم اقتصاد هستم آیا میتونم به خاطری دوری راه انتقال بگیرم به شهر خودم

 11. سلام من دانشجوی ترم ۲ حقوق روزانه دانشگاه بیرجندم من برای انتقالی گرفتن اول باید درخواست مهمان بدم یا مهمان دائم؟چون گفتند اینطوری شانس بیشتری داری برای انتقالی ایا این درسته؟؟ معدل الف نشدم معدلم نزدیک ب ۱۷ هست

  1. سلام
   معمولا در خواست مهمانی راحت تر از انتقالی پذیرفته میشود.
   در زمان در خواست مدارک انتقالی خود را در سایت سجاد بارگذاری کنید.

 12. سلام در قسمت فرم انتقالی که باید پر کنیم نوشته شده دانشجوی سهمیه…… بعد اینجا منظور از سهمیه چیه؟باید بنویسیم سهمیه دولتی یا آزاد یا منظورش ایثارگری و ایناس؟

 13. سلام،خسته نباشید
  من دانشگاه دولتی جهرم رشته ی فیزیک قبول شدم،من ساکن شیراز و تک فرزند هستم و مادرم هم بیمار خاص،آیا این امکان وجود داره که از همون اول به من انتقالی بدن به شیراز

 14. سلام من دانشجوی ترم ۴ دولتی هستم میخوام برای پیام نور شهر خودمون مهمان دائم بگیرم آیا امکان پذیره ؟ مدرکمو آخر پیام نور میده؟

  1. سلام حسین گرامی امکان انتقال از دانشگاه دولتی به پیام نور وجود ندارد.
   شرط انتقال به این صورت می باشد که باید جنس دانشگاه یکسان باشند. (مثلا دولتی فقط با دولتی و پیام نور با پیام نور)
   البته راه های دیگری برای ادامه تحصیل در دانشگاه پیام نور وجود دارد. پیشنهاد می کنیم با مشاوران مرکز دانتل کو تماس بگیرید تا شما به صورت کامل راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره