کنکور سراسریانتخاب رشته کنکور سراسری

تکمیل ظرفیت کنکور ۱۴۰۱

کانال تلگرام تحصیلی     

تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۱۴۰۱ پس از اعلام نتایج نهایی انجام می شود. امسال نیز سازمان سنجش پس از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری ممکن است ظرفیت های خالی در دوره های مختلف دانشگاه های سراسری شامل روزانه، نوبت دوم، غیر انتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان را در اختیار داوطلبان قرار دهد. دسته ای از داوطلبان که از نتیجه نهایی کنکور سراسری خود رضایت ندارند و یا در هیچ کد رشته محلی پذیرفته نشده اند، می توانند از میان کد رشته محل های ارائه شده در مرحله تکمیل ظرفیت انتخاب رشته کنند. در ادامه اطلاعاتی پیرامون تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 1401 ارائه کرده ایم.

 

تکمیل ظرفیت کنکور ۱۴۰۱

امسال پس از اعلام نتایج کنکور سراسری، برخی از ظرفیت ها در رشته ها و دانشگاه های مختلف سراسری و حتی دانشگاه آزاد خالی می ماند. دلیل خالی ماندن ظرفیت ها در دانشگاه های مختلف این است که برخی از پذیرفته شدگان از ثبت نام در دانشگاه محل قبولی انصراف می دهند و یا برخی دیگر نیز دانشگاه آزاد را جهت ادامه تحصیل انتخاب می کنند. همین عوامل باعث می شود که ظرفیت برخی از رشته ها در برخی دانشگاه ها خالی بماند.

در صورت برگزاری تکمیل ظرفیت سازمان سنجش پس از اعلام نتایج نهایی، این ظرفیت های خالی را در قالب دفترچه ای با عنوان دفترچه تکمیل‌ظرفیت کنکور سراسری 1401 منتشر کرده و در اختیار متقاضیان قرار می دهد. با برگزاری مرحله تکمیل‌ظرفیت هم دانشگاه ها موفق می شوند تا ظرفیت خالی خود را تکمیل کنند و هم فرصت مجددی در اختیار داوطلبان ناکام قرار می گیرد تا بار دیگر شانس خود را امتحان کنند.

اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است که سازمان سنجش در صورتی مجاز به انتشار دفترچه تکمیل‌ظرفیت کنکور سراسری است که دارای مجوز از شورای سنجش و پذیرش دانشجو باشد. بنابراین برگزاری مرحله تکمیل‌ظرفیت کنکور سراسری مشروط به دریافت مجوز از شورای سنجش و پذیرش دانشجو می باشد.

 

آیا تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۱۴۰۱ برگزار می شود

در رابطه با احتمال برگزاری مرحله تکمیل‌ظرفیت کنکور سراسری 1401، شورای سنجش و پذیرش دانشجو از سال 1397 اعلام کرده است که این مرحله برگزار نمی شود. بدین صورت که تکمیل‌ظرفیت رشته های با آزمون کنکور سراسری حذف شده است.

مطابق این مصوبه، تکمیل‌ظرفیت دانشگاه های سراسری برای رشته های با آزمون در سال های گذشته برگزار نشد و فقط تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان برگزار گردید. تاکنون سازمان سنجش پیرامون برگزاری مرحله تکمیل‌ظرفیت کنکور سراسری 1401 اطلاعیه ای منتشر نکرده است و هنوز اطلاعات دقیقی از برگزاری و یا عدم برگزاری مرحله تکمیل ظرفیت  کنکور سراسری 1401 در اختیار نداریم. برای اطلاع از تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۱  کلیک کنید.

 

نحوه ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۱۴۰۱

داوطلبان واجد شرایط ثبت نام در تکمیل ظرفیت آزمون سراسری 1401 باید در زمان تکمیل ظرفیت کنکور که توسط سازمان سنجش مشخص شده است به سایت سنجش مراجعه کرده و اقدامات لازم برای ثبت نام در تکمیل ظرفیت را انجام دهند. توصیه مقاله کارنامه سبز را مطالعه نمایید. 

  1. وارد سایت سازمان سنجش شوید 
  2. بر روی گزینه سراسری کلیک کنید
  3. بر روی گزینه تکمیل ظرفیت کنکور سراسری کلیک کنید
  4. اطلاعات مورد نیاز را وارد نمایید و وارد شوید
  5. انتخاب رشته تکمیل ظرفیت خود را وارد نمایید
  6. بر روی گزینه تایید و ثبت نهایی کلیک نمایید. 

 

مشاوره انتخاب رشته کنکور تکمیل ظرفیت ۱۴۰۱

آخرین باری که تکمیل ظرفیت برگزار گردید در سال 1396 بود و از سال بعد آن یعنی سال 97 این مرحله حذف گردید. با این حال احتمال دارد در سال جاری تکمیل ظرفیت کنکور 1401 برگزاری شود.

در صورتی که سازمان سنجش بتواند با دریافت مجوز از شورای سنجش و پذیرش دانشجو ظرفیت های خالی دانشگاه های سراسری را جهت تکمیل ظرفیت اعلام کند، در این قسمت از مقاله اطلاع رسانی خواهیم کرد.

تا به امروز سازمان سنجش پیرامون برگزاری تکمیل‌ظرفیت کنکور سراسری 1401 اطلاعیه ای منتشر نکرده است، می توانید با استفاده از مشاوره تحصیلی تلفنی  مرکز مشاوره تحصیلی دانتل از اخبار لحظه ای کنکور سراسری مطلع شوید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه کنکور سراسری 1401 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 46291403-021 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

آیا تکمیل ظرفیت ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد؟

سازمان سنجش آموزش کشور تاکنون اطلاعیه ای پیرامون برگزاری و یا عدم برگزاری تکمیل‌ظرفیت کنکور سراسری ۱۴۰۱ منتشر نکرده است و هنوز مشخص نیست که این مرحله برگزار می شود یا خیر.

تکمیل‌ظرفیت کنکور سراسری در چند نوبت برگزار می گردد؟

قبل از سال 1397، تکمیل‌ظرفیت کنکور سراسری دو بار در سال یکبار برای ورودی مهر و یکبار برای ورودی بهمن ماه برگزار می شد.

برگزاری و یا عدم برگزاری تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۱۴۰۱ از طریق کدام سایت منتشر می گردد؟

برگزاری و یا عدم برگزاری تکمیل‌ظرفیت کنکور سراسری ۱۴۰۱ از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” منتشر می گردد.

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره