انتخاب رشته و مصاحبه آزمون دکتریدکتری

تاثیر مقاله در مصاحبه آزمون دکتری ۱۴۰۳

کانال تلگرام تحصیلی     

تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری یکی از مهم ترین موارد در مصاحبه است که داوطلبان باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند. مقالات در ارزش و کیفیت رزومه تحصیلی دانشجویان بسیار تاثیرگذار هستند و امتیاز زیادی نیز برای هر یک از مقالات در مصاحبه دکترا در نظر گرفته شده است. در نتیجه بسیاری از دانشجویان تلاش می کنند تا قبل از مصاحبه مقاله ای منتشر کرده و رزومه خود را تقویت نمایند. در این مطلب به بررسی کامل تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران تحصیلی مجموعه دانتل کو تماس بگیرید. 

 

تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری

داوطلبانی که قصد ورود به مقطع دکتری را دارند، علاوه بر شرکت در آزمون دکترا باید در مصاحبه شفاهی آن نیز شرکت نمایند. مصاحبه دکتری بخش زیادی از قبولی داوطلبان در دانشگاه را تعیین می کند. داوطلبان باید با ارائه مدارک مورد نیاز در این مرحله و پاسخ به سوالات اساتید، امتیاز لازم را به دست آورند. 

تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری یک امر بدیهی است چراکه مقاله از ارزش علمی بسیار بالایی برخوردار است و امتیاز زیادی به آن اختصاص داده اند. مقاله انواع مختلفی دارد که امتیاز هر یک نیز در مصاحبه متفاوت خواهد بود. با توجه به تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری در این مطلب به بررسی کامل آن خواهیم پرداخت. 

 

انواع مقاله در مصاحبه دکترا

دانشجویان معمولا در مقطع ارشد می توانند از پایان نامه خود مقاله استخراج کرده و آن را در یک مجله معتبر به چاپ برسانند. مقاله علمی رزومه تحصیلی دانشجویان را بسیار پربار می کند و شانس قبولی آنان در مصاحبه دکترا را افزایش می دهد. 

بخش زیادی از امتیاز مصاحبه دکترا به مقاله علمی اختصاص دارد. مقالات علمی به انواع مختلفی تقسیم می شوند و هر یک از آن ها نیز امتیاز متفاوتی دارند. دانشجویان در مرحله اول باید از انواع مقالات اطلاع داشته باشند تا بتوانند امتیاز هر یک را مشخص کنند. انواع مقالات علمی و تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری به شرح موارد زیر می باشد. 

 

مقاله علمی – پژوهشی

مقاله علمی پژوهشی به بررسی یک ایده جدید و نوآورانه می پردازد و مسائل علمی را حل و فصل می کند. در این مقاله نویسنده مقالات مرتبط با موضوع خود را بررسی کرده و آن ها را گسترش می دهد یا یک موضوع را از جنبه ای متفاوت نسبت به تحقیقات پیشین ارزیابی می کند.

در مقاله علمی پژوهشی تحقیقات و مطالعات بسیاری انجام می شود تا در نهایت یکسری داده خام به دست آید. این داده ها مورد تحلیل و تفسیر قرار گرفته و بر اساس نتایج به دست آمده مقاله علمی پژوهشی نگارش می شود. در واقع موضوع اصلی مقالات علمی پژوهشی حل یک مشکل خاص است. 

تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری

 

مقاله علمی – ترویجی

یکی دیگر از مقالات در تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری مقالات علمی ترویجی هستند. این مقاله یک موضوع جدید را بررسی نمی کند بلکه مقالات و پژوهش های قبلی را بررسی کرده و نتایج آن ها در یک زمینه خاص را ارائه می کند. در واقع در این مقالات تمامی تحقیقیت قبلی در رابطه با یک موضوع خاص بررسی شده و نتایج آن ها به صورت خلاصه ارائه می گردد. 

 

مقاله همایشی یا کنفرانسی

هر ساله کنفرانس های علمی مختلفی در کشور و مجامع بین المللی برگزار می شود که هدف شان ارائه جدیدترین مباحث علمی و تبادل نظر در مورد آن ها می باشد. پژوهشگران با توجه به اطلاعاتی که در کنفرانس ها بیان می شود، می توانند یک ایده جدید استخراج کرده و آن را در قالب مقاله همایشی یا کنفرانسی بیان می کنند. تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری در این نوع مقاله کمتر از سایر مقالات است چراکه پیشینه تحقیق دقیقی در آن زمینه وجود ندارد. 

 

امتیاز و نحوه تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری

در مصاحبه دکترا مقالات و فعالیت های علمی دیگر مثل تالیف یا ترجمه کتاب و ثبت اختراع دارای امتیاز می باشند. تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری و میزان امتیاز آن به نوع مقاله داوطلب بستگی دارد. امتیاز و نحوه محاسبه هر یک از مقالات و فعالیت های علمی در مصاحبه دکترا به شرح موارد زیر می باشد. 

فعالیت نحوه محاسبه امتیاز
مقالات علمی – پژوهشیمرتبط با رشته تحصیلی چاپ شده در مجلات خارجی و داخلی تا ۷ امتیاز برای هر مقاله حداکثر ۲۲ امتیاز
گواهی ثبت اختراع در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ثبت اختراع بین المللی ۷ و ثبت اختراع داخلی ۵ امتیاز
افراد برگزیده در جشنواره های علمی جشنواره های خارجی ۷ امتیاز جشنواره های داخلی ۵ امتیاز
مقاله علمی ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی تا ۲ امتیاز برای هر مقاله حداکثر ۶ امتیاز
مقاله کنفرانسی کنفرانس خارجی ۲ امتیاز داحلی ۱ امتیاز حداکثر ۴ امتیاز
ترجمه یا تالیف کتاب مرتبط با رشته حداکثر ۴ امتیاز
سطح علمی و کیفیت پایان نامه ارشد ۴ امتیاز برای پایان نامه عالی ۲ متیاز برای پایان نامه بسیار خوب حداکثر ۴ امتیاز

در تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری می توان با توجه به جدول امتیازات  مقاله گفت که بیشترین تاثیر به مقالات علمی پژوهشی اختصاص دارد. پس از آن مقالات علمی ترویجی و در آخر مقالات کنفرانسی همایشی قرار می گیرند.

با توجه به امتیاز بسیار بالای مقاله، اکثر داوطلبان در تلاشند تا پیش از شرکت در مصاحبه دکترا مقاله خود را در یک مجله معتبر چاپ نمایند. البته این یک روند پیچیده و زمانبر است و توصیه می شود که برای کسب نتیجه بهتر با مشاوران و متخصصان تحصیلی مشورت کرده و از نظرات و راهنمایی های آنان بهره مند شوید. 

جهت عضویت درکانال اطلاع رسانی و آخرین اخبار در تلگرام بر روی این عبارت 👈 تلگرام مشاوره تحصیلی 👉 کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” اخبار تحصیلی دانتل کو ” جست و جو کرده و عضو شوید.

 

نداشتن مقاله در مصاحبه دکتری

واضح است که تمامی داوطلبان دکتری موفق به چاپ مقاله نمی شوند و این سوال پر تکرار برای داوطلبان به وجود می آید که آیا بدون داشتن مقاله امکان موفقیت در مصاحبه وجود خواهد داشت یا خیر. در پاسخ باید گفت که تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری بسیار زیاد است اما با این حال امتیازدهی و ارزیابی داوطلبان توسط اساتید و پس از بررسی شرایط او داده می شود. 

برای مثال در مورد داوطلبی که به تازگی از مقطع ارشد فارغ التحصیل شده است سخت گیری کمتری در زمینه مقاله لحاظ می شود چراکه از نظر زمانی امکان چاپ مقالات مختلف وجود ندارد. در مجموع می توان گفت که نداشتن مقاله ب معنای عدم موفقیت در مصاحبه دکترا نیست اما توصیه می شود که داوطلبان از روش های دیگر برای تقویت رزومه خود استفاده کنند تا امتیاز بیشتری در مصاحبه به دست آورند. برای تقویت رزومه تحصیلی خود می توانید از مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل کو کمک بگیرید. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02191005066 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

  1. تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری چقدر است؟

    مقالات با توجه به نوع خود از امتیاز مختلفی برخوردار هستند و هر یک به نحو متفاوتی در مصاحبه دکتری تاثیر می گذارند.

  2. بیشترین امتیاز در مصاحبه دکترا برای کدام مقاله است؟

    بیشترین سهم مقاله در مصاحبه دکترا به مقالات علمی پژوهشی اختصاص دارد. 

  3. آیا مقالات کنفرانسی یا همایشی نیز در مصاحبه دکترا امتیازی دارند؟

    بله این مقالات نیز دارای امتیاز هستند اما امتیاز آن از سایر مقالات کمتر می باشد. 

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره