مدارسمدارس خاص

سایت ثبت نام مدارس ۱۴۰۲

کانال تلگرام تحصیلی     

سایت ثبت نام مدارس بر اساس اطلاعیه منتشر شده‌ از سوی وزارت آموزش و پرورش، سایت پادا می باشد. اولیا و دانش آموزان، می توانند بدون نیاز به مراجعه حضوری اقدام به ثبت نام در مدرسه مورد نظر خود از طریق سایت پادا نمایند. ثبت نام غیرحضوری در مدارس از طریق سایت پادا، منجر به صرفه جویی در زمان و هزینه خانواده ها نیز می گردد. در ادامه این مقاله از سایت پاسخ تو، همراه ما باشید تا با جزئیات بیشتری از سایت ثبت نام مدارس آشنا شویم.

سایت ثبت نام مدارس ۱۴۰۲

در چند سال گذشته، شیوع ویروس کرونا منجر به ایجاد تغییرات بسیاری در فعالیت های مختلف از جمله فعالیت های مرتبط با مدارس شامل ثبت نام و … شده‌ است. به طوری که برای ثبت نام دانش آموزان در مدارس مختلف، سامانه ثبت نام مدارس راه اندازی گشته‌ است. اینگونه متقاضیانی که دارای شرایط لازم هستند، می توانند با مراجعه به سایت ثبت نام، پیش ثبت‌نام اینترنتی خود را تکمیل کنند.

تکمیل‌ مراحل ثبت نام مدارس به صورت اینترنتی، منجر به کاهش‌ هزینه‌ های رفت و آمد و همینطور صرفه‌ جویی در زمان دانش آموزان و اولیا می شود. به طوری که زمان ثبت نام در سایت ثبت نام مدارس برای مقاطع تحصیلی مختلف شامل ابتدایی، متوسط اول و متوسط دوم اعلام می شود. متقاضیان باید در بازه های زمانی مرتبط با مقطع تحصیلی خود، به سامانه اعلام شده‌ مراجعه کنند و اقدام به تکمیل اطلاعات خواسته‌ شده‌ و بارگذاری مدارک لازم نمایند. 

لازم به ذکر است که مدارک ثبت نام مدارس مختلف شامل مدارس عادی، مدارس شاهد و … متفاوت می باشد. هر کدام از متقاضیان باید مدارک خود را بر اساس نوع مدرسه ای که انتخاب می کنند، در سامانه بارگذاری کنند.

ثبت نام غیرحضوری مدارس از طریق سامانه پادا

سایت ثبت نام مدارس ۱۴۰۲ سامانه پادا اعلام شده‌ است. به منظور جلوگیری از ازدحام جمعیت ناشی از تجمع اولیا و دانش آموزان در مدارس مختلف، ثبت نام مدارس مختلف به جز اول ابتدایی به صورت غیرحضوری انجام می شود. 

برای ثبت نام غیرحضوری دانش آموزان در مقاطع مختلف، سامانه یکپارچه دانش آموزی پادا در نظر گرفته‌ شده‌ است. والدین دانش آموزان در پایه های مختلف تحصیلی به جز اول ابتدایی، باید در بازه های زمانی اعلام شده‌ متناسب با مقطع تحصیلی فرزندشان، به سامانه پادا به نشانی اینترنتی pada.medu.ir مراجعه کنند. سپس مطابق با شرایط ذکر شده‌ در سامانه، اقدام به تکمیل مراحل ثبت نام فرزند خود در سامانه نمایند.

اطلاعات دانش آموزان پس از وارد شدن در سایت پادا و بعد از تایید، علاوه بر سامانه دانش آموزی سیدا، در سامانه سناد و پرونده الکترونیکی دانش آموزان نیز ثبت می شود. لازم به ذکر است که ثبت نام دانش آموزان در سایت سناد، به تفکیک مقاطع تحصیلی در هر یک از سامانه های سناد ابتدایی و سامانه سناد دانش آموزی متوسطه ذخیره و ثبت می گردد.

ثبت نام غیرحضوری اول ابتدایی

والدینی که فرزند آن ها دانش آموز پایه اول ابتدایی است، باید در تاریخ یکم خرداد ماه، به صورت حضوری و با ارائه مدارک لازم برای ثبت نام در کلاس اول اقدام نمایند. این دسته از والدین لازم است که به مدارس و پایگاه های ثبت نام مدارس این پایه تحصیلی مراجعه کنند. سپس ثبت نام فرزند خود را تکمیل کنند. البته لازم به ذکر است که ثبت نام نوآموزان پایه اول ابتدایی پس از مراجعه به پایگاه های سنجش سلامت و دریافت کارت سلامت نوآموزان قطعی و نهایی می گردد.

بنابراین دانش آموزانی که قصد ثبت نام در هر یک از مقاطع تحصیلی ابتدایی، متوسط اول و متوسطه دوم را دارند، باید در بازه های زمانی اعلام شده‌ برای ثبت نام به سایت پادا مراجعه کنند و مراحل ثبت نام خود را تکمیل کنند.

زمان ثبت نام مدارس ۱۴۰۲

آغاز ثبت نام غیرحضوری در مدارس از طریق سایت پادا، همزمان با آغاز زمان ثبت نام مدارس انجام می شود. بنابراین متقاضیان ابتدا باید از تاریخ ثبت نام مدارس مطلع شوند. سپس اقدامات لازم را برای نام نویسی غیرحضوری و اینترنتی انجام دهند.

متقاضیان با اقدام به موقع برای ثبت نام مدارس، این شانس را خواهند داشت که پیش از تکمیل ظرفیت در مدارس مختلف، در بهترین مدارس ابتدایی و دبیرستان استان محل زندگی خود به ادامه تحصیل بپردازند.

به محض مشخص شدن زمان ثبت نام در سایت ثبت نام مدارس (سامانه پادا)، تاریخ دقیق را در این قسمت اطلاع رسانی خواهیم کرد.

بر اساس رویه سال های گذشته ثبت نام دانش آموزان در پایه اول ابتدایی از ابتدای خرداد آغاز می شود. همینطور ثبت نام در پایه هفتم از اواخر خرداد و ثبت نام در پایه دهم نیز از اواخر تیرماه آغاز می شود. ارتقای دانش آموزان میان پایه به یک پایه بالاتر به صورت خودکار و از طریق سامانه پادا صورت می گیرد.

در نظر داشته باشید که در حال حاضر، دسترسی به بخش ثبت نام مدارس سایت پادا امکان پذیر نیست. لینک مرتبط به ثبت نام مدارس در بازه های زمانی مشخص و پس از بررسی های لازم از سوی وزارت آموزش و پرورش در اختیار کاربران قرار می گیرد.

راهنما سایت ثبت نام مدارس

ثبت نام دانش آموزان به صورت الکترونیکی و غیرحضوری، این امکان را برای والدین دانش آموزان فراهم می کند که بدون نیاز به مراجعه حضوری و بدون نیاز به حضور فیزیکی در محیط مدارس، مراحل ثبت نام فرزند خود را انجام دهند.

والدینی که فرزند آن ها، نوآموز اول ابتدایی است، ضمن تکمیل مراحل ثبت نام غیرحضوری، باید اقدام به ثبت نام در طرح سنجش سلامت و دریافت مدارک مرتبط با آن نیز نمایند. ثبت نام در سایر مقاطع تحصیلی نیز پس از تکمیل سنجش و بررسی های مرتبط به سامانه دانش آموزی پادا، از هفته های بعد از اتمام ثبت نام اول ابتدایی امکان پذیر است.

هر کدام از دانش آموزان با در اختیار داشتن نام کاربری و رمز عبور، می توانند وارد سایت پادا شوند. دانش آموزان می توانند از طریق سایت پادا نسبت به تکمیل فرآیندهایی همانند ثبت نام مدارس، مشاهده‌ کارنامه‌ و … اقدام نمایند.

شرایط ثبت نام غیرحضوری دانش آموزان

برای اینکه دانش آموزان به صورت الکترونیکی و از طریق سایت دانش آموزای پادا، اقدام به تکمیل مراحل ثبت نام الکترونیکی خود نمایند، باید دارای برخی شرایط باشند که در ادامه به آن ها پرداخته‌ ایم.

 • ثبت نام مدارس برای تمامی دوره های تحصیلی، به صورت غیرحضوری و الکترونیکی و از طریق سایت پادا انجام می شود.
 • زمان ثبت نام در دوره های مختلف تحصیلی بر اساس ضوابط و مقررات مرتبط در سامانه سیدا اعلام می گردد. (ثبت نام اولیه دانش آموزان اول ابتدایی از تاریخ یکم خرداد ماه به صورت حضوری انجام می شود. ثبت نام نوآموزان اول ابتدایی پس از مراجعه آن ها به پایگاه های سنجش، قطعی می شود.)
 • ثبت مشخصات فردی والدین دانش آموزان به تفکیک پدر و مادر شامل نام، نام خانوادگی، کد ملی، شماره تلفن همراه برای تکمیل ثبت نام دانش آموز در سامانه سیدا، ضرورت دارد.

شرایط ثبت نام مدارس برای نوآموزان و دانش آموزان استثنایی

 • برای ثبت نام نوآموزان و دانش آموزان استثنایی در مدارس ویژه، ضمن اینکه رعایت تمامی شرایط نامبرده الزمی است. موضوع بخشنامه شماره ۵۸۱۱/ ۹۷۰۰۰ تاریخ مرداد ۹۹ سازمان آموزش و پرورش استثنایی باید در نظر گرفته‌ شود.
 • همینطور با در نظر گرفتن‌ رعایت اصول تربیتی و با توجه به اهمیت حفظ اعتماد به نفس نوآموزان پیش دبستانی و اول ابتدایی در آغاز ورود به مدرسه، برگزاری هر گونه آزمون ورودی و یا مصاحبه برای ورود به مدرسه در تمامی مدارس دولتی و غیر دولتی ممنوع است.
 • تمامی نوآموزان در زمان ورود به پایه اول دبستان، باید در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی شرکت کنند. شرکت نوآموزان پیش دبستانی در برنامه سنجش، بر اساس دستورالعمل سازمان آموزش و پرورش استثنایی و معاونت آموزش ابتدایی وزارت متبوع صورت می گیرد.

در نظر داشته باشید که برخی از نوآموزان پیش دبستانی در فرآیند ارزیابی سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی، دیرآموز شناسایی می شوند. به منظور تسریع در فرآیند انجام سنجش به خصوص در برخی مناطق که آمار بیشتری از تعداد نوآموزان دیرآموز در آن وجود داشته‌ است، باید در جهت تشکیل کلاس های پیش دبستانی تابستانی برای آموزش در زمان باقی مانده‌ قبل از ورود به دبستان، و ثبت نام مدارس تدابیر لازم در نظر گرفته‌ شود.

شرایط ثبت نام مدارس برای دانش آموزان میان پایه

در دوره ابتدایی، تمامی فرآیند ثبت نام مدارس مرتبط با ارزشیابی کیفیت توصیفی دانش آموزان، در افزونه های ارزشیابی سامانه سیدا درج می گردد. بنابراین ارتقاء دانش آموزان به پایه بالاتر به جز پایه اول ابتدایی و یا تکرار پایه، به صورت خودکار از طریق سامانه انجام می شود. 

 • شرط لازم برای ارتقای دانش آموزان به پایه های بالاتر، به ثبت رسیدن‌ ارزشیابی آن ها در سامانه سیدا است.
 • انتقال دانش آموزان میان پایه و تغییر مدرسه آن ها، بر اساس مقررات مرتبط و از طریق سامانه صورت می گیرد.

در نظر داشته باشید که ثبت نام دانش آموزان میان پایه، به صورت خودکار در مدرسه محل تحصیل در مقاطع قبلی، انجام می شود. اما با توجه به اینکه این ثبت نام خودکار موقت است، دانش آموزان و یا اولیا بایستی برای نهایی کردن ثبت نام، به سایت ثبت نام مدارس مراجعه کنند.

مشاوره سایت ثبت نام مدرسه

 • در ثبت نام الکترونیکی در مدارس، برای هر مدرسه که در شهرهای بزرگ قرار گرفته‌ است، یک محدوده جغرافیایی تعیین شده‌ است. به این معنی که دانش آموزان مجاز به ثبت نام در مدارسی هستند که از سوی آموزش و پرورش در محل سکونت آن ها قرار دارد. اگر دانش آموزی بخواهد در مدرسه ای خارج از محدوده تعیین شده‌ برای او ثبت نام کند، باید به ستاد ثبت نام مدارس مراجعه کرده و اقدام به دریافت تائیدیه برای نام نویسی در مدرسه مورد نظر خود نماید.
 • هر کدام از دانش آموزان، مجاز به انتخاب حداکثر پنج مدرسه در محدوده جغرافیایی محل سکونت خود هستند. در صورتی که ثبت نام نهایی دانش آموز در یکی از الویت های او ثبت گردد، به طور خودکار انتخاب های دیگر دانش آموز حذف می شوند. بنابراین اگر دانش آموزی قصد داشته باشد تا در مدرسه دیگری ثبت نام کند، ابتدا باید از طریق سایت پادا اقدام به لغو ثبت نام در مدرسه فعلی خود نماید. سپس بعد از تائید مدیر مدرسه، نسبت به ثبت نام در مدرسه جدید اقدام کند.
 • ثبت نام دانش آموزان که در مدارس نمونه دولتی، مدارس تیزهوشان، مدارس استثنایی و … بر اساس شرایط و آئین نامه ثبت نام در هر یک از مدارس صورت می گیرد.
 • رویه ثبت نام مدارس رایگان است. بنابراین هر دریافت هر گونه وجه به جز بیمه حوادث و ثبت نام کتاب، از سوی مدارس ممنوع است.

در صورتی که پس از مطالعه این مقاله پیرامون سایت ثبت نام مدارس سوالی دارید، می توانید از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی مرکز مشاوره دانتل استفاده کنید و پاسخ سوالات خود را از مشاوران دانتل دریافت کنید.

همراهان گرامی برای اطلاع از آخرین اخبار تحصیلی می توانید عضو کانال تلگرامی مشاوره تحصیلی دانتل کو شوید.

برای دریافت مشاوره در زمینه سایت ثبت نام مدارس می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02191005066 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

سایت ثبت نام مدارس کدام سامانه است؟

سایت ثبت نام مدرسه سامانه پادا می‌باشد.

آیا سایت ثبت نام مدارس برای ثبت نام غیر حضوری فعال است؟

خیر، امکان ثبت نام در بازه های زمانی اعلام شده‌ برای هر مقطع وجود دارد.

ثبت نام الکترونیکی دانش آموزان در پایه اول ابتدایی، چه زمانی آغاز می شود؟

بر اساس رویه سال های گذشته ، ثبت نام مدارس الکترونیکی دانش آموزان در پایه اول ابتدایی، از اوایل خرداد آغاز می شود.

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره