کارشناسی ارشدثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

لیست رشته های شناور کارشناسی ارشد ۱۴۰۳

کانال تلگرام تحصیلی     

لیست رشته های شناور کارشناسی ارشد ۱۴۰۳ در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون درج می شود. متقاضیانی که قصد دارند در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنند. می توانند در دو مجموعه امتحانی تحت عنوان رشته‌های اصلی و شناور در این آزمون نام نویسی نمایند. در ادامه این مقاله از سایت دانتل، لیست رشته های شناور کنکور کارشناسی ارشد 1403 را ارائه کرده ایم.

 

رشته های شناور کارشناسی ارشد ۱۴۰۳

داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور کارشناسی ارشد دارند، ابتدا باید رشته امتحانی خود را به همراه گرایش‌های آن مشخص کرده تا بتوانند با مطالعه منابع در این آزمون شرکت نمایند. بسیاری از داوطلبان از این موضوع اطلاعی ندارند که می توانند در دو مجموعه امتحانی اصلی و شناور در این آزمون ثبت نام کنند. شرکت کردن در آزمون دو مجموعه امتحانی، شانس قبولی بالاتری برای داوطلبان خواهد داشت. 

رشته های شناور کارشناسی ارشد ۱۴۰۳ دارای متقاضیان کمتری می‌باشد و متقاضیان با احتمال بیشتری در این رشته ها پذیرفته می‌شوند. اما لازم است که شرکت کنندگان در انتخاب رشته های شناور ارشد خود دقت داشته باشند چراکه مجاز به ثبت نام در یک رشته شناور و یک رشته اصلی هستند. اطلاع از لیست رشته های شناور کنکور کارشناسی ارشد، به متقاضیان کمک می کند تا بتوانند در رشته صحیحی نام نویسی کنند.

 

لیست رشته های شناور ارشد 1403

همزمان با آغاز مهلت ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد، دفترچه راهنما نیز منتشر می‌گردد و در بردارنده اطلاعات مورد نیاز برای شرکت در این آزمون می باشد. از اطلاعات مهم دفترچه راهنما، لیست مجموعه‌های امتحانی شامل رشته‌های اصلی و شناور است. 

هر یک از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد مجاز هستند که در یکی از رشته‌های اصلی و رشته های شناور کارشناسی ارشد نام نویسی و شرکت کنند. 

برای بسیاری از علاقه مندان به شرکت در رشته‌های شناور این سوال وجود دارد که رشته‌های شناور کنکور کارشناسی ارشد چیست و چه دروسی را در بر می گیرد؟ رشته‌های شناور مجموعا 64 رشته می‌باشند که در زیرگروه‌های مختلف علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر و دامپزشکی ارائه می شوند. در ادامه جداول رشته های شناور کارشناسی ارشد در هر یک از این گروه ها را آورده ایم.

توصیه مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل این است که متقاضیان رشته شناور را نیز مرتبط با رشته اصلی خود انتخاب کنند تا بتوانند در آزمون نیز عملکرد خوبی داشته باشند.

 

شته های شناور کنکور کارشناسی ارشد گروه علوم انسانی

داوطلبانی که مایل هستند رشته شناور خود را از گروه علوم انسانی انتخاب کنند. می‌توانند با در نظر گرفتن علاقه مندی خود اقدام به انتخاب‌رشته از میان 17 کدرشته محل شناور در این زیرگروه نمایند. جدول زیر لیست رشته های شناور کارشناسی ارشد ۱۴۰۳ در زیرگروه علوم انسانی می باشد.

نام رشته امتحانی کدرشته
سنجش از راه دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی 1103
زبان های باستانی ایران 1109
مجموعه زبان شناسی 1110
مجموعه علم اطلاعات و دانش شناسی 1119
مدیریت جهانگردی 1125
ایران شناسی 1127
آموزش زبان ژاپنی 1128
آموزش زبان اردو 1129
مطالعات جهان 1131
مطالعات زنان 1137
مجموعه علوم ارتباطات اجتماعی 1138
مجموعه مددکاری اجتماعی 1139
مدیریت دریایی 1144
محیط زیست 1146
مجموعه مدیریت کسب و کار و برنامه ریزی امور شهری 1148
اطلاعات 1153

 

رشته های شناور کارشناسی ارشد گروه علوم پایه

در زیرگروه علوم پایه مجموعا 11 رشته شناور ارائه می شود. جدول زیر لیست رشته های شناور کارشناسی ارشد 1403 را در گروه علوم پایه نشان می دهد.

نام رشته امتحانی کدرشته
مجموعه ژئوفیزیک و هوا شناسی 1202
مجموعه فتونیک 1205
مجموعه علوم کامپیوتر 1209
زیست شناسی گیاهی 12013
زیست شناسی جانوری 12014
مجموعه علوم محیط زیست 12015
زیست شناسی دریایی 12016
اقیانوس شناسی فیزیکی 12017
مجموعه تاریخ و فلسفه علم 12018
علوم شناختی 12019

جهت عضویت در کانال اطلاع رسانی و آخرین اخبار بر روی تلگرام مشاوره تحصیلی کلیک کنید و یا در قسمت سرچ تلگرام عبارت ” مشاوره تحصیلی دانتل کو ” جست و جو و عضو شوید.

 

رشته های شناور کنکور ارشد گروه فنی و مهندسی

در گروه فنی مهندسی، مجموعا 13 کدرشته محل شناور کارشناسی ارشد وجود دارد و داوطلبانی که رشته اصلی آن ها جزو این لیست نیست، می توانند نسبت به انتخاب یکی از این رشته ها اقدام نمایند. جدول زیر در بردارنده لیست رشته های شناور کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۳ در زیرگروه فنی و مهندسی است.

نام رشته امتحانی کدرشته
مهندسی نفت 1253
مهندسی پلیمر 1255
مجموعه مهندسی معماری کشتی 1256
مهندسی در سوانح طبیعی 1262
نانو فناوری – نانو مواد 1273
مهندسی فناوری اطلاعات (IT) 1276
مجموعه مهندسی هوافضا 1279
مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و دارو سازی 1285
مهندسی پلیمر – صنایع رنگ 1286
مهندسی طراحی محیط زیست 1287
مهندسی ابزار دقیق و اتوماسیون در صنایع نفت 1290
مهندسی ایمنی و بازرسی فنی 1292
مهندسی ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) 1293
آموزش مهندسی 1295

 

رشته های شناور کارشناسی ارشد گروه کشاورزی و منابع طبیعی

در گروه کشاورزی و منابع طبیعی، 6 رشته جزو رشته های شناور می باشد و اسامی رشته های شناور کارشناسی ارشد در جدول زیر آمده است.

نام رشته امتحانی کدرشته
حشره شناسی کشاورزی 1314
مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی 1322
اکوهیدرولوژی 1323
بیوتکنولوژی کشاورزی 1324
توسعه روستایی 1325
مدیریت کشاورزی 1327

 

رشته های شناور کنکور ارشد گروه هنر 

برخی از رشته ها در زیر مجموعه هنر نیز جزو رشته های شناور ارشد به شمار می روند و اسامی رشته‌ها در جدول زیر آمده است.

نام رشته امتحانی کدرشته
مجموعه برنامه ریزی شهری، منطقه ای و مدیریت شهری 1350
مجموعه طراحی شهری 1351
مرمت و احیای ابنیه و بافت های تاریخی 1353
نمایش عروسکی 1356
مجموعه هنرهای پژوهشی و صنایع دستی 1359
مجموعه هنرهای ساخت و معماری 1361
طراحی صنعتی 1362
فرش 1363

 

رشته های شناور کارشناسی ارشد گروه دامپزشکی

آخرین گروه آزمایشی کنکور کارشناسی ارشد، گروه دامپزشکی می باشد و اسامی رشته های شناور کنکور ارشد در جدول زیر آمده است.

نام رشته امتحانی کدرشته
انگل شناسی دامپزشکی 1501
فیزیولوژی دامپزشکی 1502
قارچ شناسی دامپزشکی 1503
بافت شناسی دامپزشکی 1504
باکتری شناسی دامپزشکی 1505
ایمنی شناسی دامپزشکی 1506
بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی 1507
سم شناسی 1510
پیشگیری بیماری های دامی 1511

 

 

شرایط ثبت نام کنکور ارشد

تمامی داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد مجاز هستند که علاوه بر یکی از رشته های اصلی کنکور کارشناسی ارشد، در یک رشته شناور نیز ثبت نام و شرکت کنند. اما لازم است که متقاضیان قبل از انتخاب یکی از رشته های شناور کارشناسی ارشد به برخی نکات توجه داشته باشند تا در هنگام ثبت نام مشکلی برای آن ها ایجاد نگردد. 

 • داوطلبان مجاز اند بر اساس علاقه‌مندی های خود، یک کدرشته اصلی را به عنوان انتخاب اول و یک رشته های شناور کارشناسی ارشد را به عنوان انتخاب دوم خود مد نظر قرار دهند.
 • هر کدام از داوطلبان می توانند بدون توجه به عنوان مدرک تحصیلی خود در هر مجموعه امتحانی به جز کدرشته محل‌هایی که دارای شرط مدرک مرتبط هستند، شرکت نمایند.
 • داوطلبانی که رشته اصلی انتخابی آنها از میان یکی از رشته‌های شناور است. نمی توانند رشته دیگری را به عنوان مجموعه امتحانی دوم انتخاب نمایند.
 • درصورتی که داوطلبی رشته امتحانی اصلی خود را از میان رشته های شناور کارشناسی ارشد و رشته امتحانی دوم خود را از میان مجموعه رشته های اصلی انتخاب کند. سیستم به طور خودکار رشته‌های اول و دوم را با یکدیگر جا به جا می کند.
 • اگر داوطلبی فقط می‌خواهد در یکی از کدرشته شناور شرکت کند. باید کدرشته مورد نظر را به عنوان مجموعه امتحانی اول ثبت و قسمت مرتبط با رشته امتحانی دوم را خالی بگذارد.
 • داوطلبانی که واجد شرایط جهت ثبت نام در رشته های شناور کنکور کارشناسی ارشد هستند. باید برای نام نویسی در این رشته نیز هزینه ای جداگانه از هزینه ثبت نام در رشته های اصلی را پرداخت کنند.
 • زمان برگزاری رشته‌های اصلی با رشته های شناور تداخلی ندارد. متقاضیان می‌توانند در دو روز مجزا در کنکور ارشد مجموعه امتحانی اصلی و شناور انتخابی خود شرکت کنند.
 • زمان برگزاری آزمون رشته‌های شناور هیچ گونه تداخلی با آزمون رشته‌های اصلی نخواهد داشت.

 

مشاوره آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۳

تمامی متقاضیان پس از شرکت در رشته‌ی مورد نظر، باید از زمان دریافت کارت ورود به جلسه مطلع گردند. توجه داشته باشید که اگر در دو مجموعه امتحانی اصلی و شناور در کنکور کارشناسی ارشد نام نویسی کرده‌اید، باید برای هر یک کارت ورود به جلسه مجزا دریافت کنید.

بنابراین متقاضیان باید در یک رشته شناور و یک رشته اصلی شرکت کنند. شرکت به صورت همزمان در دو رشته اصلی و یا دو رشته های شناور کارشناسی ارشد برای هیچ کدام از داوطلبان مقدور نمی باشد.

پس از اعلام نتایج اولیه و انتشار کارنامه، متقاضیانی که در دو مجموعه امتحان اصلی و شناور مجاز به انتخاب‌رشته شوند. می‌توانند مجموعا 100 کدرشته محل از هر دو مجموعه را بر اساس الویت بندی، در فرم انتخاب‌رشته درج کنند. بنابراین انتخاب رشته برای رشته های اصلی و شناور در یک فرم انتخاب رشته انجام می شود. ادامه تحصیل در یکی از دو رشته امتحانی اصلی و شناور امکان پذیر می باشد و تحصیل همزمان در دو رشته در مقطع ارشد ممنوع می باشد.

در صورتی که پس از مطالعه این مقاله پیرامون موضوع لیست رشته های شناور کارشناسی ارشد ۱۴۰۳ سوالی دارید، می توانید از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی مرکز مشاوره دانتل استفاده کنید و پاسخ سوالات خود را از مشاوران دانتل دریافت کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه رشته های شناور کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۳ می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02191005066 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

 1. لیست رشته های شناور کارشناسی ارشد 1403 از چه طریقی منتشر می شود؟

  لیست رشته های شناور ارشد از طریق دفترچه راهنمای ثبت نام منتشر شده و در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

 2. شامل چه رشته هایی می باشد؟

  رشته‌های شناور در گروه های مختلف کنکور کارشناسی ارشد ارائه می شود که در متن مقاله فوق به آن ها اشاره کرده ایم.

 3. آیا می توان به طور همزمان در دو رشته های شناور کارشناسی ارشد ثبت نام کرد؟

  خیر، هر داوطلب مجاز به ثبت نام در یک مجموعه امتحانی اصلی و یک مجموعه امتحانی شناور هستند

کانال تلگرام تحصیلی     

یک دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر. من رشته حقوق بودم میخوام کنکور ارشدم رو ادبیات فارسی بدم. آیا امکانش هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره