دکتریانتخاب رشته و مصاحبه دانشگاه آزاد

آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد 99-1400

کانال تلگرام تحصیلی     

دانشجویان دوره دکتری دانشگاه آزاد نیز بایدهمانند سایر دانشجویان قبل  از وارد شدن به دوره پژوهشی و شروع رساله ، در آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند .در راستای این مهم دانشجویان باید دارای شرایطی باشند که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

برای دریافت مشاوره در زمینه آزمون جامع دکتری آزاد می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

آزمون جامع دکتری آزاد

فلسفۀ آزمون‌ها، شناخت فرد و محک زدن او در آن چیزی است که برای رشد و تعالی وی لازم بوده و پیش از آن فراگرفته است. تحصیل در دوره دکتری تخصصی نیز از این امر مستثنی نیست . دوره دکتری تخصصی از دو بخش آموزشی و پژوهشی تشکیل شده است . در بخش آموزشی که ترم های ابتدایی تحصیل در مقطع دکتری را به خود اختصاص می دهد ، دانشجویان دروس نظری را می گذرانند .دانشجویان در صورت کسب حد نصاب معدل مورد قبول ، در آزمون جامع دکتری که قبولی در آن شرط ورود به مرحله پژوهشی بوده شرکت می نمایند.

در صورت کسب نمره قبولی در آزمون جامع دکتری ، دانشجویان می توانند وارد مرحله پژوهشی شده و نوشتن رساله خود را آغاز نمایند . شرکت در آزمون جامع دکتری و قبول شدن در آن اهمیت فراوان دارد چرا که در صورت مردود شدن در آزمون جامع ، دانشجو از ادامه تحصیل محروم خواهد شد . در ادامه به بررسی نکات لازم در زمینه آزمون جامع دکتری در دانشگاه آزاد می پردازیم.

مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل آماده اند تا به سوالات شما در مورد برگزاری آزمون جامع دکتری پاسخ دهند.

مراحل مختلف برای سپری کردن دوره دکتری

1-گذراندن واحدهای درسی که بهتر است تا پایان ترم دوم اخذ شده باشد.

2-شرکت در آزمون جامع که حداکثر تا پایان ترم چهارم باید انجام شود.

3-دفاع از پروپزال رساله

4-دفاع از رساله که باید حداکثر در محدوده سنوات مجاز انجام شود.

مراحل مختلف برگزاری آزمون جامع دکتری

  • اعلام آمادگی دانشجو برای شرکت در آزمون جامع
  • بررسی شرایط دانشجو
  • اعلام اسامی هیئت داوران و زمان برگزاری آزمون
  • برگزاری آزمون جامع
  • اعلام نتایج آزمون

شرایط شرکت در آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد

هر واحد دانشگاه آزاد پیش از برگزاری آزمون جامع شرایط و ضوابط آن را به دانشجویان دکتری اعلام می کند که لازم است افراد واجد شرایطر اطلاعات مربوط به برگزاری آزمون جامع دکتریرا از دانشگاه خود پیگیری نمایند. به طور کلی دانشجویان مقطع دکترا جهت شرکت در آزمون جامع دانشگاه آزاد باید دارای شرایط ذیل باشند :

​1-حداقل 15 تا 18 واحد درسی از دروس مرحله آموزشی را گذرانده باشند .

2-میانگین کل نمرات دروس نظری کمتر از ۱۶ نباشد .

 در غیر این صورت دانشجو مجاز است تنها برای یک بار ديگر در اولين آزمون جامع بعدی شركت نمايد .

3-مدرک قبولی یکی از آزمون های زبان معتبر

مثل آزمون EPT ,MHLE, MSRT و … به مسئول آموزش رشته تحویل داده شده و در پرونده تحصیلی موجود باشد . در صورت کسب نکردن یا ارائه ندادن نمره قبولی در آزمون زبان :

  • دانشجویانی که نمره قبولی آزمون جامع آنان در کارنامه ثبت شده و 80 درصد نمره قبولی زبان را کسب کرده اند ، می توانند تا قبل از دفاع از رساله نمره قبولی زبان را برابر ضوابط دانشگاه ارائه کنند .
  • دانشجویانی که نمره قبولی آزمون جامع آنان در کارنامه ثبت شده و 80 درصد نمره قبولی زبان را کسب یا ارائه نکرده اند ، باید همزمان با اخذ و ثبت رساله در دوره های زبان مورد تأیید دانشگاه ثبت نام و شرکت کنند . ثبت نام و اخذ رساله در نیمسال بعد مشروط به کسب نمره قبولی ( یا قبول مشروط ) زبان است ، در غیر این صورت نیمسال مربوطه مرخصی با احتساب در سنوات و با اخذ 25 درصد شهریه ثابت در نظر گرفته می شود .

4-تکمیل واحدهای درسی

دروس احتمالی جبرانی را برابر نظر و تایید مدیر گروه گذرانده باشند .

​5- تکمیل مدارک مورد نیاز

اصل مدرک ، ریزنمرات و تاییدیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد به مسئول آموزش تحویل داده شده و در پرونده درج شده باشد .

​ 6- تکمیل فرایند اداری

آزمون جامع را در زمان ثبت نام نیمسال مربوط انتخاب کرده و فرم آمادگی آزمون جامع را تکمیل و تحویل دانشکده های مربوط داده باشند .

منابع آزمون جامع دکتری آزاد:

آزمون جامع شامل دو بخش کتبی و شفاهی می باشد. امتحان کتبی شامل حداقل سه درس و حداکثر پنج درس به انتخاب و تصویب گروه تخصصی مربوطه در دانشگاه می باشد.ارزش امتحان جامع در دو بخش کتبی و شفاهی یکسان می باشد و نتیجه هر دو آزمون به صورت توام فقط با یک نمره ارزیابی و در کارنامه دانشجو ثبت می گردد.

حداقل حدنصاب نمره زبان برای آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد

ارائه گواهی قبولی آزمون زبان انگلیسی با کسب حداقل نمره قبولی لازم در آزمون های رسمی  قابل تائید به شرح زیر  می باشد:

حداقل حدنصاب نمره زبان

با توجه به ابلاغ آیین نامه تسهیلات آموزشی ویژه دانشجویان شاهد و ایثارگر از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران ، نمره آزمون زبان مورد قبول برای این دانشجویان ،  به شرح ذیل است:

تسهیلات آموزشی ویژه دانشجویان شاهد و ایثارگر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه آزمون جامع دکتری آزاد می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

کانال تلگرام تحصیلی     

یک دیدگاه

  1. با سلام
    اگر 8 واحد از دروس جبرانی مانده باشه، میشه همزمان با دروس جبرانی امتحان جامع رو هم انتخاب کرد و امتحان داد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره