دانشگاه های بدون آزمونبدون آزمون دانشگاه دولتی و پردیس خودگردان

شهریه پزشکی بدون کنکور 1400

تحصیل در رشته پزشکی و پوشیدن لباس سفید در رویای بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری ۱۴۰۰ می باشد. به همان اندازه که رویای رسیدن به این رشته شیرین است، اما رسیدن به آن سخت می باشد. قبولی در رشته پزشکی نیازمند این است که متقاضی در کنکور سراسری ثبت نام کرده و موفق به کسب رتبه و تراز مناسب شود. همین عامل باعث شده است که عده ای به این فکر باشند که آیا تحصیل در رشته پزشکی به صورت بدون کنکور امکان پذیر می باشد یا خیر و اگر تحصیل به صورت بدون کنکور در دانشگاه های شهریه پرداز امکان پذیر است، شهریه آن چقدر است. در ادامه این مطلب اطلاعاتی پیرامون شهریه پزشکی و پیراپزشکی بدون کنکور 1400 ارائه کرده ایم.

 

شهریه پزشکی بدون کنکور 1400 | پردیس خودگردان

دانشگاه های پردیس خودگردان شعبه هایی از دانشگاه های سراسری هستند که در ازای دریافت شهریه، خدمات مشابه دانشگاه های سراسری را در اختیار متقاضیان قرار می دهند. دانشگاه های پردیس خودگردان، دانشگاه های شهریه پردازی هستند که در واقع بیشترین هزینه تحصیل در داخل کشور مربوط به این دانشگاه ها می باشد.

شهریه های نسبتا زیاد در دانشگاه های پردیس خودگردان نیز این ابهام را برای متقاضیان ایجاد کرده است، که به دلیل بدون کنکور ارائه شدن رشته های پزشکی، شهریه این دانشگاه ها نسبتا بالاست. اما علاقه مندان به رشته پزشکی بایستی توجه داشته باشید که رشته های پزشکی در دانشگاه های پردیس خودگردان به صورت بدون کنکور ارائه نمی شود و تنها راه ورود به این دانشگاه ها شرکت در کنکور سراسری و انتخاب رشته است.

به عنوان مثال یکی از دانشگاه های پردیس خودگردان، دانشگاه علوم پزشکی پردیس کیش می باشد که برای ورود به رشته پزشکی در این دانشگاه بایستی که حتما در کنکور شرکت کنید. اما پس از قبولی جهت ادامه تحصیل در رشته پزشکی بایستی شهریه حدود 17 الی 23 میلیون به ازای هر ترم پرداخت کنید.

 

شهریه پزشکی بدون کنکور 1400 | دانشگاه آزاد 

دانشگاه آزاد در بسیاری از رشته ها پذیرش بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی دارد به طوری که 85 درصد از رشته ها در دانشگاه آزاد به صورت کنکور ارائه می گردد. همین مساله این ابهام را برای داوطلبان کنکور تجربی ایجاد کرده است که آیا امکان تحصیل بدون کنکور در رشته پزشکی نیز وجود دارد یا خیر.

بایستی بگوییم که تنها راه ادامه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه آزاد، شرکت در کنکور سراسری و کسب رتبه و تراز مناسب و انتخاب رشته پزشکی می باشد. بنابراین هیچ کدام از واحد های دانشگاه آزاد در رشته پزشکی پذیرش بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی ندارد.

لازم است اشاره کنیم که اگر داوطلبی موفق به کسب نتیجه قبولی در رشته پزشکی در دانشگاه آزاد از طریق کنکور سراسری شود، بایستی مبلغی در حدود 10 تا 12 میلیون تومان به ازای هر ترم تحصیلی شهریه بپردازد.

 

شهریه پزشکی بدون کنکور 1400 | دانشگاه های خارج از کشور

یکی از راه هایی که متقاضیان و علاقه مندان به رشته پزشکی می توانند برای تحصیل بدون کنکور آن را انتخاب کنند، تحصیل در خارج از کشور می باشد. دانشگاه های خارج از کشور با توجه به اعتبار و کیفیت آموزشی که برخوردار هستند دارای شهریه های متفاوتی می باشد. از جمله دانشگاه هایی که امکان تحصیل پزشکی به صورت بدون کنکور در آن وجود دارد، دانشگاه های کشور ترکیه می باشد که نسبت به دیگر کشور ها دارای هزینه کمتری است.

شهریه پزشکی بدون کنکور در خارج از کشور از جمله کشور ترکیه در حدود 4000 دلار، کشور روسیه در حدود 5000 دلار، کشور مجارستان در حدود 7000 یورو، کشور کانادا در حدود 15000 دلار کانادا، کشور آمریکا در حدود 20000 دلار آمریکا و کشور انگلستان در حدود 22000 پوند به صورت سالانه می باشد.

 

شهریه پیراپزشکی بدون کنکور 1400

رشته های پیراپزشکی نیز همانند رشته های گروه پزشکی، فقط از طریق کنکور سراسری پذیرش دارد و به صورت بدون کنکور ارائه نمی شود. اما در برخی سال ها مطابق با دفترچه راهنمای انتخاب رشته شاهد ارائه شدن برخی رشته های پیراپزشکی در مقطع کاردانی به صورت بدون کنکور بوده ایم.

از جمله رشته های پیراپزشکی که در سال های گذشته به صورت بدون آزمون در دانشگاه های سراسری ارائه گردید، شامل کاردانی بهداشت عمومی – بهداشت خانواده، کاردانی بهداشت عمومی – مبارزه با بیماری ها، کاردانی بهداشت محیط، کاردانی علوم آزمایشگاهی و کاردانی هوشبری بوده است.

پذیرش در این رشته ها بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب از میان واجدین شرایط انجام می شود و از آنجایی که در دوره روزانه دانشگاه های سراسری ارائه می گردد، تحصیل آن رایگان است اما متقاضیان حتما باید شرایط لازم را داشته باشند.

بخوانید: شرایط رشته های پیراپزشکی بدون آزمون کاردانی 1400

 

مشاوره پزشکی بدون کنکور 1400

اگر علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی می باشید، توجه داشته باشید که تنها راه ورود به این رشته در دانشگاه های سراسری و آزاد داخل کشور شرکت در کنکور سراسری می باشد. البته علاوه بر شرکت در کنکور سراسری نیازمند کسب رتبه مناسب نیز هست. 

نکته دوم در مورد تحصیل در رشته پزشکی این مسئله می باشد که به جز دوره روزانه دانشگاه های سراسری، این رشته در دوره پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد نیز بصورت با آزمون ارائه می شود. دانشگاه آزاد و دانشگاه های پردیس خودگردان به صورت شهریه پرداز اداره می شوند و همانطور که در متن مقاله فوق مطالعه کردید، دارای شهریه های نسبتا بالایی نیز هستند.

بنابراین بهتر است قبل از انتخاب رشته از شهریه های دقیق رشته پزشکی در دانشگاهی که در نظر دارید، مطلع شوید و سپس اقدامات لازم را انجام دهید. چنانچه پیرامون شهریه پزشکی بدون کنکور 1400 سوالی دارید، می توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل تماس بگیرید و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شهریه پزشکی و پیراپزشکی بدون کنکور 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 46291403-021 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

میزان هزینه تحصیل پزشکی بدون کنکور 1400 چقدر است؟

هیچ دانشگاهی در داخل کشور در رشته پزشکی پذیرش بدون کنکور دارد، اما به شهریه پزشکی بدون 1400 در خازج از کشور در متن مقاله اشاره کردیم.

میزان هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه پردیس خودگردان چقدر می باشد؟

هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی پردیس خودگردان مبلغی بین 17 تا 23 میلیون تئوامن در هر ترم می باشد.

شهریه کاردانی رشته‌ای پیراپزشکی بدون کنکور 1400 چقدر می باشد؟

در متن مقاله به بررسی شهریه این رشته‌ها پرداخته‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره