کارشناسی ارشدمشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد

استفاده از ماشین حساب در کنکور ارشد

کانال تلگرام تحصیلی     

استفاده از ماشین حساب در کنکور ارشد برای بسیاری از متقاضیان این آزمون سوال می باشد که آیا داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد در کد رشته امتحانی های مختلف مجاز به استفاده هستند یا خیر. آشنا نبودن با قوانین برگزاری کنکور کارشناسی ارشد ممکن است با استرس و نگرانی برای متقاضیان به همراه باشد. از قوانین برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، این است که بردن ماشین حساب به جلسه آزمون تخلف به شمار می رود و تنها متقاضیان برخی از کد رشته محل ها مجاز به استفاده از ماشین‌حساب هستند که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم. برای رسیدن به پاسخ سوال آیا استفاده از ماشین حساب در کنکور ارشد مجاز است، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

استفاده از ماشین حساب در کنکور ارشد برای کدام رشته ها مجاز است؟

یکی از سوالات متقاضیان کارشناسی ارشد، در زمینه استفاده از ماشین حساب در جلسه آزمون ارشد می باشد. استفاده از لوازمی همچون گوشی همراه، ساعت هوشمند، هندزفری، هدفون، برگه اضافه و … در جلسه آزمون کارشناسی ارشد ممنوع می باشد. اما برای ماشین‌حساب وضعیت مشخصی اعلام نشده است.

در واقع ممنوعیت بردن ماشین حساب در جلسه آزمون ارشد بر اساس نوع آزمون و رشته امتحانی کنکور کارشناسی ارشد مشخص می شود. به طور کلی استفاده از ماشین‌حساب در تمامی آزمون ها و کنکور کارشناسی ارشد تخلف به شمار می رود اما متقاضیان در آزمون های زیر مجاز به استفاده از ماشین حساب هستند:

 • آزمون های کاردانی پیوسته
 • آزمون دانشگاه علمی-کاربردی
 • مسابقه علمی آموزشکده های فنی و حرفه ای
 • المپیاد سازمان سنجش
 • مسابقات علمی بچه های کار و دانشی

همینطور داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون ارشد در یکی از رشته های زیر را دارند، می توانند در جلسه امتحان از ماشین حساب استفاده کنند:

 • کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی
 • بهداشت محیط
 • بهداشت حرفه ای
 • مهندسی پزشکی
 • رادیوبیولوژی و حفاظت پرتویی

متقاضیان کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت نیز در رشته های زیر مجاز به استفاده از ماشین حساب جلسه آزمون ارشد می باشند :

 • ارگونومی
 •  فناوری تصویر برداری پزشکی
 •  مهندسی پزشکی بیوالکتریک
 •  مهندسی پزشکی زیست مواد
 • مهندسی بهداشت حرفه ای

استفاده از کدام ماشین حساب ها در آزمون ارشد مجاز است؟

بدیهی است که امکاناتی که ماشین‌حساب‌ها در اختیار کاربران قرار می دهند، با یکدیگر متفاوت می باشد. امروزه انواع ماشین‌حساب‌ها به بازار عرضه شده اند که حتی از توانایی محاسبه معادلات پیچیده، رسم نمودار و اشکال مرتبط با سوال و یا حل سوال به طور کامل نیز برخوردارند.

بدیهی است استفاده از ماشین‌حساب‌های مهندسی و پیشرفته با توانایی حل کامل سوال در جلسه کنکور کارشناسی ارشد حتی در رشته های نامبرده، غیرمجاز می باشد. 

متقاضیان فقط می توانند از ماشین‌حساب‌های ساده که توانایی انجام چهار عمل اصلی را دارد، استفاده کنند. بردن ماشین حسابی به جلسه کارشناسی ارشد غیر از ماشین‌حساب ساده و فقط در رشته های نامبرده تقلب محسوب می شود و مجازات سنگینی برای متخلف دارد.

لازم به ذکر است که استفاده از هر نوع ماشینی حسابی که دارای حافظه است و همینطور ساعت های مچی که ماشین‌حساب دارند نیز در جلسه کنکور کارشناسی ارشد ممنوع است.

مشاوره برگزاری آزمون کارشناسی ارشد

با توجه به محدودیت هایی که برای بردن ماشین حساب سر جلسه وجود دارد، شما در صورتی می توانید از عهده حل سوالات محاسباتی برآیید که سرعت محاسبه ذهنی خود را بالا ببرید. 

سعی کنید وقتی در حال کسب آمادگی برای آزمون ارشد هستید، از ماشین‌حساب برای تست زدن استفاده نکنید؛ چراکه اگر ماه ها از ماشین‌حساب استفاده کنید، نمی توانید یک روزه در جلسه کنکور ارشد بدون ماشین‌حساب عملکرد مشابه با روزهای قبل خود را داشته باشید. 

در هنگام تست زدن و حل سوالات از ماشین‌حساب استفاده نکنید تا به مرور بتوانید محاسبات را به صورت ذهنی انجام دهید. در غیر اینصورت ممکن است در جلسه کنکور کارشناسی ارشد زمان زیادی را برای محاسبات از دست بدهید.

در صورتی که پس از مطالعه این مقاله پیرامون موضوع استفاده از ماشین حساب در کنکور ارشد سوالی دارید، می توانید از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی مرکز مشاوره دانتل استفاده کنید و پاسخ سوالات خود را از مشاوران دانتل دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه جلسه ارشد می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02191005066 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

بردن ماشین حساب در کنکور ارشد مجاز است؟

به استثنای برخی از رشته ها که در متن مقاله فوق به آن ها اشاره شد، استفاده از ماشین حساب مجاز نیست.

آیا استفاده از ماشین حساب در کنکور ارشد تخلف محسوب می شود؟

بله، در اغلب مجموعه های امتحانی، استفاده از ماشین‌حساب تخلف است.

مجازات استفاده از ماشین‌حساب چیست؟

برای کسانی که از ماشین‌حساب استفاده کنند، مجازات محرومیت از آزمون تعیین شده است.

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره