کنکور سراسریثبت نام کنکور سراسری

فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۳

کانال تلگرام تحصیلی     

فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۳ چگونه است؟ شرکت کردن در کنکور سراسری نسبت به شرکت کردن در امتحانات نهایی، فرآیندی دشوار تر است. به همین دلیل داوطلبانی که از معدل 20 نیز برخوردار هستند، نمی توانند به صد در صد سوالات پاسخ درست دهند. با استفاده از فرمول محاسبه تاثیر معدل شما می توانید به راحتی تراز خود را محاسبه کنید. در ادامه همراه ما باشید تا با جزئیات بیشتری از جدول و فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور آشنا شویم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مجموعه دانتل کو تماس بگیرد.

 

فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۳ 

بر اساس اطلاعیه های سازمان سنجش آموزش کشور و همینطور رویه کنکور در سال‌های گذشته، شاهد فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور سراسری و یا تاثیر سوابق تحصیلی بر نتیجه کنکور، به صورت مثبت و قطعی هستیم. همینطور طی سال های اخیر تاثیر معدل در کنکور سراسری تا 40 درصد نیز افزایش پیدا کرده است. بر اساس اخبار دریافتی و تغییراتی که در کنکور سراسری اعمال خواهد شد. این میزان تا 60 درصد نیز افزایش پیدا می‌کند و تاثیر زیادی در تراز داوطلب دارد.

بنابراین وقتی معدل به صورت مثبت و قطعی در کنکور سراسری اعمال شود، نمرات متقاضی در امتحانات نهایی و رتبه ای که در کنکور سراسری به دست آورده، تراز او را تشکیل می دهند. نکته مهمی که در این رابطه وجود دارد، این است که داوطلبان نظام جدید که فقط امتحانات مقطع دوازدهم آن ها به صورت نهایی برگزار شده، معدل مقطع دهم و یازدهم آن ها تاثیری در تراز کنکور سراسری آن ها نخواهد داشت.

بر اساس بخشنامه‌های جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی، فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۳ برای تمامی رشته‌های اصلی به صورت یکسان و مثبت است. تاثیر معدل از نظر فارغ‌التحصیلی و رشته تحصیلی نیز دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر است که در ادامه به آن ها اشاره شده است.

 

تاثیر معدل در کنکور برای داوطلبان نظام جدید

دسته اول از متقاضیان کنکور سراسری، جزو داوطلبان نظام جدید و فارغ التحصیلان در نظام آموزشی جدید هستند که البته اکثریت شرکت کنندگان در این آزمون را نیز تشکیل می دهند.

نحوه محاسبه تاثیر معدل در کنکور سراسری و همینطور فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور سراسری 1403 برای این دسته از افراد نیز مشابه به داوطلبان نظام آموزشی قدیم است و دارای 50 درصد تاثیر مثبت و قطعی می باشند. منظور از معدل همان معدل نمره‌های امتحانات پایه دوازدهم می‌باشد که به صورت نهایی کشوری برگزار شده است.

بنابراین داوطلبانی که دارای معدل پایین بوده و نگران محاسبه تاثیر معدل در نتیجه کنکور سراسری می‌باشند، به این نکته توجه داشته باشند که نمره منفی در نتیجه کنکور سراسری تاثیری ندارد اما می توانند با ترمیم معدل از تاثیر مثبت این آزمون برخوردار شوند. برای اطلاع از نحوه و تاثیر ترمیم معدل مقاله زیر را مطالعه نمایید.

 

تاثیر معدل در کنکور برای داوطلبان نظام قدیم

داوطلبان نظام قدیم آن هایی هستند که مدرک تحصیلی خود را پیش از نظام آموزشی جدید در نظام سالی ترمی واحدی دریافت کرده باشند. محاسبه تاثیر معدل در کنکور برای این دسته از داوطلبان به صورت 50 درصد و قطعی و مثبت می باشد. 

بنابراین داوطلبان نظام قدیم که امتحانات آن ها به صورت نهایی برگزار شده است، در صورتی که دارای معدل بالایی باشند، می توانند از این تاثیر 50 درصدی بهره مند شوند. این موضوع برای تمامی داوطلبان نظام قدیمی که در یکی از رشته های علوم تجربی، ریاضی و فیزیک، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی فارغ التحصیل شده اند، صدق می‌کند. برای کسب اطلاعات دقیق تر می توانید با کارشناسان دانتل کو تماس بگیرید. 

محاسبه تاثیر معدل در کنکور

 

نحوه محاسبه تاثیر معدل در کنکور 1403

برای بسیاری از شرکت کنندگان تاثیر 50 درصدی مثبت و قطعی سوابق تحصیلی در نتیجه کنکور سراسری کمی گنگ و مبهم به نظر می رسد و نیاز دارند که از نحوه و فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور 1402 مطلع شوند. برای بسیاری از داوطلبان این سوال وجود دارد که آیا معدل کتبی بر روی نتیجه نهایی تاثیر می‌گذارد یا خیر؟ آیا نمره هر درس به صورت مجز و جداگانه بر روی تراز همان درس تاثیر گذار است یا خیر. 

برای درک این موضوع از یک مثال استفاده می کنیم. اگر یک داوطلب کنکور تجربی در درس زیست نمره 19.5 را کسب کرده و پس از شرکت کردن در کنکور در درس زیست موفق به کسب تراز 8000 شده باشد، نحوه تاثیر معدل او در کنکور به این صورت است که ابتدا نمره‌ای که او در امتحانات نهایی نیز به دست آورده به تراز تبدیل می شود. فرض کنید تراز مرتبط با نمره 19.5 تراز 9000 است.

همانطور که مشاهده می کنید تراز مرتبط با نمره نهایی داوطلب در درس زیست از تراز او در کنکور سراسری بیشتر شده است. بنابراین داوطلب مشمول تاثیر مثبت و قطعی معدل در کنکور سراسری می باشد. به همین دلیل تراز نمره نهایی او در 50 درصد و ترازی که در کنکور سراسری به دست آورده در 50 درصد ضرب می شود. پس از جمع این دو، عدد نهایی نشان دهنده تراز داوطلب است.

8500 = 4000 + 4500 = (50% × 8000) + (50% × 9000) = تراز نهایی

بنابراین بر اساس فرمول بالا، روشن است که نمره بالای داوطلب در یک درس، منجر به افزایش تراز او شد. فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور سراسری برای تمامی درس‌ها در تمامی رشته‌های تحصیلی به همین صورت می باشد.

جهت اطلاع از  فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور 1402 و مقدار تاثیر معدلتان در کنکور شما همین حالا می توانید با کارشناسان دانتل تماس بیگرید. 

 

جدول محاسبه تاثیر معدل در کنکور سراسری

از دیگر مواردی که در کنکور سراسری از اهمیت بالایی برخوردار است، نحوه و فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۳ برای زیرگروه های مختلف می باشد. در سال های گذشته هر کدام از رشته‌ها متشکل از چندین زیرگروه بودند و هر یک دارای برخی از رشته‌های دانشگاهی زیرگروه آزمایشی مربوطه می بودند.

اما در سال ۱۴۰۲ کنکور سراسری دچار تغییرات زیادی شد که یکی از آن ها حذف زیرگروه ها از کنکور می‌باشد. از این پس تمامی رشته ها در یک زیر گروه قرار خواهند گرفت و علاوه بر ضریب یکسان تمامی رشته ها، محاسبه تاثیر معدل نیز به صورت یکسان خواهد بود. 

 

حداقل معدل برای تاثیر در کنکور

بر اساس اخباری که سازمان سنجش آموزش کشور منتشر کرده است، برای شرکت در کنکور سراسری حداقل معدلی تعریف نشده است. در واقع معدلی تعریف نشده که پایین تر از آن تاثیر مثبتی در کنکور سراسری نداشته باشد. همانطور که در بخش‌های قبلی فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور مشاهده کردید تاثیر معدل برای هر درس با توجه به نمره فرد در همان درس و تراز کنکور سراسری محاسبه می شود.

به طوری که اگر تراز نمره داوطلب در امتحانات نهایی، بیشتر از تراز آزمون آن درس در کنکور سراسری باشد، تاثیر مثبت خود را خواهد گذاشت و حداقلی برای آن تعریف نشده است. مطابق با رویه سال‌های گذشته که حداقل معدلی که مشمول اعمال تاثیر مثبت و قطعی سوابق تحصیلی شده، به شرح موارد زیر است.

حداقل معدل داوطلبان شرکت در کنکور

رشته تحصیلی میانگین معدل هر داوطلب
علوم تجربی 11.50 تا 13.50
علوم ریاضی 12.50 تا 14.50
علوم انسانی 8.50 تا 11.50

 

محاسبه تاثیر معدل در کنکور | منظور از تاثیر قطعی معدل چیست؟

حال ممکن است این سوال برای داوطلبان کنکور سراسری به وجود بیاید که منظور از تاثیر قطعی معدل چیست؟ در سال های گذشته سوابق تحصیلی به صورت مثبت اعمال می‌شدند یعنی تنها در صورتی که معدل بالا بود، رتبه کنکور را نیز ارتقا می‌داد اما در صورت پایین بودن معدل، تاثیری نمی‌گذاشت. 

اما در سال ۱۴۰۲ تاثیر سوابق تحصیلی از حالت مثبت به حالت قطعی تغییر پیدا کرد. به این معنا که از این پس نمره‌های پایین نیز اعمال اثر خواهند کرد و تاثیر منفی بر رتبه خواهند گذاشت. داوطلبانی که معدل پایینی دارند، می‌توانند در ترمیم معدل شرکت کرده و سوابق تحصیلی خود را اصلاح کنند. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه ترمیم معدل می‌توانید با مشاوران تحصیلی مجموعه دانتل کو تماس بگیرید. 

جهت عضویت درکانال اطلاع رسانی و آخرین اخبار در تلگرام بر روی تلگرام مشاوره تحصیلی کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” مشاوره تحصیلی دانتل کو ” جست و جو و عضو شوید.

 

مشاوره فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور 1403

طبق رویه هر سال شاهد تاثیر مثبت معدل در کنکور سراسری هستیم که بر اساس فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور سراسری، در نتیجه نهایی تاثیر گذار بوده است.

در سال گذشته میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 40 درصد بوده است که بر اساس اخباری که دریافت کرده ایم این میزان در کنکور سراسری 1403 تا 50 درصد نیز افزایش پیدا می کند. این موضوع به این معنی است که دانش آموزان باید بیش از هر زمان دیگری به امتحانات نهایی خود توجه داشته باشند و سعی کنند نمرات بالایی را در آن کسب نمایند.

در صورتی که در این زمینه ابهاماتی برایتان وجود دارد و یا نیازمند دریافت توضیحات بیشتری هستید، می توانید با مشاوران تحصیلی صحبت کرده و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید. متخصصان مرکز  مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل کو در خدمت  شما هستند تا در این زمینه یاری‌تان کنند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه جدول و فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول 

 1. جدول و فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور چیست؟

  در متن مقاله فوق توضیحات کاملی از جدول محاسبه آورده ایم.

 2. آیا معدل پایین دارای تاثیر منفی در کنکور سراسری است؟

  بله معدل به صورت قطعی محاسبه می‌شود و نمرات پایین نیز تاثیر منفی خواهند گذاشت.

 3. آیا برای معدل دیپلم جهت شرکت در کنکور سراسری و اعمال مثبت و قطعی حداقلی تعریف شده است؟

  خیر، محاسبه تاثیر معدل در کنکور با توجه به نمره داوطلب در یک درس و ترازی که در کنکور سراسری در همان درس به دست آورده است، انجام می شود. 

کانال تلگرام تحصیلی     

‫15 دیدگاه ها

 1. با سلام دروس عمومی هم ب صورت تراز در میان و با تراز نهایی دروس امتحانی کنکور جمع میشن؟ ضرایب دروس هم در تعیین تراز نهایی مؤثر هستن یا فقط برای تعیین معدل مورد استفاده قرار می گیرن؟!

 2. سلام من فارغ التحصیل رشته تجربی ام آزمون کنکور سراسری رشته تجربی دی رو دادم شنیدم که نمرات امتحان نهایی دروس عمومی که از کنکور حذف شدن مثل درصد تو کنکور تاثیر میدن مثلا اگر کسی ادبیاتش رو ۱۸ شده باشه ۱۸ رو ضرب در ۵ میکنن که میشه ۹۰ درصد. واقعا این طور برامون حساب میکنن؟

  1. سلام
   با توجه به اینکه تاثیر معدل ۴۰ درصد هست باید درصد معدل در ۴/. ضرب شود که در این صورت شما ۳۶ درصد از صد درصد. نمره کنکور را هم در ۶/. ضرب می کنند. البته از ۴۰ درصد معدل ۲۶ درصد مربوط به درس های عمومی و ۱۴ درصد به درس های اختصاصی تعلق می‌گیرد.

 3. سلام وقت بخیر
  فارغ التحصیل تجربی ام کنکور دی رو دادم دروس عمومی که از کنکور حذف شده با توجه به نمرات امتحان نهایی دروس عمومی نحوه ی محاسبش چطوریه؟ شنیده بودم که نمرات دروس عمومی رو به درصد تبدیل میکنن مثلا یکفارسی رو شده باشه ۱۸ اونو ضرب در ۵ میکنن میشه ۹۰ درصد. این واقعیه؟

 4. سلام وقت بخیر
  اگه معدلمون ۲۰ باشه و در کنکور تیر هر درس رو ۱۰ ال ۲۰ درصد بزنیم رتبه چقدر میشه

 5. سلام و وقت بخیر من رشته انسانی برداشتم و معدل نوبت اولم ۱۷/۷۵شده باید تو سه سال دبیرستان معدلمون باید چند بشه که ۴۰ درصد کاملو بگیریم
  و معدل نوبت اول هم حساب می‌کنند یا فقط معدل نوبت دوم؟

  1. فقط میانگین نمره های نهایی که امتحان دادیم حساب میشه
   مثلا مدیریت خانواده و ورزشو اینارو که اصلا جزو اون ۴۰ درصد حساب نمیکنن

 6. سلام معدل کل سال های من یعنی ۱۰ ۱۱ ۱۲ جمعش شده ۱۷.۴۳ یعنی من ۴۰ درصد الان دارم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره