کنکور سراسریانتخاب رشته کنکور سراسریمشاوره کنکور سراسری

تغییر رشته با کارنامه سبز 1402

کانال تلگرام تحصیلی     

امکان تغییر رشته با کارنامه سبز برای تمامی داوطلبانی که در انتخاب رشته کنکور سراسری شرکت کرده اند وجود دارد. چند روز بعد از اعلام نتایج کنکور، کارنامه ای به نام کارنامه سبز یا کارنامه محرمانه توسط سازمان سنجش منتشر می‌شود. کارنامه سبز حاوی اطلاعات قبولی در رشته محل هایی است که در اولویت های پایین تر توسط داوطلب انتخاب شده و در آنها قبول شده است. اگر شما نیز از رشته محل قبولی خود رضایت کافی ندارید، توصیه می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید؛ در ادامه این مقاله به بررسی نحوه تغییر رشته با کارنامه سبز کنکور می پردازیم.

طبق اطلاعیه سازمان سنجش تغییر رشته با کارنامه سبز در کنکور ۱۴۰۲ امکان پذیر نمی باشد.

تغییر رشته با کارنامه سبز 

سازمان سنجش هر پس بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور اقدام به انتشار کارنامه سبز می کند. در این کارنامه داوطلبان می توانند از دلیل عدم قبولیشان در رشته محل های بالاتر و احتمال قبولیشان در رشته محل های پایین تر که در زمان انتخاب رشته انتخاب کرده اند، اطلاعات دقیقی کسب نمایند. داوطلبان می توانند در صورت علاقه و قبولی در رشته های محل پایین تر که شانش قبولی در آن ها را داشتند اقدام به انتخاب رشته کنند. 

زمان و مهلت انتخاب رشته با کارنامه سبز

کارنامه سبز چند روز پس از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری منتشر می‌شود و داوطلبان می‌توانند به سایت سنجش مراجعه کرده و این کارنامه را مشاهده نمایند. هدف از انتشار کارنامه سبز این است که داوطلبان دلیل قبول نشدن در انتخاب های اول خود را متوجه شوند و از شانس قبولی خود در انتخاب‌های بعدی‌شان نیز مطلع گردند.

داوطلبان برای اعلام اشتباه در انتخاب رشته و درخواست تغییر رشته یک هفته زمان خواهند داشت. تاریخ دقیق انتشار کارنامه سبز هنوز منتشر نشده است و به محض اطلاع رسانی در این صفحه قرار خواهد گرفت. برای کسب اطلاع سریع از زمان تغییر رشته با کارنامه سبز می‌توانید در کانال تلگرامی دانتل عضو شوید.

برای عضویت در کانال اطلاع رسانی می توانید بر روی متن کانال تلگرام مشاوره تحصیلی کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” مشاوره تحصیلی دانتل کو ” بنویسید و عضو شوید. 

شرایط تغییر رشته با کارنامه سبز

استفاده از کارنامه سبز  تنها برای تغییر‌رشته در دانشگاه‌های سراسری امکان پذیر است و همچنین داوطلب در صورتی می‌تواند به طور رسمی انتقالی بگیرد که دانشگاه مبدا و دانشگاه مقصد موافقت خود را اعلام کنند. در صورتی که قصد تغییر رشته و انتقالی گرفتن دارید، توصیه می‌شود قبل از هر اقدامی با متخصصان تحصیلی دانتل کو مشورت نمایید.

اگر قصد انتقالی و تغییر رشته با کارنامه سبز را دارید، قبل از هر چیزی باید بدانید که در کدام از رشته محل دیگر موفق به کسب حد نصاب قبولی شده اید. برای آگاهی از قبولی در رشته محل دیگر کافی است که عدد موجود در ستون رتبه داوطلب را با عدد آخرین رتبه قبولی مقایسه کنید. در صورت کوچکتر و حتی مساوی بودن رتبه شما با رتبه آخرین نفر شما در آن رشته محل شانس قبولی داشتید.

اگر بعد از مشاهده کارنامه کنکور سراسری خود نسبت به نتیجه اعلام شده و محل قبولی خود اعتراضی داشتید، می‌توانید نسبت به نتیجه کسب شده در نتایج کنکور خود اعتراض نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اعتراض به نتایج کنکور سراسری کلیک کنید و یا می توانید با کارشناسان دانتل کو تماس بگیرید. 

نحوه تغییر رشته با کارنامه سبز 

در صورتی که داوطلبان شرایط انتقالی و یا تغییر رشته با کارنامه سبز کنکور را که کمی قبل توضیح داده شده است دارا باشند، می توانند به دو روش اقدام نمایند. روش های تغییر رشته با کارنامه سبز کنکور سراسری به شرح زیر می‌باشد. 

استفاده از سیستم بررسی اشتباه در انتخاب رشته سازمان سنجش و تقاضای بررسی مجدد

اگر به دلیل اشتباه در انتخاب رشته خود در رشته محلی که علاقه ای به قبولی در آن را ندارید قبول شده اید و رشته محل مورد علاقه شما در اولویت های انتخابی پایین تر قرار می دارد می توانید درخواست بررسی اولویت بعدی را بدهید. لازم به ذکر است که این امکان در سال ۱۴۰۲ حذف شده است. 

مراجعه به دانشگاه مقصد

در این روش تغییر رشته با کارنامه سبز داوطلبان باید ابتدا در دانشگاه قبولی خود ثبت نام کرده و در کنار تحصیل به دانشگاه مقصد مراجعه و درخواست خود را با استفاده از مدارک کارنامه نهایی اعلام کنند. در این روش چنانچه دانشگاه مقصد دارای ظرفیت باشد، با درخواست فرد موافقت شده و از ترم بعد داوطلب در دانشگاه مقصد شروع به تحصیل می کند و واحد های عمومی و پایه در دانشگاه مقصد تطبیق می خورد.

نحوه دریافت کارنامه سبز 

داوطلبان برای تغییر رشته با کارنامه سبز ابتدا باید آن را از سایت سنجش دریافت کنند. همچون دیگر مراحل انتخاب رشته دانشگاه های سراسری، کارنامه سبز کنکور نیز از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر و در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. داوطلبان برای دریافت کارنامه سبز می توانند مطابق مراحل زیر عمل کنند.

طبق اطلاعیه سازمان سنجش تغییر رشته با کارنامه سبز در کنکور ۱۴۰۲ امکان پذیر نمی باشد.
1️⃣به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی ” sanjesh.org ” مراجعه کنید.
 
تغییر رشته با کارنامه سبز

2️⃣بر روی گزینه ” سراسری ” کلیک کنید.

تغییر رشته با کارنامه سبز

3️⃣چنانچه در زمان انتشار کارنامه سبز کنکور قرار داشته باشیم، می توانید بر روی لینک فعال ” کارنامه نهایی کنکور سراسری ” کلیک نمایید.

4️⃣برای دسترسی به کارنامه نهایی کنکور سراسری ۱۴۰۲، سازمان سنجش دو روش مطابق مراحل زیر پیش روی شما قرار می دهد. 

                     روش اول: شماره پرونده، شماره شناسنامه و سال تولد

                     روش دوم: شماره داوطلبی، شناسنامه و سال تولد

5️⃣پس از انتخاب یکی از روش های فوق و تکمیل اطلاعات خواسته شده به همراه عبارت امنیتی، کارنامه سبز کنکور سراسری برایتان نمایش داده خواهد شد.

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری

کارنامه سبز که نام دیگر آن کارنامه محرمانه است مدتی پس از انتشار نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری منتشر می‌شود و داوطلبان می‌توانند با مشاهده وضعیت خود در سایر کدرشته محل‌های انتخابی نسبت به تغییر رشته اقدام نمایند.

در صورتی که در رابطه با تغییر رشته با کارنامه سبز ابهام و یا سوالی برای تان به وجود آمده است می‌توانید با مشاوران تحصیلی مشورت نمایید تا تمامی پرسش‌هایتان پاسخ داده شود. متخصصان مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری‌تان کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه تغییر رشته با کارنامه سبز می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا می‌توان با کارنامه سبز اقدام به تغییر رشته کرد؟

بله داوطلبان می‌توانند پس از مشاهده وضعیت انتخاب‌های خود در کارنامه سبز نسبت به تغییر رشته و انتقالی گرفتن اقدام نمایند.

کارنامه سبز چه زمانی قابل دریافت است؟

تقریبا یک هفته پس از اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری کارنامه سبز نیز منتشر می‌شود و داوطلبان می‌توانند نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.

برای تغییر رشته با کارنامه سبز چه شرایطی لازم است؟

داوطلبان باید در کنکور سراسری انتخاب رشته کرده و قبول شده باشند. همچنین تغییر رشته مستلزم موافقت دانشگاه مبدا و مقصد است. سایر شرایط تغییر رشته با کارنامه سبز در متن توضیح داده شده است.

کانال تلگرام تحصیلی     

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام و وقت ب خیر توی انتخاب رشته اولویت های اول پرستاری و بعدش فرهنگیان زدم توی جواب نتایج پرستاری قبول شدم اگ مصاحبه فرهنگیان قبول شده باشم میتونم به جای پرستاری به فرهنگیان برم؟

  2. سلام . من پزشکی بهبهان قبول شدم.الان ناراضی هستم و میخوام به دزفول انتقالی بگیرم و رتبه لازم برای قبولی در دزفول رو هم داشتم.و فقط تو انتخاب رشته دزفول رو پایین تر زدم .آیا برای انتقالی با کارنامه سبز حتما باید دزفول موافقت کنه؟

    1. سلام طبق اعلامیه سازمان سنجش تغییر رشته با کارنامه سبز در سال ۱۴۰۲ امکان پذیر نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره