کنکور سراسریمشاوره کنکور سراسری

دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی | نحوه ثبت نام، لیست رشته ها و مصاحبه

کانال تلگرام تحصیلی     

داوطلبانی در زیرگروه‌های مختلف، علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی هستند اما برخی از این داوطلبان آن طور که باید اطلاعات کاملی از شرایط دانشگاه، نحوه ورود به آن و ثبت نام در رشته‌های تحصیلی آن ندارند. در این مطلب قصد داریم به موضوعات مرتبط با این دانشگاه برای رفع ابهامات این دسته از داوطلبان بپردازیم.

معرفی دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی

دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی یا با نام دیگر امام محمد باقر (ع) در سال 1365 فعالیت خود را با هدف تربیت افسران اطلاعاتی زیر نظر وزارت اطلاعات آغاز کرد و هم اکنون با دانشکده اطلاعات و امنیت ملی نسبت به جذب دانشجو در رشته‌های مختلف اقدام می نماید.

لیست رشته‌های ارائه شده در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی

در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. جدول زیر اسامی برخی رشته‌های این دانشگاه را در سه مقطع فوق شرح می‌دهد.

مقطع تحصیلی رشته های ارائه شده
کارشناسی امنیت بین‌الملل، امنیت نرم، امنیت اطلاعات، حفاظت اطلاعات، امنیت اقتصادی، ضد تروریسم، علوم فنی امنیت، مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباط، پژوهشگری امنیت
کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات، حفاظت اطلاعات، مطالعات امنیتی ایران، پژوهشگری امنیت، امنیت اطلاعات، امنیت اقتصادی، امنیت بین‌الملل، بیوتروریسم، علوم جرم ‌شناسی امنیتی، مهندسی مخابرات امنیتی، مهندسی فناوری اطلاعات و امنیت
دکتری مدیرت اطلاعات

نحوه ثبت نام 

داوطلبان باید در کنکور سراسری در یکی از زیرگروه‌های ریاضی فیزیک، تجربی و یا انسانی شرکت کنند و در در همان فرم ثبت نام، گزینه اعلام علاقمندی به انتخاب رشته و شرکت در مصاحبه رشته‌های تحصیلی دانشگاه اطلاعات و امنيت ملی را انتخاب کنند.

پس از شرکت در کنکور سراسری و دریافت کارنامه اولیه، در صورتی که داوطلب مجاز به انتخاب رشته شده باشد، باید در فرم انتخاب رشته، کد رشته محل‌های دانشگاه اطلاعات را قرار دهد.

در صورتی که داوطلب دارای رتبه مناسب باشد، دعوت به مصاحبه خواهد شد و پذیرش نهایی در گرو قبولی داوطلب، در مصاحبه این دانشگاه خواهد بود.

شرایط لازم برای ثبت نام

داوطلبان ضمن داشتن شرایط قید شده در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری باید شرایط عمومی و اختصاصی قید شده در مطالب زیر را نیز داشته باشند.

شرایط عمومی پذیرش 

داوطلبان برای ورود به دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی باید دارای شرایط عمومی زیر باشند.

 • به دين مبين اسلام معتقد باشد.
 • داوطلب ضمن داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران باید دارای پدرو مادر با شناسنامه ایرانی باشد و در واقعا ایرانی الاصل باشد.
 • به ولایت فقیه و نظام جمهوری اسلامی ایران معتقد و پایبند باشد و آمادگی هر گونه فداکاری را نیز داشته باشد.
 • صلاحیت استخدام در وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد.
 •  از سلامت روانی و جسمی به تشخيص مراجع پزشکی وزارت اطلاعات برخوردار باشد.
 •  داوطلبان در زمان استخدام، به سازمان يا وزارتخانه ای نباید هیچ گونه تعهد خدمتی داشته باشد.

شرایط اختصاصی پذیرش

داوطلبان برای ورود به دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی باید دارای شرایط اختصاصی زیر باشند.

 • داوطلبان در ابتدای ورود به دانشگاه باید دارای حداكثر 22 سال باشند.
 • داوطلبان شرکت کننده در گروه آزمایشی ریاضی فیزیک و علوم تجربی باید دارای معدل کتبی دیپلم بالای 15 و شرکت کنندگان در گروه آزمایشی علوم انسانی باید دارای معدل کتبی دیپلم بالای 16 باشند.

مصاحبه 

داوطلبان در صورتی که کد رشته محل‌های دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی را در فرم انتخاب رشته خود قرار دهند و رتبه مناسبی را نیز برای پذیرش در این دانشگاه داشته باشند بصورت تلفنی و از طریق کارشناسان دانشگاه دعوت به مصاحبه می‌شوند.

مصاحبه شامل دو مرحله است. مرحله اول شامل یک آزمون کتبی است که پذیرفته شدگان در این مرحله وارد مرحله مصاحبه حضوری و شفاهی می‌شوند.

در این آزمون‌ها معمولا تست هوش و تست ورزشی گرفته می‌شود و داوطلب باید در سطح آمادگی خوبی قرار داشته باشد. تست و معاینات پزشکی نیز برای اطمینان از سلامت روانی و جسمی داوطلب انجام می‌شود.

در ادامه سوالاتی در مورد زمینه‌های مورد علاقه داوطلب، اطلاعات عقیدتی، سیاسی، اطلاعات عمومی و روانشناسی، احکام و شخصیت فرد و خانواده اش پرسیده می‌شود.

در مرحله آخر نیز برای اثبات صحت کلام فرد، کارشناسان به تحقیقات محلی می‌پردازند، گاها این پروسه یک سال نیز طول کشیده است، پس داوطلبان باید در فرآیند گزینش این دانشگاه صبور باشند.

مزایای تحصیل در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی

تحصیل در دانشگاه اطلاعات از مزایای ویژه ای برخوردار است که به شرح موارد زیر است.

 • داوطلبان آقا در صورتی که خدمت سربازی نرفته باشند، خدمت سربازی را در وزارت اطلاعات می‌گذرانند.
 • دوران تحصیل دانشجویان جزو سابقه آنها در نظر گرفته می‌شود.
 • دانشجویان از ابتدای ورود مبلغی را بعنوان حقوق ماهانه دریافت می‌کنند.
 • دانشجویان از زمان ورود به دانشگاه به استخدام رسمی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در می آیند و از تمامی خدمات استخدام رسمی همچون بیمه و … برخوردار می‌شوند.
 • تحصیل دانشجویان به صورت شبانه روزی  و آموزش آن ها بصورت عملی و نظری خواهد بود.
 • دانشجویان در طول تحصیل خود یکی از زبان های زنده دنیا را فرا می‌گیرند.

رتبه قبولی دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی

به دلیل محدودیت‌هایی که تحصیل در دانشگاه اطلاعات همچون ممنوع الخروج بودن فارغ التحصیلان دارد، بسیاری از داوطلبان با رتبه‌های برتر از انتخاب آن ممانعت می‌کنند. اما به دلیل مزایای آن نیز عده‌ای رشته های این دانشگاه را در الویت قرار می‌دهند. به همین دلیل اطلاعات خاصی از رتبه قبولی داوطلبان در دسترس نیست اما مسلم است داوطلبان با تراز علمی بالا و اطلاعات خوب در مصاحبه پذیرش خواهند شد.

برای دریافت مشاوره در زمینه دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 46291403-021 تماس بگیرید.

کانال تلگرام تحصیلی     

‫248 دیدگاه ها

  1. سلام خیر در بعضی رشته امکان پذیرش بانوان نیز وجو دارد برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با شماره 02146291403 تماس حاصل فرمایید.

   1. سلام ببخشید اوایل برج ۹ بود بهم زنگ زدن گفتن از یک ماه تا سه ماه دیگه برا مصاحبه باهات تماس میگیریم اما هنوز هیچ خبری نشده
    امیدی هست که زنگ بزنند یانه ؟

     1. سلام. بنده متولد ۶۹ هستم. پیش تجربی دارم و وارد دانشکده حقوق دادگستری شدم اما چندسالی میشه که دانشگاه را رها کردم و مشغول کار آزاد شدم. ولی خیلی علاقه دارم در حوضه اطلاعات و امنیت برای کشورم خدمت کنم و متاسفانه تازه فهمیدم دانشگاه اطلاعات و امنیت هم داریم! حالا با توجه به اینکه از نظر سنی مجاز به این کار نیستم آیا شرایط خاصی یا بند و تبصره ای وجود دارد که بتونم ازش استفاده کنم؟ من به جز سن مشکل دیگه ای ندارم، حالا اگه از مزایای این شغل چشم پوشی کنم در این صورت میتونم برای دانشگاه و بعد مصاحبه اقدام کنم؟؟؟

    1. سلام وقتتون بخیر
     ببخشید این دانشگاه جذب اختصاصی از سطح دو حوزه نداره؟
     و اینکه اگه خواسته باشیم راجع به زیر شاخه هاش تحقیق کنیم منبعی اگه هست ممنون میشم در اختیار قرار بدین.

     1. ایا شرایط معدل برای کسی که سهمیه داره تبصره ای داره؟و اینکه دعوت به مصاحبه قبل از اومدن نتایج انتحاب رشتس یا بعدش؟

   2. سلام وقت بخیر این شرایط ک گفتین هیچکدام رو ندارم ولی ی دیپلم گرافیک و سهمیه بنیاد شهید رو دارم
    امکان پذیرش در دانشگاه هست؟؟؟!برای ادامه تحصیل

  2. سلام
   در صورتی که داوطلبی بخواهد چند رشته نیمه متمرکز رو انتخاب کنه کد رشته های دانشگاه امنیت ملی رو آیا باید اول وارد کنه؟

   1. ترتیب بندی انتخاب کدرشته مهم می باشد. اولین رشته انتخابی در صورت قبولی دعوت به مصاحبه خواهید شد.

   1. سلام دانشگاه اطلاعات و امنیت دارای شرایط خاص می باشد که برای پذیرش باید این شرایط را دارا باشید.

  3. سلام با رتبه ۱۵۰۰۰ میشه رفت دعوت به مصاحبه شد من افسری رفتم فقط امتیازم کم بود قبول نشدم از پدافند و دریایی هم بهم زنگ زدن برای استخدام و امنیت اطلاعات هم زنگ زدن و من انتخاب رشته کردمشون

 1. سلام از دانشگاه با من تماس گرفتن ک رتبه قبولی رو تو کنکور آوردم ولی من مطمئن نبودم ک از دانشگاه اطلاعات زنگ زدن خواستم مطمئن شم گفتم بهتون خبر میدم اما متاسفانه نمیدونم چطوری باید با دانشگاه ارتباط برقرار کنم اگر کسی می‌تونه کمکم کنه ممنون?

  1. سلام، میتونید به سایت دانشگاه قسمت تماس با ما مراجعه کنید
   یا انتهای دفترچه ثبت نام قسمت مربوط به دانشگاه اطلاعات رو ببینید

   1. سلام من سال 1399 از طرف مدرسه دعوت شدم به دانشگاه امنیت و اطلاعات مصاحبه حضوری رفتم بعد از اعلام نتایج کنکور بهم زنگ زدن که تراز قبولی رو کسب نکردم امکانش هست دوباره کنکور بدم و تو ثبت نام علاقه مندی بزنم و دوباره برای مصاحبه برم…؟

    1. سلام هرسال مدارس معرفی میکنند؟ و اینکه تشخیص مدرسه برای صلاحیت شما برای حضور در مصاحبه چه بود ؟ ایا خودتون تمایل داشتید ؟

   2. سلام علیکم وقت بخیر
    آیا از رشته های فنی میتوان به دانشگاه رفت؟

  2. سلام. وقت به خیر. می خواستم بپرسم خود دانشگاه امنیت اطلاعات پذیرش بانوان داره؟
   و اینکه تناسب قد و وزن مهم هست؟

   1. سلام در زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته، رشته های ارائه شده دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی مشخص و ظرفیت و جنسیت پذیرش نیز مشخص خواهد شد.

  3. سلام. بنده متولد ۶۹ هستم. پیش تجربی دارم و وارد دانشکده حقوق دادگستری شدم اما چندسالی میشه که دانشگاه را رها کردم و مشغول کار آزاد شدم. ولی خیلی علاقه دارم در حوضه اطلاعات و امنیت برای کشورم خدمت کنم و متاسفانه تازه فهمیدم دانشگاه اطلاعات و امنیت هم داریم! حالا با توجه به اینکه از نظر سنی مجاز به این کار نیستم آیا شرایط خاصی یا بند و تبصره ای وجود دارد که بتونم ازش استفاده کنم؟ من به جز سن مشکل دیگه ای ندارم، حالا اگه از مزایای این شغل چشم پوشی کنم در این صورت میتونم برای دانشگاه و بعد مصاحبه اقدام کنم؟؟؟

 2. سلام
  کسی که توی همه ی مراحل مصاحبه این دانشگاه پذیرفته بشه و شروع به تحصیل کنه بعد از اینکه استخدام میشه توی چه کاری فعالیت میکنه؟ آیا توی کار دفتری و کارمندی فعالیت داره یا با اسلحه به عملیات های ویژه اعزام میشه؟

  1. سلام، دانشگاه یعنی محیط علمی
   فعالیت های شما تخصصی و آکادمیک خواهد بود با وجود اینکه نیروی نظامی حساب میشید
   نیروهای مسلح باید آموزشهای افسری ببیند.

    1. سلام و خسته نباشید
     بخشید من برا کنکور دانشگاه وزارت اطلاعات رو انتخاب نکردم … اصلا هیچ دانشگاهی رو انتخاب نکردم
     آیا.. نتیجه میگن که شما مجاز به رفتن به این دانشگاه هستید یانه ؟؟

     1. سلام روز بخیر میخواستم بپرسم کسی که سهمیه داره میتونه از شرایط معدل معاف بشه؟

  2. بستگی به رشته انتخابی داره،عملیاتی باشه یا اداری و..ولی درهرصورت بابدامادگی خدمت درهرشرایطی رو داشته باشی

 3. سلام
  در سایت واجا رشته هایی رو مشخص کردند که یکی از آنها فقه و اصول(معارف اسلامی )هستش وسطح ۲حوزه همین رو تدریس می کنند وقانونا مدرکش مورد تاییده حالا با مدرک سطح۲حوزه میشه شرکت کرد؟

  1. سلام، برای ورود به این دانشگاه باید حائز همه شرایط از جمله شرایط سنی باشید
   پذیرش این دانشگاه همراه مصاحبه و با محدودیت های مشخصی هست
   برای اطلاع از نحوه پذیرش مقاطع بالاتر از کارشناسی، با مشاورین ما تماس بگیرید

   1. سلام
    ممنون من از نظر سن وبقیه شرایط مشکلی ندارم میخواستم بدونم از نظر مدرکی مدرک سطح ۲ حوزه که قانونا با کارشناسی دانشگاه یکی هستش برای این دانشگاه به مشکل نمی خوره؟

 4. سلام ببخشید من میخواستم زمان شروع گزینش و کارهای دیگه از کدوم ماه هس رو بدونم کسی اطلاعات داره.؟

  1. سلام
   دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی دارای پذیرش دو مرحله ای هست
   یعنی بعد از کنکور باید در مصاحبه شرکت کنید
   بعد از انتخاب رشته، دانشگاه افرادی را به مصاحبه دعوت میکند
   یعنی داوطلبان باید در مصاحبه نمره قبولی کسب کنند
   همچنین این دانشگاه دارای شرط معدل و سن نیز هست
   برای بررسی شرایط خودتون با مشاورین ما تماس بگیرید

 5. سلام
  ممنون من از نظر سن وبقیه شرایط مشکلی ندارم میخواستم بدونم از نظر مدرکی مدرک سطح ۲ حوزه که قانونا با کارشناسی دانشگاه یکی هستش برای این دانشگاه به مشکل نمی خوره؟

 6. سلام خسته نباشید
  اگر کسی معرف داشته باشه معرف چه اقداماتی باید انجام بده؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 7. سلام چنتا سوال ذهنمو مشغول کرده جواب بدید ممنون میشم منظور معدل دیپلم بالای پانزده یعنی معدل امتحان نهایی یا میانگین سه سال منظور هست و اینکه ایا اگر دعوت به مصاحبه نشدم در اولیت دوم دانشگاه نیمه متمرکز مثل فرهنگیان بزارم دعوت به مصاحبه میشم یا نع چون شنیدم اگر اولویت اول بزاری یک دانشگاه رو خیلی روی دعوت شدن یا نشدن به مصابه تاثیر داره?

  1. سلام ، در مورد قسمت اول سوالتون، معدل رو براساس دیپلم ذکر میکنن
   نه اولویت بندی تاثیر نداره، سیستم کارنامه شما رو بررسی میکنه و بر اون اساس اعلام میکنه دعوت به مصاحبه میشید یا خیر

   1. سلام من علاقه زیادی به این کار دارم ۲۴ سالمه مدرک تحصیلیم سیکل هستش راهی داره من تو این وزارت استخدام بشم

    1. سلام، خیر حتما باید مدر‌ک دیپلم داشته باشید
     و کنکور سراسری شرکت کنید
     ضمنا دانشگاه شرایط سنی هم داره

     1. سلام من رشته برق الکتروتکنیک هستم آزمون کنکور هم دادم درعلاقه مندی هم زدم وزارت اطلاعات بعدش تمام کدرشته های دانشگاه وزارت اطلاعات روزدم و نتیجه قبولی
      روبروی نام دانشگاه زدن مردود
      من هم چون علاقه زیادی به این شغل دارم دوست دارم اینجا خدمت کنم تازه دیپلمم روگرفتم ایامیشه کاری کرد که تواین عرصه خدمت کنم؟

     2. برای قبولی باید دارای مدرک دیپلم نظری باشید.
      شما ابتدا مردک کاردانی خود را بگیرید و سپس در کنکور سراسری شرکت کنید.
      در صورت کسب رتبه لازم و مصاحبه در مرحله مصاحبه در این دانشگاه ادامه تحصیل بدهید

    2. سلام عليكم، بنده فارغ‌التحصیل کارشناسی رشته تربیت بدنی هستم و۲۷ سال سن دارم برای ورود به وزارت اطلاعات از طریق آزمون سراسری ممکن است؟
     ورود به وزارت از طریق معرف شرایط خاصی دارد؟

     1. سلام
      برای ورود به دانشگاه اطلاعات امنیت باید در مصاحبه دانشگاه امنیت و اطلاعات قبول شود. یکی از شرایط آن سن متقاضیان می باشد.

   1. سلام، روز بخیر
    خیر، براساس سلامت اولیه جسمانی هست
    شاید برای بعضی از افراد سخت باشه اما بصورت کلی دشوار نیست

  2. سلام ازطرف دانشگاه با شماره اطلاعاتی ب من زنگ زدن ولی نتونستم جواب بدم امیدی هست بازم زنگ بزنن؟؟

  3. سلام وقت بخیر ببخشید سوالی ک داشتم اینه دیپلم فنی حرفه ای رشته کامپیوتر میتونن به دانشگاه امنیت ملی برن؟ چطور؟! یا فقط برای رشته های نظری هستش؟