کنکور سراسریمشاوره کنکور سراسری

استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران

کانال تلگرام تحصیلی     

استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران یکی از سوالات پرتکرار داوطلبان مشمول سهمیه است که قصد انصراف از رشته تحصیلی قبلی خود و یا تحصیل مجدد در همان مقطع قبلی را دارند. در سال های گذشته داوطلبان با شرایط خاص امکان استفاده از سهمیه‌ایثارگران را داشتند اما در حال حاضر قوانین تغییر کرده است و داوطلبان باید با اطلاع از قوانین حال حاضر اقدامات لازم را انجام دهند. در این مقاله به بررسی کامل استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران پرداخته شده است. برای کسب اطلاع بیشتر می‌توانید با مجموعه دانتل کو تماس بگیرید. 

 

استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران

ممکن است افراد مشمول سهمیه ایثارگران که یکبار از سهمیه خود استفاده کرده‌اند، قصد استفاده مجدد از آن را داشته باشند. اما سهمیه ایثارگر سقف مجازی دارد و داوطلبان نمی‌توانند چندین بار از آن استفاده کنند. در واقع استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران شرایطی دارد که داوطلبان باید از آن اطلاع کامل داشته باشند و بر این اساس اقدامات خود را انجام دهند. 

داوطلبان کنکور سراسری می‌توانند در هنگام ثبت نام کنکور، کد سهمیه خود را وارد کرده و از آن استفاده کنند. سهمیه ایثارگران با توجه به نوع آن (5 و یا 10 درصدی) تاثیر بسیار زیادی بر رتبه داوطلب گذاشته و به صورت چشم گیری آن را بهبود می‌بخشد.

متقاضیان می توانند یکبار از سهمیه ایثارگران خود استفاده کرده و در رشته و دانشگاه مورد نظر خود پذیرفته شوند. استفاده چندین باره از سهمیه‌ایثارگران کار چندان معمولی نیست اما با این حال برخی از داوطلبان با شرایط خاص ممکن است بخواهند که مجددا از سهمیه خود استفاده کنند.

استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران

در سال های گذشته استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران شرایطی داشت که اگر داوطلب واجد آن شرایط بود، می‌توانست یکبار دیگر از سهمیه خود استفاده کند. اما در حال حاضر قانون تغییر کرده است و داوطلبان تنها مجاز به استفاده یکباره از سهمیه‌ایثارگران هستند. 

بخوانید: سهمیه ایثارگری

 

شرایط استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران

همانطور که گفته شد داوطلبان واجد شرایط سهمیه ایثارگر می‌توانند با توجه به وضعیت خود از سهمیه ۵ و یا ۲۵ درصدی استفاده کنند. استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران شرایطی دارد که به شرح زیر می‌باشند. 

✅در صورتی که داوطلب یکبار از سهمیه ایثارگر خود برای ورود به دانشگاه سراسری روزانه استفاده کرده باشند، دیگر اجازه استفاده مجدد از آن را ندارد. 

✅در سال های گذشته متقاضیان دارای سهمیه ایثارگری در صورت تحصیل در سایر دوره ها همچون شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی و… می‌توانستند از رشته قبلی انصراف داده و با استفاده مجدد از سهمیه‌ایثارگران خود در رشته و دانشگاه دیگری پذیرفته شوند. اما این قانون در حال حاضر لغو شده است و داوطلبان در صورت استفاده از سهمیه برای پذیرش در تمامی دوره های دانشگاهی دیگر مجاز به استفاده از سهمیه نیستند. 

✅چنانچه داوطلب کد سهمیه ایثارگری خود را در فرم ثبت نام کنکور وارد کرده باشد اما در انتخاب رشته موفق به قبولی نشده باشد، سهمیه او حفظ می‌شود و می‌تواند مجددا از آن استفاده کند. به همین دلیل داوطلبان باید در هنگام انتخاب رشته نهایت دقت را داشته باشند تا با انتخاب اولویت های اشتباه، سهمیه خود را از دست ندهند. 

توجه داشته باشید که در حال حاضر امکان استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران وجود ندارد اما ممکن است که در سال های آینده این قانون تغییر کند. درصورت بروز هرگونه تغییر در قانون استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران این مطلب بروزرسانی می‌شود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات سریع از اخبار کنکور سراسری در کانال تلگرامی دانتل کو عضو شوید. 

جهت عضویت درکانال اطلاع رسانی و آخرین اخبار بر روی تلگرام مشاوره تحصیلی کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” مشاوره تحصیلی دانتل کو ” جست و جو و عضو شوید. 

 

تعداد دفعات استفاده از سهمیه ایثارگری

سوال برخی از داوطلبان این است که چند بار مجاز به استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران در دوره‌های مختلف دانشگاهی هستند. همانطور که گفته شد در سال های گذشته داوطلبان پذیرفته شده در دوره روزانه دانشگاه سراسری دیگر اجازه استفاده از سهمیه خود در همان مقطع را نداشتند.

اما داوطلبان سایر دوره ها می‌توانستند از رشته خود انصراف داده و مجددا از سهمیه استفاده کنند. در حال حاضر تمامی دوره های دانشگاهی تنها یکبار اجازه استفاده از سهمیه ایثارگران را دارند و حتی در صورت انصراف نیز نمی‌توانند از سهمیه خود در همان مقطع استفاده کنند. 

 

مشاوره در زمینه استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران

داوطلبان کنکور سراسری باید در هنگام انتخاب رشته دقت کافی داشته باشند و با بررسی کامل، اولویت های خود را انتخاب کنند. توجه داشته باشید که در حال حاضر امکان استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران وجود ندارد در نتیجه با انتخاب اشتباه و ناآگاهانه سهمیه خود را از دست خواهید داد. 

به همین منظور توصیه می‌شود که در هنگام انتخاب رشته از مشاوران و متخصصان مجرب و باسابقه در این زمینه کمک بگیرید تا شما را در جهت انتخاب رشته صحیح یاری کنند. شما می‌توانید برای این منظور با مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی دانتل کو تماس گرفته و با بهترین مشاوران تحصیلی مشورت نمایید. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

 1. آیا امکان استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران وجود دارد؟

  خیر در حال حاضر داوطلبان امکان استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران خود را ندارند.

 2. شرایط استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران چیست؟

  شرایط استفاده مجدد از سهمیه به طور کامل در متن مقاله آورده شده است.

 3. آیا در صورت عدم قبولی در دانشگاه اجازه استفاده از سهمیه ایثارگران را خواهم داشت؟

  بله در صورت عدم قبولی سهمیه ایثارگران شما باقی می‌ماند و هیچ مشکلی برای استفاده از آن در همان مقطع ندارید.

کانال تلگرام تحصیلی     

‫18 دیدگاه ها

 1. سلام. آیا اگه از سهمیه ایثارگران استفاده کنم و نمره لازم در ایثارگران رو نیارم، اونوقت سهمیه من به صورت آزاد حساب خواهد شد یا کلا دیگه مردود اعلام می‌شم؟

  1. سلام. من اگر در آزمون استخدامی از سهمیه استفاده کنم و قبول بشم و برم سر کار، ولی قبل از رسمی شدن استعفا بدم. میتونم در آزمون های استخدامی بعدی دوباره از سهمیه استفاده کنم؟

 2. ایا در صورت پذیرفته شدن در دانشگاه آزاد(کنکور ۱۴۰۲) و عدم ثبت نام سهمیه ۵ درصد حفظ میشود و می‌توان در کنکور ۱۴۰۳ از آن استفاده کرد؟

 3. سلام من سهمیه ایثار داشتم چندسال پیش استفاده کردم و روزانه قبول شدم ولی نرفتم.الان میتونم برای دوره‌های غیر روزانه مثه ازاد و خودگردان کنکور۱۴۰۳ ازش استفاده کنم؟
  میگن طبق قوانین جدید میشه؛ ممنون میشم جوابمو بدین.

  1. سلام طبق قوانین جدید امکان استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران را فقط در دوره روزانه نخواهید داشت.

 4. سلام.خسته نباشید.
  من ورودی 1402 پزشکی شهریه پرداز هستم.
  میخوام دوباره کنکور بدم امسال (1403) ، میتونم دوباره از سهمیه ۲۵% که دارم استفاده کنم ؟

 5. من سال 1398كنكور دادم و هم دانشگاه روزانه و هم آزاد قبول شدم
  دانشگاه روزانه را ثبت نام نكردم و در دانشگاه آزاد ثبت نام كردم
  هنوز از دانشگاه آزاد فارغ التحصيل نشدم
  ميخواستم بدونم آيا امكان داره مجدد از سهميه استفاده كنم و در صورت قبولي از رشته فعلي انصراف بدم؟
  يا چون روزانه هم قبول شدم و ثبت نام نكردم امكان استفاده مجدد نيست؟

 6. سلام من سال ۹۲ از سهمیه برای دانشگاه آزاد استفاده کردم و رفتم
  اصلا دانشگاه روزانه نرفتم
  آیا میتونم امسال از سهمیه برای دانشگاه روزانه استفاده کنم؟
  و سوال دیگه اینکه اگر کسی هم سهمیه جانبازی و ازادگی داشته باشه میشه جدا از هم استفاده کرد؟

 7. سلام‌.من سهمیه ۲۵ درصد داشتم.سال ۹۸ بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه ازاد رشته زبان پذیرش شدم.بعد انصراف دادم‌ باز به همین سلک بدون کنکور رفتم دانشکده هنر.
  میخوام بدونم میتونم سهمیه م برای کنکور سراسری۴۰۳ استفاده کنم؟
  من اصلا یادم نمیاد تو انتخاب رشته بدون کنکور سهمیه رو وارد کردم یا نه.اصلا شما اطلاع دارین که همچین گزینه ای تو بدون کنکور هست یا نه.
  ممنون میسم جواب بدین

 8. سلام وقت بخیر ، من با سهمیه ۲۵درصدی در کنکور ارشد ۱۴۰۰ شرکت کردم ودر دانشگاه دولتی قبول شدم اما اخراج مشروطی شدم ،ایا مجاز به استفاده مجدد از سهمیه در کنکور دولتی یا ازاد در مقطع کارشناسی هستم ؟

 9. سلام‌‌من‌دارای‌سهمیه‌ایثارگری‌بودم‌ودر‌دوره‌روزانه‌قبول‌شدم‌ولی‌نرفتم‌میشه‌ازسهمیه‌ام‌مجدد‌استفاده‌کنم‌برای‌دانشگاه‌های‌‌دیگه‌ای‌مثل‌فرهنگیان

 10. سلام من سال ۹۵ با سهمیه ایثارگری دانشگاه ازاد قبول شدم ولی انصراف دادم و سال ۹۶ روزانه قبول شدم و الان فارغ تحصیل شدم
  میخواستم بدونم میتونم از سهمیه ایثارگری برای کنکور ۱۴۰۳ برای دانشگاه ازاد یا پردیس استفاده کنم مجدد؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 11. سلام من سال 97 از سهمیه پنج درصدی ایثارگری استفاده کردم و روزانه قبول شدم و فارغ التحصیل هم شدم الان میخوام واسه آزاد رشته علوم پزشکی شرکت کنم میشه محدد از سهمیه م استفاده کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره