دکتریمشاوره تحصیلی آزمون دکتری

رزومه دکتری | چگونگی نوشتن رزومه تحصیلی دکتری قوی

کانال تلگرام تحصیلی     

تمام کسانی که دارای تحصیلات دانشگاهی هستند با رزومه آشنایی دارند. اما شاید رزومه دکتری عنوانی مبهم برای این گروه باشد. رزومه دکتری چیست و چه مطالبی در آن درج می‌شود؟ این سوالی است که دانستن پاسخ آن برای داوطلبان ادامه تحصیل در مقطع دکتری ضروری و لازم است. رزومه دکتری یک رزومه تحصیلی است و قطعا تفاوت‌های اساسی با رزومه استخدامی دارد. در واقع دانشجویان با ارائه رزومه تحصیلی خود سعی در ارائه توانمندی‌ها و مهارت‌های خود برای کسب کرسی‌های دانشگاهی دارند. اطلاعات رزومه اگر به درستی نگارش شود، داوطلب را به بهترین نحو ممکن معرفی نموده و زمینه ساز موفقیت وی می‌گردد.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه نوشتن رزومه دکتری می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

 

رزومه دکتری

رزومه دکتری نیاز اساسی هرفردی است که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را داشته باشد. رزومه دکتری که از نوع رزومه تحصیلی می‌باشد، بر موضوعات آکادمیک و علمی تمرکز می کند. در حقیقت این رزومه موفقیت‌های علمی و پژوهشی فرد را بیان می‌کند. ارائه این رزومه در مرحله دوم آزمون دکتری، یعنی آزمون مصاحبه از ملزومات اساسی است. رزومه دکتری سوابق آموزشی و پژوهشی دانشجویان را ارئه می دهد و باید بسیار پر محتوا به همراه مدارک ومستندات معتبر بیان شود تا بتواند امتیازات مورد نیاز را کسب نماید .داشتن رزومه قوی متضمن قبولی داوطلب خواهد بود. از اینرو آشنایی با اصول نگارش رزومه تحصیلی بسیار مهم و حیاتی است. رعایت اصول رزومه نویسی می‌تواند باعث مقبولیت آن از طرف تیم داوری شود.

چه اطلاعاتی که باید در رزومه دکتری درج شوند؟

برای نوشتن یک رزومه پرمحتوا و قوی، می‌توان هشت بخش مختلف در نظر گرفت که عبارتند از:

  • مشخصات فردی: که شامل نام،  نام خانوادگی، تاریخ تولد، محل تولد، شماره تلفن، نشانی اینترنتی می‌باشد.
  • سوابق آموزشی: در این بخش در رابطه با مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد توضیح داده می‌شود. رشته، گرایش، دانشگاه، سال فارغ التحصیلی، معدل(در صورت داشتن رتبه بالا) برای هر مقطع عنوان می‌شود. در صورتی که داوطلب دارای رتبه برتر کنکور در مقطعی باشد، رتبه کنکور نیز قید می‌شود. همچنین اطلاعات پایان نامه کارشناسی ارشد و پایان نامه کارشناسی نیز باید در این بخش نوشته شود.
  • زمینه‌های مورد علاقه تحقیقاتی: علاقه‌مندی‌های فرد در رابطه با انتخاب موضوعات تحقیقاتی در این بخش قید می‌شود.
  • سوابق تدریس: اگر فرد سابقه تدریس در دانشگاهی را داشته باشد، در این قسمت درج می‌نملید.
  • سوابق پژوهشی: شامل تالیف و ترجمه، عناوین طرح‌های تحقیقاتی، اختراعات ثبت شده، مقالات ارسال شده به مجلات و کنگره‌ها
  • سابقه همکاری با مراکز پژوهشی و انجمن‌های علمی
  • مدرک زبان: در صورت دارا بودن مدرک معتبر زبان در این قسمت نام مدرک و نمره قید می‌شود.
  • تسلط بر نرم افزار: در صورت آشنایی و تسلط بر نرم افزار حتما در این بخش عنوان شود.

تقویت رزومه

با دقت در مطالب فوق الذکر متوجه می‌شویم که رزومه حاوی و ارائه دهنده دو سری اطلاعات مهم است. سوابق آموزشی و سوابق پژوهشی. سوابق آموزشی در ارتباط با مدارک دانشگاهی می‌باشد و از قبل مشخص شده و غیر قابل تغییر است. اما برای تقویت رزومه می‌توان از قسمت پژوهشی تا لحظه آخر استفاده نمود. با ارائه مقالات جدید، استخراج کتاب از پایان نامه، دریافت گواهینامه‌های معتبر و ارائه مدرک آن در روز مصاحبه، ترجمه کتاب‌های تخصصی رشته و کارهایی از این دست، می‌توان سطح رزومه را ارتقا بخشید.

رزومه دکتری | نکات مهم

در نگارش رزومه به این نکات توجه شود:

1-خلاصه و کوتاه نوشته شود.

2- جزئیات وارد نشود.

3- افعال راهنمایی کردن، پیشرفت کردن و از این قبیل افعال موثر در نگارش رزومه بکار برده شود.

4- اسم اشخاص به عنوان معرف وارد نشود، مگر اینکه از جانب آن اشخاص اطمینان حاصل شده باشد.

5- تنها از یک فونت در نگارش استفاده شود.

6- مطالب مهم و کلمات کلیدی پررنگ شود.

برای دریافت مشاوره در زمینه نوشتن رزومه دکتری می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره