دکتریانتخاب رشته و مصاحبه آزمون دکتری

آزمون جامع دکتری سراسری 99 – 1400 | شرایط و نحوه برگزاری آزمون

دانشجویان شاغل به تحصیل در مقطع دکتری موظف به انجام سه امر مهم در طول دوره تحصیل خود هستند. سپری کردن دوره آموزشی با سرعت و دقت، شرکت در آزمون جامع و نگارش رساله در دوره پژوهشی. آزمون جامع حد فاصل بین دوره آموزشی و پژوهشی است. دانشجویان پس از پشت سر گذاشتن دوره آموزشی و گذراندن دروس مربوطه، باید در آزمون جامع شرکت نمایند. با کسب نمره قبولی در آزمون جامع، دوره پژوهشی برای دانشجو آغاز می‌شود. اطلاعات تکمیلی در رابطه با آزمون جامع دکتری سراسری 99 – 1400 در ادامه عنوان می‌شود. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه آزمون جامع دکتری سراسری 99 – 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

 

آزمون جامع دکتری سراسری 99 – 1400

مقطع دکتری در دانشگاه های کشور از دو بخش آموزشی و پژوهشی تشکیل میگردد. ترم های ابتدایی تحصیل در مقطع دکتری اختصاص به واحدهای درسی و دوره آموزشی دارد. بعد از طی کردن کامل این دوره، دانشجویان در صورت احراز کلیه شرایط باید در آزمون جامع شرکت کنند. با اخذ پذیرش در آزمون جامع، دانشجویان می‌توانند وارد دوره پژوهشی شده و نگارش رساله خود را آغاز نمایند. هیچ دانشجویی بدون شرکت کردن در آزمون جامع نمی‌تواند کار نوشتن رساله خود را آغاز کند. همچنین در صورت عدم موفقیت در آزمون جامع، از ادامه تحصیل دانشجو ممانعت به عمل خواهد آمد. دانشجویان دوبار برای کسب نمره قبولی آزمون جامع فرصت دارند. در صورتیکه دانشجو در مرتبه دوم نیز موفق به کسب نمره قابل قبول نشود، از ادامه تحصیل محروم می‌گردد.

دانشجویان در مقطع دکتری می بایست جهت کسب مجوز شروع رساله خود که توسط هر دانشگاه برگزار می شود شرکت نمایند .دانشجویان دوره‌ی دکتری پس از گذراندن واحدهای آموزشی، موظف به گذراندن این آزمون هستند. این آزمون شرط ورود به مرحله‌ی پژوهشی، یعنی نوشتن پایان‌نامه است. آزمون جامع دکتری معمولا دو بار در سال برای آن دسته از دانشجویانی که واحدهای آموزشی خود را به پایان رسانده اند و برای شرکت در آزمون جامع، اعلام آمادگی کرده اند، برگزار می شود. قانون وزارت علوم درباره‌ی آزمون جامع، قانون نهایی برای تمام دانشگاه‌ها نیست. هریک از دانشگاه‌ها آیین‌نامه‌ی داخلی مختص به خودرا در  باب این آزمون دارند.

آزمون جامع دکتری | شرایط شرکت در آزمون

کلیه دانشجویان برای شرکت در آزمون جامع باید شرایط زیر را احراز نموده باشند. توصیه می‌شود پیش از ثبت درخواست شرکت در آزمون، از داشتن شرایط اعلامی اطمینان حاصل شود. بهتر است مدارک مورد نیاز با مسئول اداره آموزش بررسی گردد.

  • گذراندن واحدهای درسی مورد نظر گروه آموزشی
  • گذراندن دروس جبرانی معین شده توسط گروه آموزشی
  • گرفتن نمره بالای 14 برای تمام دروس
  • داشتن معدل کل بیشتر از 16 (در برخی دانشگاه ها معدل کل بالای 15 پذیرفته می‌شود)
  • اخذ مدرک معتبر زبان انگلیسی با شرکت در آزمون های معتبر مانند تولیمو ، MSRT و …

دانشجویان حداکثر سه ترم برای سپری کردن دوره آموزشی فرصت دارند. اما توصیه می‌شود که گذراندن واحدهای آموزشی در دو ترم صورت گیرد تا در مراحل آتی مشکلات کمتری برای دانشجو به وجود آید.

نحوه ثبت درخواست شرکت در آزمون

دانشجویان برای شرکت در آزمون جامع باید درخواست خود را در زمان مشخص شده ثبت نمایند. فرآیند ثبت درخواست شرکت در آزمون در فلوچارت زیر نمایش داده شده است:

 

آزمون جامع دکتری 99 – 1400 | نحوه برگزاری آزمون

پس از اعلام آمادگی دانشجو برای شرکت در آزمون، مدارک وی بررسی می‌شود. در صورت احراز شرایط لازم توسط دانشجو، اسامی هیئت داوران و زمان برگزاری آزمون اعلام می‌شود. فرآیند آزمون جامع در دو مرحله برگزار می‌شود. ابتدا دانشجو در آزمون کتبی شرکت می‌نماید. سوالات امتحان کتبی از مجموعه دو یا سه درس طرح می‌شود و اغلب در یک روز همزمان با هم برگزار می‌شود. چنانچه دانشجو نمره قبولی در آزمون کسب نماید مجوز حضور در آزمون شفاهی را کسب خواهد نمود. البته برگزاری آزمون شفاهی وابسته به نظر اساتید مسئول برگزاری آزمون است.

پس از تکمیل فرآیند برگزاری آزمون، نمره نهایی دانشجو بر مبنای 70 درصد امتحان کتبی و 30 درصد امتحان شفاهی اعلام می‌شود. دانشجویانی که نمره قبولی کسب نموده اند، می‌توانند وارد دوره پژوهشی شوند. دانشجویانی که موفق به کسب نمره قبولی نشده اند، می‌توانند در آزمون نیمسال بعد شرکت کنند. سقف تعداد دفعات شرکت در آزمون جامع 2 است. یعنی هر دانشجو نهایتا دو مرتبه مجاز به شرکت در آزمون می‌باشد.

مدرک زبان | حد نصاب مجاز برای شرکت در آزمون

برای موفقیت در آزمون جامع دکتری آزمون های زبان مختلفی وجود دارد. با شرکت در هر یک از آنها میتوانید مدرک زبان دریافت نمایید. حداقل نمره قابل قبول برای زبان آزمون جامع بستگی به رشته و دانشگاه دارد؛ اما به طور حدودی می توان گفت حداقل نمره قبولی زبان برای شرکت در آزمون از این قرار است :

  • TOLIMO= ۵۲۰
  • MSRT (MCHE)= ۵۰
  • TOEFL= ۵۰۰
  • IELTS= ۵.۵
  • TOEFL(IBT)= ۶۱

برای دریافت مشاوره در زمینه آزمون جامع دکتری سراسری 99 – 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره