کارشناسی ارشدمشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد

انصراف از تحصیل ارشد دانشگاه آزاد | شرایط و هزینه انصراف کارشناسی ارشد

کانال تلگرام تحصیلی     

دانشجویان کارشناسی ارشد که در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل هستند، در صورت تمایل می‌توانند از تحصیل انصراف دهند. در سالهای اخیر دانشگاه آزاد نیز شرایط انصراف از تحصیل دانشجویان را تسهیل نموده است. برای آگاهی از ضوابط اختصاصی انصراف از تحصیل ارشد دانشگاه آزاد مقاله را تا انتها دنبال نمایید. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه انصراف از تحصیل ارشد دانشگاه آزاد می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

 

انصراف از تحصیل ارشد دانشگاه آزاد

انصراف از تحصیل مقوله ای است که در بین دانشجویان همه گیر نیست. اما هستند دانشجویانی که بنابر شرایط خاص خود تمایل به انصراف دارند. این امکان برای تمام افراد قابل دسترسی است . اما دانشجویانی که قصد انصراف از تحصیل دارند، ملزم به پرداخت جریمه نقدی می‌شوند. این مبلغ که به آن هزینه انصراف از تحصیل اطلاق می‌شود، با توجه به مقطع تحصیلی و زمان انصراف دانشجو متغییر است.اطلاعات تکمیلی در رابطه با شرایط و هزینه انصراف از تحصیل در ادامه عنوان می‌شود.

فرآیند انصراف

دانشجویان کارشناسی ارشد که در دانشگاه آزاد تحصیل می‌کنند، جهت انصراف از تحصیل باید روند زیر را دنبال نمایند.

 1. فرم انصراف از تحصیل را با مراجعه به کارشناس آموزش دانشکده اخذ نمایند.
 2. درخواست دانشجویان از طریق ریاست یا معاونت دانشکده به ستاد آموزش ارسال می‌گردد. این ارسال از طریق اتوماسیون اداری جهت صدور حکم انصراف از تحصیل صورت می‌گیرد.
 3. حکم صادر شده و توسط مدیرکل آموزش واحد به دانشکده ارجاع می‌گردد.
 4. دانشجو جهت اخذ برگه تسویه حساب ویژه دانشجویان انصرافی و تکمیل امضاء قسمتهای مختلف مندرج در فرم به آموزش دانشکده مراجعه می نماید.
 5. دانشجو با در دست داشتن اصل و کپی فرم تسویه حساب تایید شده جهت دریافت کلیه مدارک تحصیلی به آموزش دانشکده مراجعه می‌نماید.

انصراف از تحصیل ارشد دانشگاه آزاد | ضوابط

آخرین ضوابط انصراف از تحصیل مطابق با آیین نامه عبارت است از:

 • دانشجویانی که درخواست انصراف از تحصیل خود را ثبت کرده باشند، حداکثر تا سه ماه می‌تواند درخواست خود را پس بگیرند.
 • قبل از به پایان رسیدن زمان سه ماه، دانشگاه باید درخواست دانشجو را به خانواده وی ابلاغ نماید.
 • دانشجویانی که جهت انصراف از تحصیل مصمم هستند، می‌توانند با ارائه اجازه نامه ولی به همراه درخواست انصراف خود، پیش از اتمام زمان سه ماه حکم انصراف از تحصیل خود را دریافت کنند.
 • در صورت صدور حکم انصراف از تحصیل به هیچ عنوان حکم ملغی نمی‌شود.
 • در مورد دانشجویان مشمول خدمت سربازی، دانشگاه یک ماه بعد از صدور حکم، مراتب را به سازمان نظام وظیفه اطلاع خواهد داد.
 • دانشجویانی که بدون اطلاع اقدام به ترک تحصیل نموده اند، مشمول قوانین انصراف از تحصیل می‌شوند.
 • چنانچه ترک تحصیل دانشجویی موجه قلمداد شود، دانشجو باید پیش از اتمام ترم تحصیلی دلایل خود را به دانشگاه اعلام نماید. در این صورت ترم مذکور به عنوان مرخصی در سنوات دانشجو منظور می‌شود.

 هزینه انصراف از تحصیل کارشناسی ارشد

فرمول محاسبه جریمه یا همان هزینه انصراف از تحصیل در مقطع ارشد آزاد عبارت است از:

 (تعدادم نیم سال هایی که دانشجو ثبت نام کرده است – 4) * (نصف شهریه ثابت) = هزینه انصراف از تحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

 • چنانچه عدد حاصل از محاسبه فرمول فوق صفر و یا منفی شود، نیازی به پرداخت جریمه نخواهد بود.
 • از این فرمول برای دانشجویان اخراجی استفاده نمی‌شود.
 • چنانچه دانشجویان جدیدالورود در ترم مهرماه پیش از 30 مهر درخواست انصراف خود را ثبت کرده باشند، مشمول پرداخت هزینه انصراف نمی‌شوند. این دانشجویان اگر درخواست خود را قبل از 30 آذر ثبت کرده باشند، نیمی از هزینه انصراف به آنها تعلق می‌گیرد.
 • دانشجویان جدیدالورود که ورودی ماه بهمن هستند، اگر پیش از 30 بهمن درخواست انصراف خود را ثبت کرده باشند، مشمول پرداخت هزینه انصراف نمی‌شوند. همچنین اگر درخواست انصراف خود را قبل از 31 اردیبهشت ماه ثبت کرده کنند مشمول نیمی از هزینه می‌شوند.
 • دانشجویان ورودی جدید که ترم مهر ماه را مرخصی گرفته اند، در صورت درخواست انصراف مشمول جریمه نمی‌شوند.
 • تغییر رشته و گرایش با مجوز سازمان مرکزی مشمول هزینه انصراف نمی‌گردد.
 • در صورتی که دانشجو مجددا در دانشگاه آزاد پذیرش شده باشد، نیازی به پرداخت هزینه انصراف ندارد. اما گواهی ثبت نام در واحد جدید باید به دانشگاه اول ارائه شود.

برای دریافت مشاوره در زمینه انصراف از تحصیل ارشد آزاد می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره