بدون آزمون دانشگاه آزادبدون آزمون دانشگاه دولتی و پردیس خودگرداندانشگاه های بدون آزمونکارشناسی ارشد

ارشد بدون کنکور 99 | ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور

با توجه به علاقه مندی عموم جامعه به تحصیلات تکمیلی ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا می توان بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل شد؟ پاسخ این سوال مثبت است. هر ساله دانشگاه های کشور از بین دانشجویان برتر مقطع کارشناسی و استعدادهای درخشان اقدام به گزینش بدون کنکور می نمایند. البته واجدین شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور دارای ویژگی های خاصی هستند و تمامی متقاضیان دارای مدرک کارشناسی نمی توانند از این طریق اقدام نمایند. در ادامه مقاله اطلاعات تکمیلی در این رابطه ارائه می شود.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور 99 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید. 

 

کارشناسی ارشد بدون کنکور

امروزه برای تحصیل در مقاطع کاردانی و کارشناسی داوطلبان می توانند از رشته های بدون کنکور استفاده نمایند. اما تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با شرکت در کنکور سراسری میسر است .مگر داوطلبانی که شرایط مخصوص را طبق آیین نامه داشته باشند. پذیریش  دانشجو بدون کنکور در مقطع ارشد، از بین دانشجویان استعداد های درخشان صورت می گیرد. دانشگاه های دولتی و آزاد هر دو اقدام به پذیریش دانشجو بدون کنکور می نمایند. اما ضوابط ثبت نام این دو دانشگاه با هم متفاوت است. مقتضی است داوطلبان ضوابط پذیریش بدون آزمون را در دفترچه راهنما به دقت مطالعه نمایند. سپس اقدام به تکمیل فرم مربوط به تقاضای ثبت نام بدون کنکورنمایند.

کدام دانشجوها استعداد درخشان تلقی می شوند؟

برای اینکه دانشجوی جزء استعداد های درخشان محسوب شود باید دارای یکی از شرایط زیر باشد:

1- دانشجویی که در المپیاد علمی – دانشجویی شرکت کرده و حائز رتبه یک تا پانزده در مرحله ی نهایی شود.

2- دانشجوی نمونه کشوری که هم تراز میانگین کل 15 درصد دانشجویان برتر هم دوره و هم رشته ی خود باشد.

3- دانشجویی که در جشنواره‌های خوارزمی، فارابی، رازی و…  و یا به طور کلی در جشنواره های معتبر علمی موفق به کسب رتبه یک تا سه شده باشد.

4- دانشجوی ممتاز کارشناسی پیوسته که بعد از6 ترم حداقل 100 واحد درسی گذرانده و از نظر میانگین کل جز 10 درصد برتر دانشجویان هم رشته و هم دوره خود باشد. به علاوه حداکثر در مدت هشت نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شود.

5- دانشجوی ممتاز کارشناسی پیوسته که بعد از6 ترم حداقل 100 واحد درسی گذرانده و از نظر میانگین کل جز 20 درصد برتر دانشجویان هم رشته و هم دوره خود باشد.به علاوه حداکثر در مدت هشت نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شود و رتبه‌ کشوری وی در آزمون سراسری در گروه آزمایشی ریاضی فیزیک و علوم تجربی زیر 100، در گروه آزمایشی علوم انسانی زیر 50، در گروه آزمایشی هنر و زبان نیز زیر 20 بوده باشد.

کارشناسی ارشد بدون کنکور | فرآیند گزینش دانشگاه سراسری

برای پذیرش در کارشناسی ارشد بدون کنکوردانشگاه دولتی، متقاضیان باید به فراخوان دانشگاه ها در این زمینه توجه بنمایند. دانشجویان واجد شرایط باید در زمان مقرر اقدام به ثبت نام و ارسال مدارک خود نمایند. دانشگاه  ها مدارک دریافتی را بررسی می کنند. حتی گاهی ممکن است دانشگاه اقدام به انجام  مصاحبه از فرد متقاضی نماید.اسامی منتخبین از طریق تماس تلفنی ، ایمیل و یا سایت دانشگاه به اطلاع دانشجویان می رسد. اگر فردی در چند دانشگاه پذیرفته شود باید فقط یک دانشگاه را برگزیده و از سایر دانشگاه ها انصراف دهد. دانشگاه ها اسامی پذیرفته شدگان را در سایت سازمان سنجش ثبت می نمایند. در این مرحله سازمان سنجش صلاحیت عمومی داوطلبان را بررسی کرده و تائید نهایی صورت می گیرد.

ضوابط پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه سراسری

 • دانشجویان متقاضی گروه انسانی باید معدل بالاتر از 17 وسایر رشته ها بالاتر از16 داشته باشند.
 • متقاضیان بلافاصله بعد از فارغ التحصیل شدن امکان استفاده از ثبت نام بدون کنکور را دارند.
 • متقاضیان فقط مجاز به شرکت در رشته های متجانس با مدرک خود هستند.
 • اولویت ثبت نام در همان رشته محل دوره کارشناسی می باشد.در صورت تکمیل ظرفیت رشته های بعدی بررسی می شود.
 • هر متقاضی تنها یکبار مجاز به شرکت در کارشناسی ارشد بدون کنکور می باشد.
 • تغییر رشته محل برای پذیرفته شدگان امکان پذیر نیست.
 • پذیرش فقط در دانشگاه های روزانه و غیر انتفاعی صورت می گیرد.

کارشناسی ارشد بدون کنکور | فرآیند گزینش دانشگاه آزاد

داوطلبان برای ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد باید به سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir مراجعه نمایند. در این سایت با استفاده از لینک ثبت نام وانتخاب رشته دوره کارشناسی ارشد بدون آزمون اقدام به دریافت دفترچه راهنما وجدول رشته محل ها بنمایند. در گام بعد باید هزینه ثبت نام را توسط کارت های اعتباری پرداخت نمایند. سپس با وارد کردن شماره ملی  وشماره کارت اعتباری خود نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. بعد از تکمیل اطلاعات درخواستی، سیستم یک کد رهگیری در اختیار داوطلب قرار می دهد.

ضوابط پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد

 • فقط فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد مجاز به ثبت نام هستند.
 • دانشجویان متقاضی گروه انسانی باید معدل بالاتر از 17 وسایر رشته ها بالاتر از16 داشته باشند.
 • متقاضیان تنها سه سال بعد از فارغ التحصیل شدن امکان استفاده از ثبت نام بدون کنکور دارند.
 • متقاضیان فقط مجاز به شرکت در رشته های متجانس با مدرک خود هستند.
 • اولویت ثبت نام در همان رشته محل دوره کارشناسی می باشد.در صورت تکمیل ظرفیت رشته های بعدی بررسی می شود.
 • تغییر رشته یا گرایش ممنوع است.
 • هر متقاضی تنها یکبار مجاز به شرکت در کارشناسی ارشد بدون کنکور می باشد.
 • دانشجوی دارای دری معادل سازی شده مجاز به ثبت نام نمی باشد.
 • پذیرفته شدگان حق درخواست نقل و انتقال ندارند.

برای دریافت مشاوره در زمینه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور 99 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره ----- تماس بگیرید. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا