کنکور سراسریانتخاب رشته کنکور سراسری

انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۳

کانال تلگرام تحصیلی     

انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۳ پس از اعلام نتایج اولیه و از طریق سایت سنجش امکان پذیر است. داوطلبانی که بر اساس کارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب‌رشته در دوره‌های روزانه و غیر روزانه هستند قدم در این مسیر با اهمیت و حساس بگذارند. تمامی مراحل انتخاب‌رشته  از طریق سایت سازمان سنجش sanjesh.org انجام می‌شود. با وجود برگزاری آزمون در نوبت دی و تیر ماه، انتخاب‌رشته برای تمامی داوطلبان به صورت یکپارچه در مرداد ماه انجام می‌شود. در ادامه اطلاعات تکمیلی پیرامون انتخاب رشته زبان خارجی 1403 را برایتان ارائه کرده‌ایم.

 

انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۳

متقاضیان در این مرحله می توانند به منظور ادامه تحصیل در یکی از دوره های دانشگاه های سراسری از جمله دوره روزانه، نوبت دوم، غیر انتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان انتخاب‌رشته کنند. اسامی کدرشته محل های ارائه شده به همراه ظرفیت و جنسیت پذیرش در قالب دفترچه ای با عنوان ” دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور زبان 1403 ” در اختیار متقاضیان قرار می گیرد که می توانند از میان رشته های ارائه شده در آن حداکثر 150 الویت را انتخاب نمایند.

 

زمان انتخاب رشته زبان 1403

مطابق با رویه هر سال، انتخاب رشته کنکور ‌‌زبان خارجی ۱۴۰۳ همزمان با انتخاب‌رشته در دیگر زیرگروه های آزمایشی در اواسط مرداد ماه انجام می شود.داوطلبان مجاز به انتخاب رشته با مراجعه به سایت سازمان سنجش در مهلت تعیین شده می توانند فرآیند انتخاب‌رشته خود را انجام نمایند.

زمان انتخاب رشته آزمون سراسری ۱۴۰۳ در اواسط مرداد ماه خواهد بود.

پس از شرکت در آزمون سراسری و در واقع پایان مطالعه داوطلب، آنچه که اهمیت دارد این است که مرحله انتخاب‌رشته بدرستی انجام شود. چراکه اهمیت انتخاب‌رشته در این است که داوطلب با توجه به رتبه ای که کسب کرده است، در بهترین کدرشته محل موفق به کسب نتیجه قبولی گردد.

بخوانید: راهنمای کامل انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۳

 

تحلیل کارنامه اولیه

اولین قدمی که داوطلبان در راستای یک انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۳ صحیح و اصولی، اطلاعات مندرج در کارنامه را به درستی بررسی و تحلیل نمایند.

کارنامه کنکور سراسری شامل دو بخش اطلاعات شخصی، نوع سهمیه و استان بومی داوطلب و اطلاعات آزمونی از جمله رتبه داوطلب در سهمیه، رتبه کشوری، وضعیت مجاز بودن، رتبه در زیرگروه، تاثیر سوابق تحصیلی و… می باشد که در ادامه به تفکیک هر کدام را توضیح داده ایم.

 

وضعیت مجاز بودن

این قسمت از کارنامه به داوطلب اعلام می کند که در کدام یک از دوره ها مجاز به انتخاب رشته زبان ۱۴۰۳ است و در کدام یک از دوره ها مجاز به انتخاب رشته نیست. دوره های روزانه و تربیت معلم تنها دوره هایی هستند که نیاز به پرداخت هیچ گونه شهریه ای ندارد و مجاز شدن در این دو قسمت اهمیت بالایی دارد.

 

رتبه در سهمیه و کشوری

یکی از مهم ترین بند های مندرج در کارنامه، رتبه داوطلب در سهمیه است. رتبه در سهمیه، یعنی رتبه ای که داوطلب توانسته در میان شرکت کنندگان همان سهمیه کسب کند و در حقیقت مبنای قبولی داوطلب در کنکور همین رتبه در سهمیه وی خواهد بود. بنابراین هر داوطلب برای قبولی در دانشگاه های سراسری با داوطلبان همان سهمیه رقابت می کند و مقایسه رتبه دو داوطلب در دو سهمیه جداگانه درست نخواهد بود.

چنانچه داوطلب نسبت به کل داوطلبان شرکت کنندگان در کنکور سراسری و گروه آزمایشی که در آن شرکت کرده سنجیده شود، رتبه او کشوری خواهد بود. گاها بر اساس دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور زبان 1403 پذیرش در برخی از رشته ها به صورت کشوری انجام می شود.

 

رتبه قبولی داوطلبان سال گذشته

سوال بسیاری از متقاضیان کنکور سراسری زبان پس از دریافت نتایج اولیه این می باشد که با رتبه ای که بدست آورده‌ام در چه کدرشته محلی شانس قبولی دارم و می توانم در فرم انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۳ درج کنم؟

در پاسخ باید بگوییم که یکی از مهم‌ترین نکاتی که یک داوطلب کنکور زبان باید از آن مطلع باشد، آخرین قبولی های کنکور سال قبل با رتبه و تراز مشابه خود است. این امر به داوطلب کمک می کند تا انتخاب‌رشته دقیق تری داشته باشد.

 

تاثیر سوابق تحصیلی

قسمتی از کارنامه انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۳ هم به تاثیر سوابق تحصیلی داوطلب می پردازد. در کنکور ۱۴۰۳ تاثیر سوابق تحصیلی ۵۰ درصد و به صورت قطعی می باشد. سوابق تحصیلی برای همه داوطلبان لحاظ خواهد شد.

جهت عضویت درکانال اطلاع رسانی و آخرین اخبار در تلگرام بر روی این عبارت 👈 تلگرام مشاوره تحصیلی 👉 کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت ” اخبار تحصیلی دانتل کو ” جست و جو کرده و عضو شوید.

 

سهمیه های موثر در انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۳

بخشی از کارنامه اولیه داوطلب، نوع سهمیه او را مشخص می کند. در کنکور سراسری سهمیه های مختلفی جهت برقراری عدالت میان شرکت کنندگان اعمال می شود. سهمیه های کنکور سراسری در واقع تعیین کننده رتبه داوطلب برای ورود به دانشگاه های سراسری می باشد.

❌سهمیه مناطق (سهمیه منطقه یک، دو و سه)

❌سهمیه ایثارگران ( ایثارگران 25 درصد ظرفیت و ایثارگران 5 درصد ظرفیت )

❌سهمیه خانواده شهدا

❌سهمیه رزمندگان

 

نحوه چینش الویت ها در فرم انتخاب رشته کنکور زبان 1403

توصیه کارشناسان تحصیلی مرکز مشاوره تحصیلی دانتل کو این است که حتما الویت های خود را در سه دسته شامل انتخاب خوش بینانه، انتخاب های نرمال و انتخاب های بد بینانه از دفترچه استخراج کنید.

🔵 انتخاب های خوش بینانه در واقع انتخاب هایی هستند که پیش خودتان می گویید برای رسیدن به آن ها چندان شانس قبولی بالایی ندارید.

🟢 در میانه فرم که شامل اولویت های بیشتری است، انتخاب هایی را درج کنید که شانس قبولی نسبتا بالایی در آن ها دارید و احتمال می دهید در یکی از آن ها پذیرفته شوید.

🔴 در انتهای فرم انتخاب رشته زبان های خارجی 1403 اولویت های بدبینانه خود را درج کنید. الویت هایی که در بدترین حالت در یکی از آن ها پذیرفته می‌شوید.

اگر علاوه بر کنکور زبان در کنکور یکی دیگر از زیرگروه های آزمایشی نیز شرکت کرده اید، باید دفترچه‌ها را به صورت مجزا دریافت کنید اما در نهایت برای هر دو رشته مجموعا 150 الویت را در یک فرم انتخاب‌رشته درج کنید.

 

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری زبان ۱۴۰۳

در صورتی که به الویت بندی انتخاب های خود اطمینان دارید، می توانید مطابق با راهنمای تصویری زیر اقدام به درج آن ها در فرم انتخاب رشته نمایید.

1️⃣وارد سایت سازمان سنجش sanjesh.org شوید.

انتخاب رشته زبان

2️⃣برای انتخاب رشته زبان بر روی گزینه ” سراسری ” کلیک کنید.

انتخاب رشته زبان

3️⃣ در منوی سمت راست ابتدا بر روی ” انتخاب‌رشته ” کلیک کنید. سپس بر روی لینک فعال ” انتخاب‌رشته کنکور سراسری 1403 ” کلیک کنید. در نظر داشته باشید که لینک انتخاب‌رشته برای تمامی زیرگروه ها از سوی سایت سنجش اعلام می شود، فعال خواهد شد.

4️⃣ بر روی لینک فعال ” انتخاب‌رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ ” کلیک کنید.

انتخاب رشته کنکور زبان

5️⃣ در این صفحه بر روی لینک ” سامانه انتخاب رشته های با آزمون کنکورسراسری سال ۱۴۰۳ ” کلیک کنید.

انتخاب رشته کنکور زبان

6️⃣ در صحفه جدید انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۳ با وارد کردن کد ملی و رمز عبور خود وارد سایت سنجش شوید.

انتخاب رشته زبان

7️⃣ در این مرحله بر روی گزینه ” انتخاب رشته “ کلیک کنید. 

8️⃣ متن مربوط به شرایط مطالعه کنید و بر روی گزینه ” قبول دارم ” کلیک کنید.

انتخاب رشته زبان

9️⃣ اطلاعات شناسنامه ای خود را بررسی کنید. در این بخش وضعیت مجاز بودن داوطلب در دوره های مختلف درج شده است.

1️⃣0️⃣ داوطلبان باید معدل خود و کد بخش محل تولد و سه سال آخر متوسطه دوم خود را درج نمایند.

1️⃣1️⃣ در این مرحله نمایش داده می شود و متقاضیان می توانند به ترتیب از الویت اول تا الویت 150 را در آن درج نمایند و کد پیگیری 16 رقمی خود را از سامانه دریافت نمایند. 

 

انتخاب رشته کنکور زبان دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

در سال های گذشته بسیاری از رشته های کنکور زبان به صورت بدون کنکور در دانشگاه آزاد ارائه شده اند. اما با این حال همچنان بسیاری از رشته های محبوب و پرمتقاضی تنها به صورت با آزمون در دانشگاه آزاد ارائه می شوند و داوطلبان بایستی حتما در انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۳ شرکت نمایند. 

 پس از اعلام نتایج اولیه و مشخص شدن رتبه و تراز از طریق سایت سنجش، داوطلبان برای انتخاب‌رشته باید به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد با نشانی azmoon.org مراجعه نمایند. 

بخوانید: راهنما انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 

مشاوره انتخاب‌رشته دانتل کو

در مورد انتخاب رشته زبان 1403 یک نکته ای وجود دارد. بسیاری از داوطلبانی که در این آزمون شرکت می کنند، علاوه بر کنکور زبان در یکی از کنکور های دیگر نیز ثبت نام می کنند.

به عبارت دقیق تر در کنکور زبان به عنوان کنکور شناور نام نویسی کرده اند. حال اگر داوطلبی قصد انتخاب‌رشته دو زیرگروه آزمایشی که یکی از آن ها کنکور زبان است را دارد، باید حتما توجه داشته باشد که 150 انتخاب در فرم انتخاب رشته زبان ۱۴۰۳ را بایستی که با کدرشته محل های هر دو گروه آزمایشی تکمیل نماید.

به عبارت دیگر داوطلب چه در یک کنکور شرکت کرده باشد و چه در دو گروه آزمایشی به رقابت پرداخته باشد، تنها مجاز به انتخاب 150 کدرشته محل می باشد.

در این مقاله اطلاعات کاملی از انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۳ ارائه کردیم. همانطور که مطالعه کردید، نتیجه قبولی در رشته مورد علاقه متناسب با رتبه و تراز اکتسابی داوطلبان، نیازمند انتخاب‌رشته اصولی و آگاهانه است. بنابراین اگر اطلاعات کافی در این زمینه را ندارید، حتما از تجربه افراد آگاه برای تکمیل فرم انتخاب‌رشته استفاده کنید.

کارشناسان فعال در زمینه تحصلیی یاریگر شما عزیزان در این مسیر هستند. برای ارتباط با آن ها می توانید از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی مرکز مشاوره تحصیلی دانتل کو استفاده کنید و در چینش الویت های خود از آن ها کمک بگیرید.

 

برای مشاوره در زمینه انتخاب رشته زبان 1403 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل کو با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

 1. متقاضیان جهت انتخاب رشته زبان ۱۴۰۳ چگونه کارنامه اولیه خود را تحلیل کنند؟

  کارنامه اولیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش برای هر داوطلب شامل اطلاعات مهمی می‌باشد که هر متقاضی بایستی این بندها را بررسی و ارزیابی کند.

 2. زمان انتخاب‌رشته در چه تاریخی می باشد؟

  انتخاب‌رشته معمولا در اواسط مرداد ماه انجام می گیرد.

 3. آیا متقاضیان که در دو زیرگروه آزمایشی در کنکور سراسری شرکت می کنند، بایستی که برای هر کدام جداگانه انتخاب رشته کنند؟

  خیر در مرحله انتخاب‌رشته فقط مجاز به انتخاب 150 کدرشته محل برای هر دو گروه آزمایشی هستند.

کانال تلگرام تحصیلی     

‫7 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید ببخشید میخواستم بپرسم من میتونم برای فرهنگیان زبان انتخاب رشته کنم
  و برای تجربی میتونم دانشگاه آزاد انتخاب رشته کنم؟

  1. سلام برای انتخاب رشته فرهنگیان در هر کروه آزمایشی که شرکت کرده اید می توانید در صورت مجاز بودن در دانشگاه فرهنگیان همان گروه آزمایشی شرکت کنید.
   برای انتخاب رشته زبان باید در کنکور زبان شرکت کرده باشید
   ولی برای انتخاب رشته تجربی در صورت شرکت نکردن در گروه تجربی می توانید رشته های بدون کنکور تجربی دانشگاه آزاد را انتخاب کنید.

 2. سلام
  آیا داوطلب کنکور سراسری زبان می تواند هنگام تعیین رشته ، رشته گردشگری را هم انتخاب کند؟
  ممنون

  1. سلام در صورتی که این رشته به صورت بدون کنکور پذیرش داشته باشد می توانید در انتخاب رشته زبان کدرشته محل گردشگری را انتخاب نمایید.

 3. سلام وقت بخیر. من دی ماه سال ۱۴۰۱ در کنکور انسانی دی ماه شرکت کردم. در ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ میتونم برای رشته زبان انگلیسی هم انتخاب رشته کنم یا باید حتما کنکور زبان بدم؟ ممنون میشم راهنمایی ام کنید.

 4. سلام
  رتبه در سهمیه کنکور زبان من ۵۵۸۰ و رتبه کشوری ۱۳۴۷۸ می باشد. برای رشته ادبیات زبان انگلیسی دانشگاه روزانه کدام رتبه ملاک می باشد. در سایت آمده بود که برای رشته های زبان رتبه کشوری مد نظر است

 5. سلام روز به خیر . من تو کنکور زبان انگلیسی پاسخ دادم میخواستم بدونم برا انتخاب رشته میتونم برای دوره های روزانه زبان و ادبیات فرانسه اقدام کنم؟ممنون میشم پاسخ بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره