کنکور سراسریانتخاب رشته کنکور سراسری

انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۱

انتخاب رشته کنکور زبان خارجی ۱۴۰۱ پس از اعلام نتایج اولیه و از طریق سایت سنجش امکان پذیر است. داوطلبانی که بر اساس کارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب‌رشته در دوره های روزانه و غیر روزانه هستند، می توانند با دریافت دفترچه راهنما مرتبط با زیرگروه آزمایشی خود و بررسی مندرجات آن، قدم در این مسیر با اهمیت و حساس بگذارند. تمامی مراحل انتخاب‌رشته کنکور زبان 1401 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتیsanjesh.org انجام می شود. در ادامه اطلاعات تکمیلی پیرامون انتخاب رشته کنکور سراسری زبان را برایتان ارائه کرده ایم.

انتخاب رشته کنکور زبان خارجی ۱۴۰۱

تمامی داوطلبان کنکور سراسری می توانند علاوه بر شرکت در یکی از زیرگروه های اصلی کنکور سراسری شامل ریاضی، تجربی، انسانی در زیرگروه آزمایشی زبان نیز شرکت کنند و چنانچه مجاز به انتخاب‌رشته شدند، کد رشته محل های مورد علاقه خود را در فرم انتخاب‌رشته درج نمایند. انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۱ در تاریخ های اعلام شده از سوی سایت سنجش امکان پذیر است. 

متقاضیان کنکور سراسری زبان های خارجی در این مرحله می توانند به منظور ادامه تحصیل در یکی از دوره های دانشگاه های سراسری از جمله دوره روزانه، نوبت دوم، غیر انتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان انتخاب‌رشته کنند. اسامی کد رشته محل های ارائه شده به همراه ظرفیت و جنسیت پذیرش در قالب دفترچه ای با عنوان ” دفترچه راهنمای انتخاب رشته زبان 1401″ در اختیار متقاضیان قرار می گیرد که می توانند از میان رشته های ارائه شده در آن حداکثر 150 الویت را انتخاب نمایند.

بخوانید: راهنمای کامل انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری زبان 1401

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری زبان ۱۴۰۱ چند روز پس از انتشار کارنامه اولیه آغاز می شود. پس از اینکه نتایج اولیه برای متقاضیان اعلام می شود، سازمان سنجش لینک مرتبط با دانلود دفترچه انتخاب رشته را نیز در سایت رسمی خود فعال می کند.

پس از شرکت در آزمون سراسری و در واقع پایان مطالعه داوطلب، آنچه که اهمیت دارد این است که مرحله انتخاب رشته بدرستی انجام شود. چراکه اهمیت انتخاب‌رشته در این است که داوطلب با توجه به رتبه ای که کسب کرده است، در بهترین کد رشته محل، موفق به کسب نتیجه قبولی گردد.

تاکنون زمان انتخاب رشته کنکور زبان خارجی ۱۴۰۱ اعلام نشده است . به محض اعلام در این بخش بروزرسانی خواهد شد.

مطابق با رویه هر سال، انتخاب رشته ‌‌زبان خارجی 1401 همزمان با انتخاب‌رشته در دیگر زیرگروه های آزمایشی در اواسط مرداد ماه انجام می شود. لازم است اشاره کنیم که انتخاب‌رشته به منظور ورود به دانشگاه های سراسری به صورت رایگان انجام می شود.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری زبان ۱۴۰۱ 

دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان 1401 از طریق سایت سنجش منتشر شده و در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد. در این دفترچه سه فصل در نظر گرفته شده است که در آن ها ضمن پرداختن به ضوابط و شرایط انتخاب‌رشته، جداول کد رشته محل ها در دوره های مختلف دانشگاه های سراسری نیز ارائه شده است. برای دریافت دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری زبان 1401 کلیک کنید.

مطالعه دفترچه به منظور اطلاع از زیرگروه های کنکور سراسری زبان و همینطور ضرایب و جنسیت پذیرش آن ها حائز اهمیت است. در ادامه جدولی را مشاهده می کنید که رشته های ارائه شده در زیرگروه های زبان‌خارجی را به همراه رشته ها نمایش می دهد. 

زیرگروه های کنکور سراسری زبان 
زیر گروه رشته
یک آموزش زبان انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی
دو زبان آلمانی، مترجمی زبان آلمانی
سه زبان فرانسه گرایش ادبی، زبان فرانسه گرایش مترجمی
چهار زبان ایتالیایی، زبان اسپانیایی، زبان روسی، زبان ژاپنی، زبان و ادبیات ترکی استانبولی، زبان و ادبیات اردو، زبان چینی
 

تحلیل کارنامه انتخاب رشته زبان 1401

کارنامه اولیه به محض اعلام نتایج در سایت سازمان سنجش با آدرس الکترونیکی ” sanjesh.org ” برای داوطلبان این گروه آزمایشی قابل مشاهده است. اولین قدمی که داوطلبان کنکور زبان بایستی بردارند، این است که در راستای یک انتخاب رشته کنکور زبان صحیح و اصولی، اطلاعات مندرج در کارنامه را به درستی بررسی و تحلیل نمایند.

کارنامه کنکور سراسری شامل دو بخش اطلاعات شخصی، نوع سهمیه و استان بومی داوطلب و اطلاعات آزمونی از جمله رتبه داوطلب در سهمیه، رتبه کشوری، وضعیت مجاز بودن، رتبه در زیرگروه، تاثیر سوابق تحصیلی و … می باشد، که در ادامه به تفکیک هر کدام را توضیح داده ایم.

بخوانید: نحوه انتخاب رشته کنکور

بخش اول کارنامه

شامل اطلاعات ثبت نامی و آزمونی

 1. شماره پرونده
 2. نام و نام خانوادگی
 3. شماره شناسنامه
 4. جنسیت
 5. سال تولد
 6. عنوان دیپلم
 7. معدل کتبی دیپلم
 8. نوع سهمیه
 9. زبان خارجی امتحانی

بخش دوم کارنامه

شامل اعلام علاقه مندی بر اساس تقاضانامه و سهمیه های موثر

بخش سوم کارنامه

شامل وضعیت مجاز به انتخاب رشته کنکور زبان بودن

داوطلبان در دوره های مختلف زیر

 1. روزانه
 2. نوبت دوم (شبانه)
 3. مجازی
 4. پردیس خودگردان
 5. ظرفیت مازاد
 6. دانشگاه فرهنگیان
 7. پیام نور
 8. غیرانتفاعی
 9. دانشگاه آزاد

بخش چهارم کارنامه

رتبه و تراز اکتسابی داوطلبان
 
 

سهمیه های موثر در انتخاب رشته زبان 1401

بخشی از کارنامه اولیه داوطلب، نوع سهمیه او را مشخص می کند. در کنکور سراسری سهمیه های مختلفی جهت برقراری عدالت میان شرکت کنندگان اعمال می شود. سهمیه های کنکور سراسری در واقع تعیین کننده رتبه داوطلب برای ورود به دانشگاه های سراسری می باشد. از مهم ترین سهمیه های موثر در انتخاب رشته کنکور سراسری زبان 1401 می توان موارد زیر را نام برد:

❌ سهمیه مناطق (سهمیه منطقه یک، دو و سه)

❌ سهمیه ایثارگران ( ایثارگران 25 درصد ظرفیت و ایثارگران 5 درصد ظرفیت )

❌ سهمیه خانواده شهدا

❌سهمیه رزمندگان

سهمیه های خانوداه شهدا، ایثارگران، خانواده شهدا و رزمندان از سهمیه های خاص کنکور هستند. متقاضیانی که دارای این سهمیه ها هستند، در گروه های مجزایی با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

وضعیت مجاز بودن

این قسمت از کارنامه به داوطلب اعلام می کند که در کدام یک از دوره ها مجاز به انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۱ است و در کدام یک از دوره ها مجاز به انتخاب رشته نیست. دوره های روزانه و تربیت معلم تنها دوره هایی هستند که نیاز به پرداخت هیچ گونه شهریه ای ندارد و مجاز شدن در این دو قسمت اهمیت بالایی دارد.

رتبه در سهمیه و رتبه کشوری

یکی از مهم ترین بند های مندرج در کارنامه انتخاب رشته زبان داوطلب رتبه داوطلب در سهمیه است. رتبه در سهمیه، یعنی رتبه ای که داوطلب توانسته در میان شرکت کنندگان همان سهمیه کسب کند و در حقیقت مبنای قبولی داوطلب در کنکور همین رتبه در سهمیه وی خواهد بود. بنابراین هر داوطلب برای قبولی در دانشگاه های سراسری با داوطلبان همان سهمیه رقابت می کند و مقایسه رتبه دو داوطلب در دو سهمیه جداگانه درست نخواهد بود.

چنانچه داوطلب نسبت به کل داوطلبان شرکت کنندگان در کنکور سراسری و زیرگروه آزمایشی که در آن شرکت کرده است، سنجیده شود، رتبه او کشوری خواهد بود. گاها بر اساس دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور زبان 1401 پذیرش در برخی از رشته ها به صورت کشوری انجام می شود.

رتبه در زیر گروه

گروه آزمایشی انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۱ هم مانند سایر گروه های آزمایشی از چندین زیر گروه تشکیل شده است. تفاوتی که این زیر گروه ها با هم دارند، تفاوت ضرایب دروس ها است، یعنی این رتبه بر اساس ضرایب دروس در هر زیر گروه به دست می آید. یعنی داوطلبی می تواند در یک زیر گروه رتبه ی بالایی کسب کند که در درسی که بیشترین ضریب را داشته، بهترین عملکرد را نشان داده است.

تاثیر سوابق تحصیلی

قسمتی از کارنامه ی کنکور هم به تاثیر سوابق تحصیلی داوطلب می پردازد. منظور از سوابق تحصیلی برای کسانی که دیپلم خود را در سال ۸۴ و بعد از آن گرفته اند، همان معدل سال سوم دبیرستان است و برای کسانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را در سال ۹۰ و بعد از آن گرفته اند، معدل پیش دانشگاهی می باشد. سوابق تحصیلی در انتخاب رشته زبان خارجی ۱۴۰۱ تاثیر مثبت دارد

استان بومی داوطلب

پذیرش در برخی از رشته ها بر اساس استان بومی داوطلب انجام می شود و این بدین معناست که در برخی رشته ها به دلیل کاهش رفت آمد و یا حتی کمبود خوابگاه 80 درصد از ظرفیت یک کد رشته محل به داوطلبان بومی آن استان و 20 درصد دیگر به داوطلبان آزاد و غیر بومی اختصاص دارد. شما عزیزان برای اطلاع از ناحیه بوم خود می توانید به دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته کنکور سراسری زبان های خارجی 1401 مراجعه کنید.

انتخاب رشته کنکور سراسری زبان 1401 | رتبه قبولی

سوال بسیاری از متقاضیان کنکور سراسری زبان پس از دریافت نتایج اولیه این می باشد که با رتبه ای که بدست آورده ام در چه کد رشته محلی شانس قبولی دارم و می توانم در فرم انتخاب رشته کنکور زبان 1401 درج کنم؟

در پاسخ باید بگوییم که یکی از مهم‌ترین نکاتی که یک داوطلب کنکور زبان باید از آن مطلع باشد، آخرین قبولی های کنکور سال قبل با رتبه و تراز مشابه خود است. این امر به داوطلب کمک می کند تا انتخاب رشته دقیق تری داشته باشد. داوطلبی اگر بخواهد بداند در کنکور سال پیش داوطلبی که رتبه و ترازی مشابه وی داشته، در چه رشته و دانشگاهی پذیرفته شده است، بایستی از رتبه های قبولی سال گذشته کمک بگیرد.

رشته های ارائه شده در زیرگروه زبان خارجی در دوره های دانشگاه های سراسری دارای یک ظرفیت محدود است. اطلاع از این ظرفیت ها با بررسی دفترچه مربوط به انتخاب رشته کنکور سراسری زبان ۱۴۰۱ امکان پذیر است. 

دوره ظرفیت دوره
روزانه 3 هزار و 701 نفر
نوبت دوم (شبانه) 690 نفر
پیام نور 8 هزار و 480 نفر
مناطق محروم 82 نفر
فرهنگیان هزار و 16 نفر
غیرانتفاعی 4 هزار و 770 نفر
پردیس خودگردان 25 نفر
جمع 18 هزار و 894 نفر

بخوانید:آخرین رتبه قبولی کنکور زبان

نحوه چینش الویت ها در فرم انتخاب رشته کنکور سراسری زبان 1401

چینش الویت های استخراج شده در فرم انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۱ دارای اصولی می باشد که اطلاع از آن برای داشتن یک انتخاب رشته آگاهانه بسیار حائز اهمیت است. توصیه کارشناسان تحصیلی مرکز مشاوره تحصیلی دانتل این است که حتما الویت های خود را در سه دسته شامل انتخاب خوش بینانه، انتخاب های نرمال و انتخاب های بد بینانه از دفترچه استخراج کنید.

🔵 انتخاب های خوش بینانه، در واقع انتخاب هایی هستند که پیش خودتان می گویید برای رسیدن به آن ها چندان شانس قبولی بالایی ندارید. جای نگرانی نیست و حتما چند انتخاب خوش بینانه مورد علاقه خود را در ابتدای فرم انتخاب رشته زبان خارجی ۱۴۰۱ درج کنید.

🟢 در میانه فرم انتخاب رشته که شامل الویت های بیشتری است، انتخاب هایی را درج کنید که شانس قبولی نسبتا بالایی در آن ها دارید و احتمال می دهید در یکی از آن ها پذیرفته شوید.

🔴 در انتهای فرم انتخاب رشته زبان های خارجی 1401 خود، الویت های بدبینانه خود را درج کنید. الویت هایی که در بدترین حالت در یکی از آن ها پذیرفته شوید.

علاوه بر کنکور زبان در کنکور یکی دیگر از زیرگروه های آزمایشی نیز شرکت کرده اید، باید دفترچه‌ها را به صورت مجزا دریافت کنید اما در نهایت برای هر دو رشته مجموعا 150 الویت را در یک فرم انتخاب رشته درج کنید.

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری زبان 1401

انتخاب رشته کنکور زبان 1401 از این جهت حائز اهمیت است که هر کدام از الویت هایی که متقاضیان در فرم انتخاب‌‌رشته درج می کنند، یک شانس قبولی است. بنابراین داوطلبان باید در انتخاب هر الویت حساسیت به خرج دهند و پس از در نظر گرفتن فاکتورهایی شامل علاقه، ظرفیت کد رشته محل های ارائه شده، کیفیت دانشگاه ها، مسیر رفت و آمد و … الویت های خود را با اطمینان را در فرم انتخاب‌رشته درج کنند تا در نهایت نیز نتیجه مورد قبولی را دریافت کنند.

داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته زبان 1401 در یکی دوره های روزانه و غیر روزانه دانشگاه های سراسری هستند، می توانند مطابق مراحل زیر اقدام کنند.

✅ ورود به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی “sangesh.org”

✅ انتخاب گزینه سراسری از منوی رنگی سمت راست سایت 

✅ دانلود و دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری زبان خارجی 1401

✅ بررسی جزئیات درج شده در دفترچه راهنمای و در نهایت استخراج حداکثر 150 کد رشته

✅ بازگشت مجدد به سایت سنجش و ورود به لینک فعال انتخاب‌رشته

✅ تکمیل اطلاعات خواسته شده و در نهایت درج الویت های استخراج شده از دفترچه انتخاب‌رشته در فرم انتخاب رشته 

برای اینکه میزان خطا در زمان تکمیل فرم انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۱ در سایت سنجش به حداقل برسد، حتما یکبار فرم پیش نویس انتخاب‌رشته درج شده در انتهای دفترچه را تکمیل نمایید.

راهنمای تصویری انتخاب رشته کنکور سراسری زبان 1401

در صورتی که به الویت بندی انتخاب های خود اطمینان دارید، می توانید مطابق با راهنمای تصویری زیر اقدام به درج آن ها در فرم انتخاب رشته نمایید.

1️⃣ وارد سایت سازمان سنجش sanjesh.org شوید.

2️⃣ در قسمت راست، از منوی رنگی، بر روی گزینه ” سراسری ” کلیک کنید.

3️⃣ بر روی لینک فعال “ انتخاب رشته کنکور زبان خارجی 1401 ” کلیک نمایید.

4️⃣ در این مرحله صفحه ای که حاوی نکات مهمی است، نمایش داده خواهد شد. پس از مطالعه کامل نکات مطرح شده لازم است ابتدا تیک مرتبط گزینه ای که در انتهای صفحه با عنوان ” اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه راهنمای انتخاب‌رشته آزمون سراسری سال 1401 را مطالعه نموده ام ” وجود دارد را فعال نمایید و در نهایت بر روی گزینه ” تایید و ادامه ” کلیک کنید.

5️⃣ سامانه برای دسترسی به فرم انتخاب رشته کنکور زبان 1401 دو روش شامل موارد زیر را پیشنهاد می کنند. با توجه به اطلاعاتی که در اختیار دارید، یکی از این روش ها را انتخاب کنید و موارد خواسته شده را تکمیل کنید. 

      ✅ روش اول: سریال ثبت نام + شماره شناسنامه + عبارت امنیتی 

      ✅ روش دوم: شماره پرونده + کد ملی + سریال شناسنامه + عبارت امنیتی

      ✅ روش سوم: شماره رهگیری + کد ملی + عبارت امنیتی

6️⃣ اطلاعاتی شامل اطلاعات سوابق تحصیلی داوطلبان طی این مرحله به نمایش درمی آید. لازم است اطلاعات بررسی شود و در صورتی که نیاز به ویرایش نداشته باشد، بر روی گزینه ” تایید و ادامه ” کلیک کنند. 

7️⃣ فرم انتخاب رشته زبان خارجی ۱۴۰۱ نمایش داده می شود و متقاضیان مجاز هستند الویت های خود را در انتخاب های یک تا 150 در این فرم درج نمایند. و در انتها کد پیگیری 16 رقمی را دریافت کنند.

به محض فعال شدن سایت سازمان سنجش، راهنمای تصویری را نیز به مطالب فوق اضافه خواهیم کرد.

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری زبان 1400

در مورد انتخاب رشته کنکور زبان یک نکته ای وجود دارد. بسیاری از داوطلبان که در این آزمون شرکت می کنند، علاوه بر کنکور زبان در یکی از کنکور های دیگر نیز ثبت نام می کنند و به عبارت دقیق تر در کنکور زبان به عنوان کنکور شناور نام نویسی کرده اند. حال اگر داوطلبی قصد انتخاب‌رشته دو زیرگروه آزمایشی که یکی از آن ها کنکور زبان است را دارد، باید حتما توجه داشته باشد که 150 انتخاب در فرم انتخاب‌رشته‌ را بایستی که با کد رشته محل های هر دو گروه آزمایشی تکمیل نماید.

به عبارت دیگر داوطلب چه در یک کنکور شرکت کرده باشد و چه در دو گروه آزمایشی به رقابت پرداخته باشد، تنها مجاز به انتخاب 150 کد رشته محل می باشد. بنابراین ابتدا باید علاقه ی خود را برای تحصیل در هر یک از رشته ها بسنجد و سپس اقدام به چینش کد رشته محل ها کند.

در این مقاله اطلاعات کاملی از انتخاب رشته کنکور زبان 1401 ارائه کردیم. همانطور که مطالعه کردید، نتیجه قبولی در رشته مورد علاقه متناسب با رتبه و تراز اکتسابی داوطلبان، نیازمند انتخاب رشته اصولی و آگاهانه است. بنابراین اگر اطلاعات کافی در این زمینه را ندارید، حتما از تجربه افراد آگاه برای تکمیل فرم انتخاب رشته استفاده کنید.

کارشناسان فعال در زمینه تحصلیی یاریگر شما عزیزان در این مسیر هستند برای ارتباط با آن ها می توانید از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی مرکز مشاوره تحصیلی دانتل استفاده کنید و در چینش الویت های خود از آن ها کمک بگیرید.

 

برای مشاوره در زمینه انتخاب رشته کنکور سراسری زبان 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 91005066-021 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

متقاضیان جهت انتخاب رشته کنکور سراسری کنکور زبان ۱۴۰۱ چگونه کارنامه اولیه خود را تحلیل کنند؟

کارنامه اولیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش برای هر داوطلب شامل اطلاعات مهمی می‌باشد که هر متقاضی بایستی این بندها را بررسی و ارزیابی کند.

آیا داوطلب کنکور زبان می توانند در دانشگاه فرهنگیان نیز انتخاب‌رشته کنند؟

بله، متقاضیان در صورتی که مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه فرهنگیان باشند، می توانند شرکت کنند.

آیا متقاضیان که در دو زیرگروه آزمایشی در کنکور سراسری شرکت می کنند، بایستی که برای هر کدام جداگانه انتخاب رشته کنند؟

خیر، متقاضیانی که در دو زیر گروه آزماشی در کنکور سراسری شرکت می کنند، در مرحله انتخاب رشته فقط مجاز به انتخاب 150 کدرشته محل برای هر دو گروه آزمایشی هستند.

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید ببخشید میخواستم بپرسم من میتونم برای فرهنگیان زبان انتخاب رشته کنم
  و برای تجربی میتونم دانشگاه آزاد انتخاب رشته کنم؟

  1. سلام برای انتخاب رشته فرهنگیان در هر کروه آزمایشی که شرکت کرده اید می توانید در صورت مجاز بودن در دانشگاه فرهنگیان همان گروه آزمایشی شرکت کنید.
   برای انتخاب رشته زبان باید در کنکور زبان شرکت کرده باشید
   ولی برای انتخاب رشته تجربی در صورت شرکت نکردن در گروه تجربی می توانید رشته های بدون کنکور تجربی دانشگاه آزاد را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره