کارشناسی ارشدانتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

رشته های تکمیل ظرفیت ارشد 99 | تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد

کانال تلگرام تحصیلی     

چقدر در رابطه با رشته های تکمیل ظرفیت آگاهی دارید؟ آیا می دانید چه رشته هایی در مرحله تکمیل ظرفیت از سوی سازمان سنجش و آموزش اعلام می شوند؟ آیا ازتعداد رشته های ارائه شده در تکمیل ظرفیت مطلع هستید؟بسیاری از داوطلبان آزمون سراسری کنکور پس از اعلام نهایی پذیرفته شدگان، بی صبرانه منتظر ثبت نام تکمیل ظرفیت هستند.برای اطلاع دقسق تر ازرشته هایی که در مرحله تکمیل ظرفیت ارائه می شود، در ادامه با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم رشته های تکمیل ظرفیت ارشد را مورد بررسی قرار دهیم.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه رشته های تکمیل ظرفیت ارشد 99 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید. 

 

رشته های تکمیل ظرفیت ارشد

تکمیل ظرفیت، جزئی از فرآیند پذیرش دانشجو در دانشگاه ها در تمام مقاطع می باشد. مقطع کارشناسی ارشد نیز از این قاعده مستثنی نیست. در فرآیند تکمیل ظرفیت داوطلبان به دنبال ارتقاء سطح رشته و یا دانشگاه محل پذیرش خود هستند.همچنین آن گروه از داوطلبان که در اعلام نهایی جز پذیرفته گان نبوده اند شانس خود را برای پذیرش در تکمیل ظرفیت امتحان می نمایند. کلیه داوطلبانی که در جلسه کنکور حضور داشته اند مجاز به شرکت درثبت نام تکمیل ظرفیت هستند.حتی کسانی که تمامی درصدهای اکتسابی آنها صفر بوده است. در ادامه اطلاعات دقیق تری از رشته محل های تکمیل ظرفیت ارشد در سنوات مختلف عنوان می شود.

داوطلبان جهت شرکت و ثبت نام در تکمیل ظرفیت باید به سایت رسمی سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org  مراجعه نمایند. دفترچه راهنمای ثبت نام تکمیل ظرفیت می تواند تمام سولات داوطلبان را پاسخ بدهد.همچنین رشته های ارائه شده برای این مرحله در دفترچه راهنما به اطلاع داوطلبان می رسد.

تکمیل ظرفیت ارشد/رشته های ارائه شده

با توجه به تعریف مرحله تکمیل ظرفیت، پر واضح است که رشته های ارائه شده توسط سازمان سنجش برای تکمیل ظرفیت هر سال متغییر خواهد بود.اینکه در هر سال چه رشته محلی ظرفیت خالی داشته باشد وابسته ی عوامل متغییری است .از این میان می توان به تعداد ثبت نام پذیرفته شدگان، ظرفیت دانشگاه ها، تعداد کل شرکت کنندگان و… اشاره کرد.

داوطلبان با دانلود دفترچه راهنمای تکمیل ظرفیت می توانند از رشته محل های ارائه شده آگاه شوند. تعداد رشته محل های ارائه شده غالبا خیلی زیاد نیست. همچنین لزوماً ظرفیت رشته های سطح پایین یا دانشگاه های با اولویت کمتر خالی نمی ماند. گاهاً داوطلبان ترجیح می دهند تا در رشته محل واحد دانشگاه آزادی که در آن پذیرفته شده اند ثبت نام کنند. و یا سعی می کنند شانس خود را برای سال آتی مجددا امتحان نمایند تا به صدر آرزوهای خود دست یابند. لذا رشته محل قبولی آنها خالی می ماند. داوطلبان با مطالعه دقیق دفترچه راهنما قادر خواهند بود هم از ضوابط آگاهی یابند و هم ظرفیت های خالی ارائه شده را بررسی نمایند.

رشته های تکمیل ظرفیت/ نکات مهم

1-داوطلبان صرفا مجاز به انتخاب رشته محل هایی در تکمیل ظرفیت هستند که در آزمون آن کد رشته شرکت کرده اند.

2-اگر داوطلبی کد رشته ای را در تکمیل ظرفیت انتخاب نمود که بیشتر از یک محل برای آن ارائه شده باشد، می تواند تا حداکثر بیست کد رشته محل را به ترتیب اولویت خود انتخاب نماید.

3-با توجه به اینکه در صورت پذیرفته شدن داوطلب در تکمیل ظرفیت قبولی قبلی وی ملغی می شود، لذا به داوطلبان اکیدا توصیه می شود که در انتخاب های خود دقت نمایند. تنها رشته محل هایی را برگزینند که برایشان ارجحیت بیشتری نسبت به رشته محل قبولی قبلی داشته باشد. اعتراض های بعدی داوطلبان به هیچ عنوان پذیرفته نمی شود.

برای دریافت مشاوره در زمینه رشته های تکمیل ظرفیت ارشد 99 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید. 

کانال تلگرام تحصیلی     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره