کنکور سراسریانتخاب رشته کنکور سراسری

دانشگاه شهید مطهری | شرایط ثبت نام ، لیست رشته های و رتبه قبولی

کانال تلگرام تحصیلی     

شاید نام دانشگاه شهید مطهری، برای علاقه‌مندان به تحصیل در آن، بیشتر شنیده شده باشد. دانشگاه شهید مطهری با سابقه بیش از صدسال در رشته‌های مختلف دانشجو می‌پذیرد. در ادامه این مطلب قصد داریم به معرفی کامل دانشگاه شهید مطهری بپردازیم.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه دانشگاه شهید مطهری می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

 

معرفی دانشگاه شهید مطهری

دانشگاه شهید مطهری که درگذشته با نام مدرسه علمیه سپهسالار شناخته می‌شده است در حال حاضر یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین مکان‌های آموزشی است که با هدف نیروی متعهد و متخص در زمینه‌ها و رشته‌های ارائه دهنده‌اش در حال فعالیت است.

پذیرش در این دانشگاه به صورت نیمه متمرکز خواهد بود، یعنی داوطلبان پس از شرکت در کنکور سراسری و کسب رتبه مناسب برای قبولی این دانشگاه بصورت چندبرابر ظرفیت دعوت به مصاحبه خواهند شد. پذیرش نهایی مشروط به قبولی در آزمون ورودی و مصاحبه شفاهی دانشگاه شهید مطهری می‌باشد.

رشته‌های ارائه شده در دانشگاه شهید مطهری

دانشگاه شهید مطهری در حال حاضر در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد که رشته‌های آن به شرح موارد زیر می‌باشد.

مقطع تحصیلی رشته های ارائه شده
مقطع کارشناسی
 • روانشناسی
 • فقه و حقوق اسلامی
 • فلسفه و حکمت اسلامی
 • روانشناسی
مقطع کارشناسی ارشد
 • فقه و حقوق خصوصی
 • فقه و حقوق جزا
 • فقه و حقوق اسلامی
 • فلسفه و حکمت اسلامی
مقطع دکتری
 • فقه و حقوق خصوصی
 • فقه و حقوق جزا
 • فلسفه تطبیقی

نکته قابل توجه در جدول بالا این است که  در این دانشگاه، علم فقه و علم حقوق به صورت تلفیقی در کلاس‌ها و توسط اساتید مجرب و مسلط به هر دو علم تدریس می‌شود و توانمندی دانشجویان را در هر دو رشته افزایش می دهد.

شرایط لازم برای ثبت نام در دانشگاه شهید مطهری

داوطلبان ضمن داشتن شرایط قید شده در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری، برای ورود به این دانشگاه باید شرایط عمومی و اختصاصی زیر را نیز داشته باشند.

شرایط عمومی

داوطلبان برای ورود به دانشگاه شهید مطهری باید دارای شرایط عمومی زیر نیز باشند.

 • داوطلبان در وهله اول باید به دین مبین اسلام معتقد باشند.
 • داوطلبان باید علاقمند به تحصیلات حوزوی باشند چرا که دروس مرتبط به این زمینه است.
 • داوطلبان نباید سوء سابقه و سابقه کیفری داشته باشند.

شرایط اختصاصی

داوطلبان برای ورود به دانشگاه شهید مطهری باید دارای شرایط اختصاصی زیر نیز باشند.

 • تحصیل دانشجویان به صورت تمام وقت و شبانه روزی است.
 • داوطلبان باید حداکثر بیست سال سن در بدو ورود به دانشگاه، داشته باشند.
 • این دانشگاه برای خواهران هیچ گونه تعهدی در قبال خوابگاه ندارد.

مصاحبه 

داوطلبانی که در کنکور سراسری ثبت نام کرده و در سر جلسه حضور داشته‌اند، در صورتی که در فرایند انتخاب رشته، کدرشته محل‌های این دانشگاه را در فرم انتخاب رشته خود قرار داده باشند و رتبه‌شان نیز مناسب این دانشگاه باشد، از سوی کارشناسان این دانشگاه به صورت چندبرابر ظرفیت دعوت به مصاحبه می‌شوند.

مصاحبه این دانشگاه شامل مراحل زیادی می‌باشد و به صورت کاملا جدی برگزار شده و تاثیر زیادی در قبولی داوطلبان خواهد داشت.

بخش اول سوالات از قرآن خواهد بود، روخوانی درست قرآن کریم برای پذیرش در این دانشگاه کافی است اما خواندن با صوت یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود. در بخش بعدی از احکام، سوالات عقیدتی سیاسی همچون مفهوم ولایت فقیه پرسیده می‌شود.

در انتها نیز از انگیزه ادامه تحصیل در دانشگاه شهید مطهری و سوالاتی در مورد آثار شهید مطهری پرسیده می‌شود و پس از آن نیز کارشناسان به تحقیقات محلی برای اثبات گفته‌های داوطلب می‌پردازند و در صورت وجود تناقض و مغایرت داوطلب حذف می‌شود.

نکات مهم در مصاحبه

نکته اول: در شرایط برابر و در زمان مصاحبه، داوطلبان با مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی علوم انسانی در الویت پذیرش در دانشگاه شهید مطهری می‌باشند.

نکته دوم: در مصاحبه از خواهران در مورد موضوع حجاب نیز سوالاتی مطرح خواهد شد.

نکته سوم: داوطلبان سعی کنند چند اثر از شهید مطهری را مطالعه نمایند چراکه سوالاتی از آنها مطرح خواهد شد و با توجه به نام دانشگاه پاسخ دهندگان در الویت پذیرش خواهند بود.

نکته چهارم:  دانشگاه شعبه‌هایی در استان تهران _ شهر تهران، استان خراسان رضوی _ شهر مشهد، استان سیستان و بلوچستان _ شهر زاهدان و استان یزد _ شهر یزد دارد؛ اما در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، کد رشته محل‌های آن فقط در استان تهران قید شده است. لازم به ذکر است داوطلبان پس از قبولی در مصاحبه به صلاح دید کارشناسان، برای ادامه تحصیل به شعبه‌های ذکر شده ارجاع داده می‌شوند.

مزایای تحصیل

با توجه به سختگیری‌های دانشگاه مطهری در پذیرش دانشجو و فارغ التحصیل شدن افراد برجسته در این دانشگاه، مزایای خوبی را برای دانشجویانش به همراه دارد.

 • دانشجویان آقا، پس از فارغ التحصیلی در صورت تمایل می‌توانند لباس مقدس روحانیت را بر تن کنند.
 • تمامی پذیرفته شدگان این دانشگاه، تلفیقی از دروس حوزه و دانشگاه را می‌گذرانند و پذیرفته‌شدگان نهایی طلاب علوم دینی نیز محسوب می‌شوند.
 • یکی از مزیت‌های دیگر دانشگاه شهید مطهری در فارغ التحصیلی طلاب این دانشگاه این است که دانشجویان فقه و حقوق، پس از پایان تحصیلات خود در مقطع کارشناسی، مدرک پایه هفت حوزوی و پس از پایان تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد، مدرک پایه ده حوزوی را دریافت می‌کنند.
 • داوطلبان پس از فارغ التحصیلی مدرک معتبری از وزارت علوم تحقیقات و فنآوری دریافت می‌کنند.
 • از آنجا که محل تحصیل خواهران و برادران مجزاست، دانشجویان خانم از فضای آموزشی ویژه خواهران بهرمند می‌شوند.
 • دانشجویان در صورت تمایل می‌توانند وام دانشجویی دریافت کنند.
 •  دانشگاه برای خواهران تعهدی در قبال خوابگاه ندارد اما برادران در صورتی که پایبند به موازین طلبگی باشند، می توانند از خوابگاه و سایر تحصیلات دانشگاهی بهره مند شوند.

رتبه قبولی دانشگاه شهید مطهری

با توجه به اینکه دانشگاه شهید مطهری داوطلبان را به صورت چندبرابر ظرفیت دعوت به مصاحبه می‌کند و پذیرفته شدگان نهایی از بین پذیرفته شدگان مصاحبه خواهد بود، بنابراین اطلاعات مشخصی از رتبه قبولی در دسترس نیست.

با توجه به اطلاعات جمع آوری شده، در سالهای گذشته داوطلبان در کنکور آزمایشی زیر گروه انسانی با رتبه 500 تا 1000 در رشته روانشناسی و رتبه 1500 تا 3000 در رشته فقه و حقوق اسلامی این دانشگاه توانسته اند پذیرفته شوند.

به طور کلی داوطلبان انسانی در رشته های این دانشگاه به جز روانشناسی به رتبه زیر 3000 و دانشجویان در دیگر زیر گروه ها به رتبه زیر 15000 نیاز دارند.

برای دریافت مشاوره در زمینه دانشگاه شهید مطهری می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02146291403 تماس بگیرید.

کانال تلگرام تحصیلی     

‫10 دیدگاه ها

  1. سلام، روز بخیر
   دفترچه انتخاب رشته امسال هنوز منتشر نشده و نمیدونیم امسال جذب دانشجو شبانه دارند یا نه
   ضمنا منظور از شبانه تحصیل بعلاوه پرداخت شهریه هست و از نظر زمانی تفاوتی با روزانه نداره
   دانشگاه شهید مطهری دانشجو پاره وقت نداره، تحصیل تمام وقت هست
   البته بسته به دغدغتون و مقطع تحصیلی تون راه هایی برای شما وجود داره

   1. سلام وقت بخیر
    منظور از تمام وقت چیه؟!
    یعنی هروز؟از ساعت چند تا چند؟
    چطوری امکان تغیر روز و ساعت وجود داره؟

 1. سلام لطفاً بفرمایید آیا مدرک دانشگاه شهید مطهری دارای اعتبار دانشگاه های تهران وشهید بهشتی است ؟

 2. سلام.ایا در صورت انتخاب رشته و قبولی مرحله اول در مقطع ارشد از سایر کدرشته های انتخابی و از قبولی در سال بعد محروم خواهم شد؟؟یا این کدرشته به صورت مجزا از سایر کدرشته های انتخابی است و امکان قبولی هم در این دانشگاه و هم در دانشگاه دولتی دیگر وجوددارد؟؟

 3. باسلام از دانشگاه شهید مطهری دعوت به مصاحبه شده بودم رتبم 39268 بود امکان قبولی وجود دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره